سخنگوی وزارت خارجه: آماده رسیدن به توافق خوب هستیم؛ ضرب‌الاجل ساختگی برای ما مهم نیست

۱۴۰۰/۱۰/۶

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در نشست خبری خود اعلام کرد که ایران در دور هشتم مذاکرات وین برای احیای برجام آماده رسیدن به یک توافق خوب است.

خطیب‌زاده روز دوشنبه ششم دی ماه در آستانه شروع دوباره مذاکرات گفت: «اگر در وین همگی با این دستور کار بیایند که گفت‌وگوها در کمترین زمان ممکن به نتیجه برسد، نتایج خوبی در این دوره از مذاکرات خواهیم داشت.»

مذاکرات قرار است روز دوشنبه ساعت ۱۸ به وقت وین در هتل کوبورگ آغاز شود و بر اساس برنامه اعلام شده، پیش از برگزاری نشست افتتاحیه کمیسیون مشترک برجام، نشست‌های دوجانبه و سه جانبه میان هیات ایران و هیات‌های ۱+۴ انجام می‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه در نشست خود تصریح کرد که در این دور از مذاکرات دو سند جدید مربوط به دور هفتم مذاکرات مبنای گفت‌وگو‌ها خواهد بود که یکی مربوط به رفع‌تحریم‌ها و سند دیگر درباره تعهدات هسته‌ای ایران است.

او گفت ایران در این مذاکرات به دنبال توافقی است که مطمئن شود «آنچه آمریکا روی کاغذ متعهد می‌شود با تضمین‌های عینی منطبق باشد.»

خطیب زاده  احتمال رسیدن به توافق گام به گام در وین را رد کرد و گفت: «ابتدا باید تعهدات طرف مقابل انجام شود سپس ایران اقدامات جبرانی را انجام خواهد داد.»

او در همین حال بدون اشاره به جزییات اعلام کرد که ایران در وین «در حال تبادل متونی به صورت غیر رسمی با آمریکایی‌هاست و این مراودات با واسطه انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا انجام می‌شود.»

خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی درباره موضع اخیر جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا مبنی بر چارچوب زمانی چند‌هفته‌ای برای تعیین تکلیف مذاکرات برجام گفت: «برای ایران هیچ کدام از این تاریخ‌های ساختگی قرارداد الزام‌آور و مهم نیست و هدف ما تنها رعایت خطوط قرمز است.»

پیشتر میخائیل اولیانف نماینده روسیه در مذاکرات برجام هم اعلام کرده بود که یک چارچوب زمانی چند هفته‌ای تا اوایل فوریه برای به نتیجه رسیدن گفت‌وگو‌های احیای برجام وجود دارد.

اصرار ایران بر «‌تعلل» عربستان سعودی در انتقال ایرلو

سخنگوی وزارت خارجه ایران در نشست خبری خود بار دیگر عربستان سعودی را متهم به تعلل در انتقال حسن ایرلو، سفیر سابق ایران نزد حوثی‌های یمن کرد و گفت که ایران موضوع را فراموش نخواهد کرد.

خطیب‌زاده گفت ک ایرلو به دلیل عوارض ناشی از دوران جنگ در برابر کرونا آسیب‌پذیر بوده و ریه‌هایش درگیر شده بوده و به دلیل نبود امکانات درمانی مناسب در یمن، نیاز به انتقال فوری داشته است.

مقام‌های جمهوری اسلامی از او به عنوان شهید یاد می‌کنند، اما بسیاری از کارشناسان نحوه مرگ او را مشکوک و پر ابهام می‌‌دانند.خبر ورزشی
اخبار
اقتصاد و بازار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید