عراق شکایت گروه‌های شبه‌نظامی تحت حمایت ایران برای ابطال نتایج انتخابات پارلمانی را رد کرد

۱۴۰۰/۱۰/۶

دادگاه فدرال عراق شکایات گروه‌های شبه نظامی تحت حمایت ایران مبنی بر ابطال نتایج انتخابات پارلمانی را رد کرد.

به گزارش رویترز، قاضی جاسم محمد روز دوشنبه ششم دی، حکم رد درخواست تجدیدنظر این گروه‌ها را در دادگاه عالی عراق در بغداد قرائت کرد.

این گروه‌ها گفته بودند که در جریان رای‌گیری انتخابات پارلمانی عراق در روز دهم اکتبر تقلب صورت گرفته است.

اعتراض آنها پس از آن صورت گرفت که بر اساس نتایج انتخابات، آنان ده‌ها کرسی پارلمانی را از دست دادند و جنبش سیاسی تحت رهبری مقتدی صدر که مخالف نفوذ جمهوری اسلامی در عراق است، پیروز انتخابات شد.

جنبش صدر ۷۳ کرسی از ۳۲۹ کرسی پارلمان عراق را از آن خود کرده و نیروهای تحت حمایت ایران از ۴۸ کرسی که داشتند فقط توانستند ۱۷ کرسی را حفظ کنند.

رویترز نوشت پس از تایید نتیجه انتخابات از سوی عالی‌ترین نهاد قضایی عراق، انتظار می‌رود که گروه‌های مختلف درباره تشکیل دولت جدید بغداد وارد مذاکره شوند.

چند روز پیش، رویترز گزارش داد اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در جلسه‌ای در بغداد هادی العامری و قیس الخزعلی، دو رهبر شبه‌نظامیان عراق را به دلیل عملکردشان پس از انتخابات پارلمانی اخیر در این کشور سرزنش کرد و از آنان خواست که نیروها و حامیان خود را تحت کنترل درآوردند.

بر اساس این گزارش، قاآنی در این جلسه رهبران شبه‌نظامیان شیعی تحت حمایت جمهوری اسلامی را متهم کرد پیامدهای انتخابات عراق را بد مدیریت می‌کنند و سیاست‌های خرد، قدرت اکثریت شیعه حاکم بر عراق را که از طریق آن جمهوری اسلامی در این کشور اعمال نفوذ می‌کند، تهدید می‌کند.

پس از اعلام نتایج انتخابات پارلمانی عراق، شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران با برگزاری تجمعاتی خواستار ابطال انتخابات شدند.

همچنین به اقامتگاه مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق که از سوی این تظاهرات‌کنندگان به همدستی در تقلب در انتخابات متهم شده بود، حمله شد.

خلاصه خبرها
۲۴ با فرداد فرحزاد
انسان، زمین، فردا

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید