کشورهای پیگیر پرونده هواپیمای اوکراینی:صبرمان لبریز شده، ایران پاسخ ندهد اقدام جدی می‌کنیم

۱۴۰۰/۹/۲۵

چهار کشور کانادا، سوئد، اوکراین و بریتانیا در بیانیه‌ای اعلام کردند که ایران تا ۱۵ دی‌ ماه فرصت دارد به سوالات مربوط به سرنگونی هواپیمای اوکراینی پاسخ دهد، در غیر این صورت به طور جدی اقدامات دیگری را در چارچوب قوانین بین‌المللی بررسی خواهند کرد.

پرواز پی‌اس-۷۵۲ هواپیمایی اوکراین اینترنشنال، بامداد چهارشنبه ۱۸ دی ماه سال ۹۸ دقایقی پس از پرواز هدف موشک‌های سپاه پاسداران قرار گرفت و همه ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند.

کانادا، سوئد، اوکراین و بریتانیا که شهروندان خود را در انهدام پرواز پی‌اس-۷۵۲ هواپیمایی اوکراین اینترنشنال با موشک‌های سپاه پاسداران از دست داده‌اند، روز پنج‌شنبه، ۲۵ آذر، در بیانیه‌ای تاکید کردند که صبرشان به‌دلیل امتناع تهران از پاسخ به تقاضاهایشان برای توضیح در مورد سرنگونی هواپیمای اوکراینی به سر آمده است.

کشورهای کانادا، سوئد، اوکراین و بریتانیا به عنوان «گروه هماهنگی و واکنش بین‌المللی برای قربانیان هواپیمای سرنگون شده اوکراینی» در بیانیه خود همچنین به ادامه تلاش‌ها برای پاسخگو کردن ایران اشاره کردند و گفتند که این کشورها در همبستگی با خانواده‌های قربانیان می‌ایستند و در هدف خود برای پاسخگو کردن جمهوری اسلامی ایران در قبال اعمال مقامات نظامی و غیرنظامی که منجر به کشته شدن ۱۷۶ انسان بی‌گناه شد، متحد باقی می‌مانند.

پیش از این نیز کشورهای کانادا، سوئد، اوکراین و بریتانیا در بیانیه مشترکی از عدم حضور جمهوری اسلامی در مذاکره پرداخت غرامت در ۲۲ نوامبر، اول آذر، ابراز تاسف شدید کرده بودند و در بیانیه پنج شنبه ۲۵ آذر خود نیز بر اقدامات جدی برای پاسخگو کردن ایران تاکید کردند.

انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز پی‌اس-۷۵۲ نیز پیشتر به عدم همکاری جمهوری اسلامی ایران و اقدامات قوه‌ قضاییه‌ برای تبرئه «مقصران و عاملان اصلی» شلیک موشک و انهدام این هواپیما، اعتراض کرده است.

این در حالی است که انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز پی‌اس-۷۵۲ تاکید دارد که شلیک موشک و هدف قرار دادن این هواپیما در بامداد چهارشنبه ۱۸ دی ماه سال ۹۸ عمدی بوده است و از کانادا و جامعه بین‌المللی خواست «کلیت سپاه پاسداران را گروه تروریستی» معرفی کند.

دادگاه عالی انتاریو در کانادا اواخر اردیبهشت سال‌جاری بود که در حکمی، شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی را «عمدی» و «تروریستی» دانست.

غیر از این دیمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین، در تیرماه امسال نیز اعلام کرد کی‌یف در صورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات با تهران آماده است پرونده انهدام هواپیمای اوکراینی در اثر شلیک موشک‌های سپاه پاسداران را به دادگاه‌های بین‌المللی ببرد.

خلاصه خبرها
امروز
مستند کوتاه - دست خدا در اقتصاد ترکیه

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید