معاون اول رئیسی: تجهیزات واکسن ایرانی را به اسم اسباب خانه سفیر وارد کردیم

۱۴۰۰/۹/۲۵

محمد مخبر، معاون اول ابراهیم رئیسی، می‌گوید بخشی از تجهیزات تولید واکسن داخلی کرونا تحت عنوان «اسباب خانه سفیر» وارد ایران شد.

مخبر روز پنجشنبه در مراسم اختتامیه گردهمایی روسای نمایندگی‌های ایران در کشورهای همسایه گفت: «در یکی از انتقال پول‌ها به یکی از کشورها ردی از واردات واکسن مشخص شد و نتوانستیم تجهیزات را وارد کنیم، لذا آن تجهیزات را سفیرمان به عنوان اسباب خانه خودش وارد کشور کرد.»

او بلافاصله گفت که نباید این سخنان را بر زبان می‌آورد. با این حال تاکید کرد: ما در مقابل هر مشکلی که در کشور داریم چندین راه حل هم داریم.

اظهارات معاون اول رئیسی همچنین اعترافی ضمنی است به اینکه تجهیزات تولید واکسنی که پیش از این می‌گفتند داخلی است از خارج از کشور وارد شده است.

سخنان مخبر درباره وارد کردن تجهیزات واکسن در حالی بیان شده که روز پنجشنبه بیژن نوباوه، نماینده مجلس، گفت: «تولید واکسن ایرانی غربی‌ها را آشفته کرد. غرب با خودش می‌گوید جمهوری اسلامی چگونه این‌قدر پیشرفت کرده است.»

محمد مخبر که تا پیش از تصدی معاونت اول رییس جمهور در دولت سیزدهم، به عنوان رییس «ستاد اجرایی فرمان امام» فعالیت می‌کرد اواخر سال ۹۹ وعده داد که تا پایان شهریور ۱۴۰۰ تعداد ۵۰ میلیون دوز واکسن «برکت» تولید شود و در اختیار وزارت بهداشت قرار گیرد.

با اینکه او تا ماه‌ها بعد این ادعا را تکرار می‌کرد، تاکنون حدود ۹ میلیون دوز برکت در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته است.

وعده‌های مخبر در کنار دستور خامنه‌ای برای ممنوعیت واردات واکسن‌های ساخت آمریکا و بریتانیا دو عامل اصلی در مرگ‌ومیر بسیار بالای کرونا در ایران به شمار می‌رود.

مرور مطبوعات
چشم‌انداز با سیما ثابت
اخبار و اخبار ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید