سه کشور اروپایی: اقدام‌های تحریک‌آمیز ایران، برجام و‌ مذاکرات را به سمت شکست می‌برد

۱۴۰۰/۹/۲۴

بریتانیا، آلمان و فرانسه هشدار دادند که اقدام‌های تحریک‌آمیز هسته‌ای ایران نتایج مورد نظر در احیای برجام را بی‌اثر می‌کند و مذاکرات وین را به شکست نزدیک می‌کند.

این سه کشور اروپایی در بیانیه‌ای مشترک پیش از نشست شورای امنیت با اشاره به فاصله گرفتن ایران از تعهدات خود در برجام گفتند: «ادامه اقدام‌های تحریک‌آمیز هسته‌ای ایران به این معناست که ما داریم به سرعت به پایان راه می‌رسیم.»

این بیانیه افزود: «ایران از موارد مورد مصالحه که پس از هفته‌ها مذاکره پرچالش حاصل شده بود، عقب‌نشینی کرده و در همین حال، تقاضاهای حداکثری مطرح کرده است. به نقطه‌ای نزدیک می‌شویم که پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران، به طور کامل برجام را بی‌اثر کند.»

بریتانیا، فرانسه و آلمان افزودند: «اکنون در دیپلماسی برای ایران باز است تا به توافق برسد. ایران باید بین شکست برجام و یک توافق منصفانه و جامع برای منافع مردم ایران، یکی را انتخاب کند.»

سه کشور اروپایی خاطرنشان کردند: «برنامه هسته‌ای ایران هرگز تا این حد پیشرفت نکرده بود. افزایش تنش‌های هسته‌ای، صلح و امنیت بین‌المللی و نظام منع گسترش سلاح‌های کشتار جمعی را تضعیف می‌کند.»

این بیانیه همچنین خاطرنشان کرد که در دوسال اخیر، جمهوری اسلامی علاوه بر اقدام‌های «بی‌سابقه» در نقض برجام، دسترسی بازرسان آژانس بین‌المللی اتمی را نیز به تاسیسات هسته‌ای خود محدودیت کرده و همین امر باعث شده جامعه جهانی از برنامه هسته‌ای ایران اطلاع کمتری داشته باشد.

پس از صدور این بیانیه، دبیرکل سازمان ملل متحد و معاون دبیرکل در امور سیاسی و تثبیت صلح‌، در نشست شورای امنیت برای بررسی دوازدهمین گزارش دبیرکل سازمان ملل درباره اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ این شورا در خصوص برجام، از اقدامات ایران در نقض برجام ابراز تاسف کرده و خواهان بازگشت ایران به تعهدات برجامی خود شدند.

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل، در شورای امنیت گفت: نمی‌توان به ایران اجازه داد برنامه هسته‌ای خود را سرعت ببخشد، و در دیپلماسی هسته‌ای وقت تلف کند. عدم عملکرد فوری از سوی ایران در مذاکرات وین مزایای مورد نظر در بازگشت متقابل به تعهدات برجام را بی‌اثر می‌کند.

در همین حال، فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی، نیز گفت که به نظر می‌رسد ایران در مذاکرات وین با قدرت‌های جهانی برای احیای برجام متوقف شده است.

او افزود که ریاض دائما با طرف‌های مذاکره در وین در تماس است.

جهان‌نما
خبر ورزشی
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید