سفیر عربستان سعودی در سازمان ملل: ایران مذاکرات با ریاض را به بازی گرفته است

۱۴۰۰/۹/۲۲

عبدالله المعلمی، سفیر عربستان سعودی در سازمان ملل گفت ریاض خواهان گفت‌وگوهای اساسی‌تر با تهران است تا به رفتار جمهوری اسلامی در منطقه هم پرداخته شود، اما ایران تاکنون مذاکرات را «به بازی گرفته است».

المعلمی در گفت‌وگو با روزنامه سعودی عرب‌نیوز که روز دوشنبه ۲۲ آذر منتشر شد، گفت تاکنون در مذاکرات ایران و عربستان سعودی هیچ نتیجه مهمی حاصل نشده است.

او گفت: «ما مایلیم این مذاکرات را به سمت موضوعات اساسی‌ سوق دهیم که شامل رفتار دولت ایران در منطقه است.»

نماینده عربستان سعودی اضافه کرد: «اما تا زمانی که ایرانی‌ها به بازی با این مذاکرات ادامه دهند، [مذاکرات] راه به جایی نخواهد برد. ایرانی‌ها نگرش بلندمدتی نسبت به این گفت‌وگوها دارند. ما علاقه‌ای به مذاکره به خاطر مذاکره نداریم.»

پیشتر فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی اعلام کرده بود که چهار دور پیشین مذاکرات این کشور با ایران اساسی نبوده اما هر دو طرف متعهد به تعامل هستند.

همچنین روز دوشنبه، خبرگزاری دولتی اردن نوشت کارشناسان ایران و عربستان سعودی به تازگی جلسه‌ای درباره «مذاکرات امنیتی» را به میزبانی موسسه عربی برای مطالعات امنیت در امان، پایتخت اردن برگزار کرده‌اند.

یک دیپلمات ارشد ایرانی به رویترز گفت که هیچ مقام ایرانی در این مذاکرات شرکت نکرد.

او گفت: «آنچه در امان برگزار شد، یک نشست رسمی نبود. اما البته چندین دیدار بین دانشگاهیان برای درک بهتر واقعیت‌های بین دو همسایه مفید است.»

هنوز هیچ مقام سعودی درباره خبر گفت‌وگوهای ایران و عربستان سعودی در امان واکنشی نشان نداده است.

اما رسانه‌های ایران روز دوشنبه به نقل از محمد باقری، رییس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در دیدار معاون ستاد نیروهای مسلح عمان نقل کردند که مقام‌های جمهوری اسلامی با مقامات امارات و عربستان سعودی دیدار داشته‌اند و «سوءتفاهم‌ها نیز تا حدودی برطرف شده است».

در حالی که در گذشته مقام‌های جمهوری اسلامی این مذاکرات را «مثبت» ارزیابی کرده‌اند، پیش‌تر رائد قرملی، مدیر اداره برنامه‌ریزی سیاست‌ها در وزارت خارجه عربستان سعودی، گفت هدف از مذاکرات بین ریاض و تهران کاهش تنش‌ها در منطقه است و ریاض خواهان مشاهده «اقدام‌های قابل تایید» است.

پس از پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و قوت گرفتن احتمال احیای برجام، از ماه آوریل سال جاری میلادی چند دور از مذاکرات ایران و عربستان سعودی در بغداد برگزار شد.

هر دو کشور در زمینه بحران یمن اختلاف دارند؛ در حالی که عربستان سعودی حامی دولت قانونی یمن است که از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته می‌شود، جمهوری اسلامی از شبه‌نظامیان حوثی یمن حمایت می‌کند و برای آنان اسلحه می‌فرستد.

عربستان سعودی که خواهان پرداختن به موضوعات منطقه‌ای و همچنین برنامه موشک‌های بالستیک ایران در مذاکرات قدرت‌های جهانی با این کشور است، امیدوار است با مذاکرات مستقیم راهی برای مهار تنش‌های منطقه‌ای یافت شود.

پیشتر محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در مصاحبه‌ای با شبکه العربیه از «رفتارهای منفی» تهران انتقاد کرد، اما گفت امیدوار است عربستان سعودی بتواند با ایران روابط خوبی داشته باشد.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبر ۵ عصر
خبر ورزشی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید