وزرای خارجه اسرائیل و بریتانیا: شبانه‌روز برای هسته‌ای نشدن ایران تلاش خواهیم کرد

۱۴۰۰/۹/۸

یائیر لاپید،‌ وزیر خارجه اسرائیل، هم‌زمان با آغاز سفری دو روزه به بریتانیا و فرانسه برای رایزنی درباره ادامه یافتن تحریم‌های ایران، در یادداشتی مشترک با همتای بریتانیایی خود نوشتند که «شبانه‌روز» برای جلوگیری از قدرت هسته‌ای شدن ایران تلاش خواهند کرد.

لاپید یکشنبه هفتم آذرماه و یک روز پیش از سرگیری مذاکرات هسته‌ای در وین، برای سفری دو روزه با هدف رایزنی با مقام‌های فرانسه و بریتانیا درباره ایران، وارد لندن شد.

کانال ۱۳ اسرائیل در این زمینه گزارش داد که یکی از اهداف اصلی لاپید در دیداری که با بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا و امانوئل مکرون، رییس‌جمهور فرانسه خواهد داشت، اطمینان از پابرجا ماندن تحریم‌های بانکی علیه ایران است.

اعلام همراهی بریتانیا و اسرائیل علیه ایران

هم‌زمان با این سفر لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا و یائیر لاپید در یادداشتی مشترک در روزنامه تلگراف اشاره کردند که این دو کشور به صورت «شبانه‌روزی» تلاش می‌کنند تا از قدرت هسته‌ای شدن ایران جلوگیری کنند.

آن‌ها نوشتند: «زمان در حال گذر است که نیاز به همکاری نزدیک با شرکا و دوستانمان برای خنثی کردن جاه‌طلبی‌های ایران را تشدید می‌کند.»

به گفته آن‌ها، اسرائیل و بریتانیا روز دوشنبه یک پیمان تجاری و دفاعی ۱۰ ساله را امضا خواهند کرد که در آن به صورت متقابل وعده همکاری در موضوعاتی مانند امنیت سایبری و تعهد مشترک برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را می‌دهند.

تقابل ایران و اسرائیل در زمین تحریم‌ها

از سویی همزمان با سفر لاپید، پایگاه خبری نورنیوز، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران، در صفحه توییتر خود نوشت که سوابق و تجربه اعضای تیم مذاکره‌کننده ایران عمدتا با محوریت موضوعات اقتصادی بوده و این بیانگر تمرکز ایران روی رفع تحریم‌ها است.

روزنامه تایمز اسرائیل گزارش داده که وزارت خارجه اسرائیل در زمینه سفر لاپید طی بیانیه‌ای گفته است: «این سفر با محوریت از سرگیری مذاکرات هسته‌ای در وین و نیز تعمیق روابط دوجانبه اسرائیل با بریتانیا و فرانسه انجام خواهد شد.»

این روزنامه در همین زمینه اشاره کرد تحریم‌های بانکی آمریکا علیه ایران در دولت دونالد ترامپ در ماه اکتبر سال ۲۰۲۰ میلادی، علیه ۱۸ بانک و با هدف «قطع توانایی ایران برای حمایت مالی از گروه‌های متحدش» وضع شد.

قرار است لاپید روز دوشنبه با لیز تراس، همتای بریتانیایی، خود دیدار کند و سپس با میزبانی جانسون به دیدار با او بپردازد. پس از آن این دو مقام سخنرانی خواهند داشت.

پس از این سفر، لاپید به فرانسه خواهد رفت و روز سه‌شنبه با رییس‌جمهور این کشور دیدار می‌کند.

تلاش اسرائیل برای لغو نشدن تحریم‌های ایران در حالی است که در سوی دیگر علی باقری کنی، مذاکره‌کننده ارشد ایران در یادداشتی در روزنامه فایننشال‌تایمز نوشته که باید به تهران مکانیسمی روشن و شفاف برای حصول اطمینان از لغو تحریم‌ها ارائه شود.

باقری کنی روز یکشنبه با انریکه مورا، ‌معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا،‌دیدار کرد و پس از آن گفت: «با اراده جدی برای لغو تحریم‌های غیرقانونی وارد مذاکرات وین شدیم.»

در حالی‌که مذاکرات احیای برجام بعد از وقفه‌ای تقریبا شش‌ماهه روز دوشنبه هشتم آذرماه در وین از سر گرفته می‌شود، گزارش‌ها حاکی از افزایش بدبینی‌ها نسبت به اراده مذاکره‌کنندگان جمهوری اسلامی برای رسیدن به توافق در این دور از مذاکرات است.

این بدبین‌ها در شرایطی است که دیپلمات‌های ایران از جمله محمدرضا غائبی، سرپرست نمایندگی ایران در آژانس در نشست شورای حکام اشاره کرد تا زمانی که تحریم‌ها لغو نشود، «انتظار خویشتن‌داری بیشتر از ایران منطقی نیست.»

اخبار
چشم‌انداز با سیما ثابت

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید