رویترز: یک هیات عالی‌رتبه اماراتی به زودی به ایران سفر می‌کند

۱۴۰۰/۸/۲۶

خبرگزاری رویترز به نقل از مقام‌های ارشد ایران و کشورهای عربی خلیج فارس اعلام کرد یک هیات عالی‌رتبه اماراتی به زودی به تهران سفر خواهد کرد.

این خبرگزاری روز چهارشنبه ۲۶ آبان گزارش داد این سفر در حالی انجام خواهد شد که امارات متحده عربی اکنون در زمینه تنش‌زدایی با جمهوری اسلامی تلاش می‌کند.

یک مقام عرب که هویتش فاش نشده به رویترز گفت انتظار می‌رود این هیات بلندپایه به زودی به تهران سفر کند، اما او از پاسخ به این که آیا طحنون بين زايد آل نهيان، مشاور امنیت ملی امارات رهبری این هیات را برعهده دارد یا نه، خودداری کرد.

طحنون بين زايد آل نهيان، برادر محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی و رییس شرکت دولتی سرمایه‌گذاری القابضه است.

یک مقام ارشد جمهوری اسلامی نیز به رویترز گفت یک مقام اماراتی به زودی به ایران سفر خواهد کرد اما او نیز از ارائه جزئیات در این زمینه خودداری کرد.

انور قرقاش، وزیر مشاور در امور خارجه امارات متحده عربی، روز دوشنبه گفت کشورش «به عنوان بخشی از یک انتخاب سیاسی در جهت دیپلماسی و به دور از تقابل» اقداماتی را برای تنش‌زدایی با ایران انجام می‌دهد.

او با این حال تاکید کرد که امارات همچنان نگران رفتار تهران در عراق، سوریه، یمن و لبنان است.

برخی کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی از نزدیک مذاکرات میان قدرت‌های جهانی و ایران برای احیای برجام را دنبال می‌کنند.

سفر هیات اماراتی به ایران در حالی است که وزیر خارجه امارات به تازگی به دمشق سفر کرده است. او بلندپایه‌ترین مقام اماراتی بود که پس از بروز جنگ داخلی در سوریه، از این کشور دیدار کرد.

همچنین در روزهای اخیر، نیروهای دریایی امارات متحده عربی در کنار نیروهای آمریکا، اسرائیل و بحرین رزمایش مشترکی را برای تمرین عملیات امنیت دریایی چندجانبه در دریای سرخ برگزار کردند.

دو سال پیش، با وجود تنش در روابط ایران و امارات متحده عربی پس از حمله به چهار کشتی تجاری در سواحل بندر فجیره، فرماندهان مرزبانی دو کشور با هدف «تقویت روابط دیپلماتیک و تأمین امنیت خلیج فارس و دریای عمان» با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند.

جهان‌نما
خبر نیمروزی
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید