روسای جمهوری آمریکا و چین درباره هماهنگی در مذاکرات آتی با ایران گفت‌وگو کرده‌اند

۱۴۰۰/۸/۲۶

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، گفت که جو بایدن،‌ رییس‌جمهوری ایالات‌متحده و شی جین‌پینگ، رییس‌جمهوری چین،‌ در آستانه ادامه مذاکرات هسته‌ای ایران در مورد چگونگی هماهنگ‌سازی مواضع خود گفت‌وگو کرده‌اند.

به گزارش رویترز، سالیوان در سخنانی در یک اندیشکده گفت: «دو رییس‌جمهور فرصت یافتند تا درباره اینکه چطور پیش از بازگشت به این مذاکرات [در هشتم آذر‌] چشم‌اندازهای خود را همسو کنیم، گفت‌وگو کنند، تا گروه ۱+۵ در برخورد با ایران و تلاش برای تسهیل بازگشت به توافق متحد باشد.»

در همین حال، وال‌استریت ژورنال به نقل از دیپلمات‌های مطلع از فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی گزارش داد ایران در سایت مونتاژ هسته‌ای کرج، که ناظران آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای ماه‌ها قادر به نظارت یا دسترسی به آن نبوده‌اند،‌ فرایند تولید تجهیزات سانتریفیوژهای پیشرفته را از سر گرفته است.

تد کروز، عضو جمهوری‌خواه سنای آمریکا، نیز با اشاره به گزارش وال‌استریت ژورنال در توییتی نوشت: «آیا بایدن برای تبریک به آیت‌الله‌ زنگ خواهد زد یا قرار است مثل قبل خودش را به آن راه بزند؟»

از سوی دیگر، نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، در آستانه مذاکرات هسته‌ای ایران از قدرت‌های جهان خواست تا علیه تهدیدات جمهوری اسلامی اقدام کنند.

بنت با اشاره به نفوذ ایران و نیروهای نیابتی‌اش در لبنان و سوریه، تاکید کرد که اسرائیل فارغ از نتیجه مذاکرات، با نیروهایش از خود محافظت خواهد کرد.

تلاش‌ها برای احیای برجام درحالی صورت می‌گیرد که ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه اعلام کرد که تیم لندرکینگ، نماینده ویژه ایالات‌متحده در امور یمن، به ریاض می‌رود تا با تیمی متشکل از نمایندگان چند سازمان درباره رویکردهای مرتبط با امنیت منطقه و «گستره وسیعی از نگرانی‌های مربوط به ایران» هماهنگی‌های لازم را انجام دهد.

از سوی دیگر، دانیل بنایم، معاون امور خاور نزدیک در وزارت خارجه آمریکا، از ایجاد یک سازوکار جدید متشکل از آمریکا، اروپا و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس برای رسیدگی به نگرانی‌ها درباره برنامه هسته‌ای ایران و فعالیت‌های منطقه‌ای آن خبر داد.

بنایم در گفت‌وگو با تلویزیون «الحره» گفت که چنین سازوکاری قرار است در سفر هیات آمریکایی به ریاست رابرت مالی به منطقه مورد بررسی قرار گیرد.

تازه‌ترین خبرها

چشم‌انداز
چشم‌انداز
انسان، زمین، فردا

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید