وزیر خارجه آمریکا: در حال مذاکره با متحدانمان برای بازگرداندن ایران به برجام هستیم

۱۴۰۰/۸/۹

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، گفت که ایالات متحده با متحدان اروپایی خود برای بازگرداندن ایران به برجام در حال رایزنی است، اما این کشورها هنوز از اراده ایران برای بازگشت به مذاکرات مطمئن نیستند.

وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه درباره پیوستن مجدد به مذاکرات هسته‌ای وین به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت: «این موضوع واقعا به این بستگی دارد که آیا ایران در انجام آن جدی است یا خیر.» او افزود همه متحدان آمریکا به همراه روسیه و چین «قویا» معتقدند که بازگشت به مذاکرات بهترین مسیر رو به جلو خواهد بود.

بلینکن گفت مشخص نیست که آیا ایران مایل است «به طور هدفمند» به مذاکرات هسته‌ای بازگردد یا خیر. او افزود: «اگر اینطور نباشد، همه گزینه‌های لازم را برای حل کردن این مشکل بررسی می‌کنیم.»

وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه دیگری با شبکه سی‌بی‌اس نیز تاکید کرد در صورت آماده نبودن ایران برای «تعامل سریع با حسن نیت»، ایالات متحده گزینه‌های دیگری را نیز بررسی می‌کند.

او در پاسخ به این سوال که آیا اقدام نظامی هم شامل این گزینه‌ها می‌شود، گفت: «همانطور که همیشه می‌گوییم، هر گزینه‌ای روی میز است.»

در همین حال، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، در حاشیه اجلاس سران گروه۲۰ در رم گفت که این کشور به‌طور کامل از ایده بازگشت به برجام به شکلی که امضا شده بود، حمایت می‌کند.

لاوروف تاکید کرد که مسکو با هرگونه اضافه‌ کردن یا حذف مفاد این توافق، به جز شکل اولیه که در سال ۲۰۱۵ میلادی توسط شورای امنیت سازمان ملل تصویب شد، مخالف است.

اظهارات وزیران خارجه آمریکا و روسیه در حالی روز یکشنبه منتشر شد که ایالات متحده، آلمان، فرانسه و بریتانیا یک روز قبل، از ایران خواستند برای «جلوگیری از تشدید تنش‌های خطرناک» به برجام بازگردد.

تازه‌ترین خبرها

چهره‌ها - بلژیک
اخبار
مرور مطبوعات

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید