حسن نصرالله: ایران دوستانش را خوار نمی‌کند؛ آمریکا ارسال سوخت به لبنان را تبلیغاتی خواند

۱۴۰۰/۷/۱۶

یک روز پس از گفته‌های سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره تبلیغاتی بودن ارسال سوخت از ایران به لبنان، دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت جمهوری اسلامی «دوستانش را خوار نمی‌کند.»

حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، روز جمعه ۱۶ مهر در دیدار با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، گفت ایران «متحدی صادق و دوستی وفادار است که دوستانش را خوار نمی‌کند.»

امیرعبداللهیان نیز در این دیدار بر موضع جمهوری اسلامی برای «کمک به لبنان در همه زمینه‌ها» تاکید کرد.

او روز پنجشنبه نیز هنگام ورود به فرودگاه لبنان بدون اشاره به جزییات گفته بود که به مقام‌های لبنانی پیشنهادات جدیدتری برای شکستن «محاصره اقتصادی» این کشور مطرح خواهد کرد.

ایران تاکنون سه کشتی سوخت برای حزب‌الله لبنان ارسال کرده است و کاروان حامل این سوخت‌ها با تبلیغات گسترده از سوریه وارد لبنان می‌شوند.

روز پنجشنبه ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، ارسال سوخت از ایران به لبنان را یک اقدام تبلیغاتی خواند و گفت که این اقدام یک راه‌حل پایدار برای بحران انرژی در لبنان نیست.

او تاکید کرد که آمریکا از تلاش برای یافتن راه حل‌های پایدار برای به رفع کمبود سوخت در لبنان حمایت می‌کند.

مخالفان این اقدام حزب‌الله در لبنان ابراز نگرانی کرده اند که ارسال محموله از ایران می‌تواند لبنان را در خطر تحریم شدن از سوی آمریکا قرار دهد.

نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان، این اقدام را «نقض حاکمیت» این کشور خوانده و در عین حال گفته است با توجه به اینکه این اقدام بدون دخالت دولت لبنان انجام گرفته نگران تحریم آمریکا نیست.

حسن نصرالله پیش از این گفته بود که سوخت ارسال‌شده پایین‌تر از قیمت واقعی به نیازمندان فروخته می‌شود و این «هدیه‌ای» از سوی حزب‌الله لبنان و جمهوری اسلامی ایران است.

سفر امیرعبداللهیان به لبنان اعتراضاتی را نیز به دنبال داشت و روز چهارشنبه ده‌ها نفر از مردم لبنان، از جمله اعضای احزاب سیاسی این کشور، تجمعی اعتراضی در بیروت برگزار کردند و این سفر را بخشی از پروژه نفوذ ایران در لبنان خواندند.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خلاصه خبرها
هت تریک با مزدک میرزایی
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید