آکسیوس: کمیته نظارت مجلس نمایندگان از ۳ دستیار نزدیک جو و جیل بایدن بازپرسی می‌کند

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۴/۲۰

وبسایت آکسیوس خبر داده است که کمیته نظارت مجلس نمایندگان ایالات متحده به رهبری حزب جمهوری‌خواه، روز چهارشنبه ۲۰ تیر، سه دستیار ارشد جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا را احضار کرده و از آنها خواسته است تا در مورد وضعیت سلامت بایدن توضیح دهند.

به نوشته آکسیوس، احضاریه‌ها نمایانگر تمایل جمهوری‌خواهان برای تحقیق در این مورد است که آیا نزدیک‌ترین دستیاران بایدن وضعیت واقعی سلامت رییس‌جمهوری ۸۱ ساله را پنهان کرده‌اند یا خیر. این تحقیقات می‌تواند تا انتخابات ریاست جمهوری پنجم نوامبر طول بکشد.

از زمانی که عملکرد ضعیف جو بایدن در مناظره او با دونالد ترامپ به میزبانی سی‌ان‌ان در ۲۵ ژوئن، سوالاتی را در مورد نامزدی او برانگیخت، برخی از دموکرات‌ها، از جمله مقام‌های دولتی، برای تحقیقات احتمالی کنگره در مورد آمادگی روانی و جسمی بایدن و آنچه دستیاران نزدیک او در این مورد می‌دانند، آماده شده‌اند.

بر اساس احضارنامه‌هایی که وبسایت آکسیوس مشاهده کرده،، جیمز کومر، رئیس جمهوری‌خواه کمیته نظارت مجلس نمایندگان، آنتونی برنال، دستیار ارشد بانوی اول جیل بایدن، آنی توماسینی معاون رئیس دفتر و اشلی ویلیامز، مشاور ارشد جو بایدن، را احضار کرده است.

مقام‌های کاخ سفید به آکسیوس گفته‌اند موقعیت این سه نفر در داخل کاخ سفید چندان مهم نیست، هرچند آنها افرادی بسیار تاثیرگذار هستند.

کومر از دستیاران جو و جیل بایدن خواسته است تا ۱۷ ژوئیه به پرسش‌های او پاسخ دهند و تا اواخر ماه جاری برای مصاحبه پشت درهای بسته آماده باشند.

جیمز کومر همچنین به گزارش اخیر آکسیوس درباره دسترسی این افراد به اقامتگاه جو و جیل بایدن اشاره کرده است. کارکنان اقامتگاه کاخ سفید چنین دسترسی را غیرعادی خوانده‌اند زیرا کارکنان سیاسی اغلب چنین دسترسی به محل اقامت رییس‌جمهوری و خانواده‌اش را ندارند.

جیمز کومر در احضارنامه‌های خود نوشته است که کمیته نظارت نگران آن است که در شرایطی که رییس‌جمهوری نمی‌توان مدیریت کشور را انجام دهد، این کارمندان کاخ سفید باشند که چنین کاری را انجام می‌دهند.

او در نامه خود به آنتونی برنال، که به نوشته آکسیوس نفوذش بسیار فراتر از دفتر بانوی اول است، نوشته است: «کمیته نظارت به دنبال درک میزان نفوذ آقای برنال بر رییس‌جمهوری و آگاهی او از این امر است که آیا رییس‌جمهوری شخصا وظایف دفتر خود را انجام می‌دهد یا خیر.»

ایان سامز، سخنگوی کاخ سفید در بیانیه‌ای گفت: «مانند هر کاری که نماینده کنگره در سال گذشته انجام داده است، این احضاریه‌ها نیز یک ترفند سیاسی بی‌پایه‌ است که برای جلب توجه رسانه‌ها به جای نظارت مشروع انجام شده است.»

او در این بیانیه افزود: «حملات حزبی کومر به رییس‌جمهوری بی‌اعتبار شده است و اکنون او همچنان به تحقیر مجلس با استفاده از احضاریه‌ها برای گرفتن تیتر خبرها به جای جستجوی اطلاعات از طریق روند درست قانون اساسی ادامه می‌دهد.»

کومر قبلا سعی کرده بود در جریان تحقیقات خود در مورد رسیدگی بایدن به اسناد طبقه بندی شده با برنال، توماسینی و ویلیامز مصاحبه کند. آنها قبلاً از دفتری بازدید کرده بودند که اسناد طبقه‌‍بندی شده در آن پیدا شده بود.

وزارت دادگستری نیز این موضوع را مورد بررسی قرار داد اما در نهایت اتهامی را متوجه این سه نفر نکرد. در آن زمان، کاخ سفید هیچ یک از این سه دستیار را در اختیار کمیته نظارت به رهبری جیمز کومر قرار نداد.

کومر همچنین اخیرا به رهبری تحقیقات استیضاح بایدن کمک کرد که شامل مصاحبه با چند نفر از اعضای خانواده رییس‌جمهوری بود؛ هرچند این تحقیقات در نهایت به نتیجه نرسید و بایدن استیضاح نشد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
خبرها
حرف آخر با پوریا زراعتی

شنیداری

پادکست‌ها