عفو بین‌الملل: آزادی حمید نوری تکان‌دهنده و ضربه‌ای حیرت‌آور به بازماندگان کشتار ۶۷ است

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۹

سازمان عفو بین‌الملل، روز سه‌شنبه ۲۹ خرداد، با اعتراض به آنچه آن را «آزادی تکان‌دهنده حمید نوری»، از مسئولان سابق زندان گوهردشت در زمان قتل عام زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷ خواند، این اقدام دولت سوئد را ضربه‌ای حیرت‌آور برای بازماندگان و بستگان جان‌باختگان این کشتار دانست.

حمید نوری، دادیار سابق زندان گوهردشت به اتهام دست داشتن در اعدام‌ زندانیان سیاسی دهه ۶۰، در آبان ۱۳۹۸ در سوئد بازداشت و پس از محاکمه، به حبس ابد محکوم شد. دیوان عالی سوئد روز ۱۶ اسفند ۱۴۰۲ فرجام‌خواهی نوری را رد کرده بود.

با این همه، حمید نوری عصر روز شنبه ۲۵ خردادماه، پس از مبادله با یوهان فلودروس و سعید عزیزی، دو شهروند سوئدی وارد فرودگاه مهرآباد تهران شد.

مبادله حمید نوری با دو شهروند سوئدی خشم و اعتراض بسیاری از شهروندان ایرانی و فعالان مدافع حقوق بشر را برانگیخت.

سازمان عفو بین‌الملل نیز در بیانیه خود تاکید کرد که این اقدام دولت سوئد به بحران معافیت از مجازات در ایران کمک می‌کند.

این سازمان در بیانیه خود نوشت که شرایط آزادی حمید نوری و بازگشت او به ایران، نگرانی‌های قبلی سازمان عفو بین‌الملل را در مورد گروگان گرفتن اتباع سوئدی از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی برای مبادله آنها با حمید نوری را تایید می‌کند.

سازمان عفو بین‌الملل در حالی که بر سهیم بودن خود تسکین و شادی خانواده‌ها و دوستان یوهان فلودروس و سعید عزیزی تاکید کرده، بار دیگر خواستار آزادی فوری همه شهروندان خراجی و دوتابعیتی شده است که به‌عنوان گروگان و به‌طور خودسرانه در ایران بازداشت و زندانی شده‌اند.

این بیانیه در حالی منتشر شده که احمدرضا جلالی، دیگر شهروند ایرانی- سوئدی محبوس در زندان اوین، در فایلی صوتی که به ایران‌اینترنشنال رسیده، از اولف کریسترسون، نخست‌وزیر سوئد انتقاد کرد و گفت دولت این کشور او را «بی‌پناه» به حال خود رها کرده است.

جلالی در این فایل صوتیِ حدودا چهار دقیقه‌ای، کریسترسون را خطاب قرار داد و از او خواست «شجاعانه و مسئولانه» با پسر و دیگر اعضای خانواده این زندانی در برابر دوربین‌های تلویزیونی دیدار کند.

جلالی از نخست‌وزیر سوئد خواست به پسرش بگوید چرا او را در زندان اوین به حال خود رها کرده و در صورت اعدام این زندانی، برای پسرش چه کار خواهد کرد.

این پزشک و پژوهشگر افزود: «بی‌صبرانه در انتظار شنیدن این موضوع هستم که شما به تصمیمات خود اعتماد دارید و می‌توانید در کنار پسرم، به صراحت با رسانه‌ها گفت‌وگو کنید.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

در کارگه هنرمندی - فصل دوم
جهان‌نما
خبرها
تیتر اول با نیوشا صارمی

شنیداری

پادکست‌ها