چرا تیلور سوئیفت این‌قدر محبوب و آثارش پرفروش است؟

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۲

تیلور سوئیفت نام آشنایی برای بسیاری از مردم جهان است و خیلی‌ها درباره شهرت افسانه‌ای این ستاره پرطرفدار موسیقی پاپ شنیده‌اند. او چگونه به چنین محبوبیتی دست یافت و آثارش در سطح جهان پرفروش شد؟

تور کنسرت میلیارد دلاری فعلی تیلور سوئیفت به نام «دوران» (Eras) یکی از پرفروش‌ترین تورهای تاریخ موسیقی است.

تور دوران با ۱۵۲ اجرا، از ماه مارس ۲۰۲۳ آغاز شده و تاکنون بیش از دو میلیارد دلار بلیت فروخته است.

پیش‌بینی می‌شود تا پایان این تور در دسامبر امسال در کانادا، این رقم افزایش چشم‌گیری داشته ‌باشد.

این درآمد هنگفت، فروش محصولات جانبی و فیلم مستند ۲۶۱ میلیون دلاری تور را در برنمی‌گیرد.

به گزارش بی‌بی‌سی‌ جهانی، این ستاره هفته گذشته سه شب اجرا در استادیوم موریفیلد ادینبورگ در اسکاتلند داشت که نخستین اجرا از ۱۷ اجرای او در بریتانیا از جمله هشت برنامه در ورزشگاه معروف ومبلی لندن بود.

محبوبیت بی‌نظیر سوئیفت ریشه در عوامل گوناگونی دارد که مهم‌ترین آن‌ها، ارتباط صمیمی و عمیق با هواداران است.

او در آهنگ‌هایش از تجربیات شخصی و احساسات واقعی سخن می‌گوید.

این ارتباط عاطفی باعث شده هواداران سوئیفت، او را بخشی از زندگی خود بدانند.

یکی دیگر از دلایل اصلی موفقیت این خواننده، تلاش و پشتکار بی‌امان برای رسیدن به جایگاه کنونی است.

لانا دِل‌ری، ستاره پاپ که با سوئیفت همکاری داشته، معتقد است: «او بیشتر از هر کسی این شهرت را می‌خواهد و چقدر شگفت‌انگیز؛ او دقیقا به آنچه می‌خواهد، می‌رسد.»

علاوه بر ارتباط با طرفداران، سوئیفت در کنسرت‌هایش تلاش می‌کند تا حس اتحاد و همبستگی را در میان دوستدارانش ایجاد کند.

او ضمن استفاده مکرر از ضمایر جمع چون «ما» و «مان»، در هر شهر دو آهنگ محلی را متناسب با جمعیت حاضر اجرا می‌کند. برای مثال، در اسکاتلند انتظار می‌رود او ترانه «Guilty As Sin» را اجرا کند که به گروه محلی آبردین «The Blue Nile» اشاره دارد.

برخلاف تورهای اخیر ستارگان بزرگ همچون بیانسه و مدونا که بیشتر بر تکریم و تحسین خود آن‌ها متمرکز بود، تور دوران سوئیفت بیشتر شبیه یک جشن است؛ جشنی که در آن سوئیفت و طرفداران با هم موفقیت‌های چندین ساله را جشن می‌گیرند.

هواداران جوانی چون لیلی و گریس در ادینبورگ تایید می‌کنند که آثار سوئیفت بازتاب‌دهنده تجربه و احساسات واقعی آن‌هاست و باعث می‌شود احساس تنهایی نکنند.

در ادینبورگ اسکاتلند که اولین ایستگاه تور بریتانیایی سوئیفت بود، شور و اشتیاق هواداران به اوج خود رسید.

قطارهای تراموا با تصاویر این ستاره تزیین شده، دریاچه معروف «تای» موقتا به «لوچ تی‌تی» تغییر نام یافته و حتی باغ‌وحش محلی، نام دو میمون تازه متولد شده خود را تیلور و سوئیفت گذاشته‌ است.

چنین استقبال گسترده‌ای از سوی طرفداران باعث شد تا در شهرهای میزبان کنسرت‌ها، اقتصادهای محلی رونق قابل توجهی را تجربه کنند.

مقامات محلی اعلام کرده‌اند ورود سوئیفت به شهرهایشان، میلیون‌ها پوند درآمد به همراه داشته ‌است.

با وجود این هیجانات بی‌سابقه، شاید کمی دشوار باشد که به یاد آوریم در آخرین تور بریتانیایی سوئیفت در سال ۲۰۱۸ موسوم به «شهرت» (Reputation) استقبال چندان گرمی از این ستاره نشد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که در شب افتتاحیه این تور در شهر منچستر، حدود ۱۸ هزار صندلی خالی وجود‌ داشت. اما حالا چه چیزی تغییر کرده ‌است؟

عوامل مختلفی در این زمینه دخیل هستند؛ مهم‌ترین آن‌ها آلبوم‌های فولکلور (Folklore) و اِوِرمور (Evermore) است که در دوران همه‌گیری کرونا با سبکی کاملا متفاوت و فولک منتشر شدند.

این آثار توانستند گروه‌های جدیدی از منتقدان و طرفداران را که پیش از این تحت تاثیر سبک کانتری و پاپ سویفت قرار نگرفته بودند، جذب کنند.

ظهور پلتفرم تیک‌تاک نیز سویفت را به مخاطبان جدیدتر و جوان‌تری معرفی کرد.

پروژه بازخوانی و ضبط مجدد شش آلبوم ابتدایی سوئیفت که به وسیله خودش انجام شد، توانست آثار قدیمی او را هم در میان نسل جدید محبوب کند.

کیتی الیس، یکی از هنرمندانی که سال‌هاست به عنوان تریبیوت آرتیست، آثار سوئیفت را اجرا می‌کند به بی‌بی‌سی گفت: «هرگز از خواندن آهنگ‌های او خسته نمی‌شوم چرا که هر یک از آن‌ها با یک حالت روحی خاص گره خورده ‌است.»

شاید بتوان گفت محبوبیت روزافزون سوئیفت ترکیبی از عوامل گوناگونی چون ارتباط صمیمی با هواداران، انعطاف‌پذیری و نوآوری در آثار، تلاش و پشتکار مستمر و توانایی در جذب مخاطبان جدید است که این ستاره را به یکی از درخشان‌ترین پدیده‌های موسیقی جهان در عصر کنونی بدل کرده ‌است.

موفقیت کم‌نظیر تور فعلی او گواه این ادعاست.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبرها
اقتصاد و بازار

شنیداری

پادکست‌ها