سوئد به ایران‌اینترنشنال: ارتباط تهران با شبکه جنایت‌کاران در سوئد نگران‌کننده است

شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۱۹

وزارت خارجه سوئد در پاسخ به ایران‌اینترنشنال ارتباط جمهوری اسلامی با شبکه جنایت‌کاران در این کشور را نگران‌کننده خواند و گفت تهران از شبکه‌های جنایی و تبهکار در این کشور استفاده می‌کند و به همین دلیل کاردار ایران در سوئد را احضار کرده است.

وزارت خارجه سوئد روز شنبه ۱۹ خرداد در پاسخ به ایران‌اینترنشنال گفت این مساله بسیار نگران‌کننده است که یک کشور خارجی از شبکه‌های جنایی برای ارتکاب جنایت یا تحریک جنایات در سوئد استفاده کرده است.

این وزارت‌خانه تاکید کرده که اطلاعات به دست آمده را کاملا جدی می‌گیرد.

سرویس امنیتی سوئد (سپو) روز ۱۰ خرداد اعلام کرد که جمهوری اسلامی از شبکه‌های جنایتکارانه در داخل سوئد برای انجام اقدامات خشونت‌آمیز علیه سایر کشورها، گروه‌ها و افراد استفاده کرده است.

سپو در بیانیه‌ای افزود این فعالیت‌ها در درجه اول گروه‌ها و افراد ناراضی از جامعه ایرانیان مهاجر را هدف قرار داده اما به نمایندگان کشورهای دیگر مانند اسرائیل نیز کشیده شده است.

در ادامه این بیانیه آمده بود: «این گونه فعالیت‌ها می‌تواند با هدف آسیب رساندن به منافع، اهداف و فعالیت‌های اسرائیل و یهودیان در سوئد انجام شود.»

پس از آن، وزارت خارجه جمهوری اسلامی کاردار موقت سفارت سوئد در تهران را به دلیل آن چه «اتهامات بی اساس و مغرضانه از سوی یک مقام سوئدی علیه ایران» خواند، احضار کرد.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی گزارش داد که کاردار موقت سفارت سوئد در تهران روز شنبه ۱۲ خرداد احضار شد و در جریان این احضار، جمهوری اسلامی به «اظهارات مبتنی بر اطلاعات غلط و القایی متاثر از» اسرائیل اعتراض کرد.

هم‌زمان و با نزدیک شدن به زمان برگزاری المپیک پاریس، سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیل از جمله موساد، شین بت، اطلاعات نظامی و شورای امنیت ملی این کشور از «پروژه‌های تروریستی جمهوری اسلامی در اروپا» علیه اسرائیلی‌ها و یهودیان از طریق شبکه‌های جنایتکار خبر دادند.

بر اساس گزارش رسانه‌های اسرائیلی، این سازمان‌های اسرائیلی با همکاری همتایان اروپایی خود دو شبکه جنایتکار به نام‌های فاکس‌تروت (FOXTROT) و رومبا (RUMBA) را در پشت «چندین حمله تروریستی اخیر در خاک اروپا» شناسایی کرده‌اند.

تحقیقات اسرائیل از نقش «روا مجید» ملقب به «روباه» و تبعه عراق خبر داده که فردی کلیدی در شبکه FOXTROT است و از سوی اینترپل تعقیب می‌شود.

کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل روز پنج‌شنبه گزارش داد که «مقام‌های موساد هشدار می‌دهند ایران حملات تروریستی را در اروپا، دو ماه قبل از المپیک پاریس»، ترویج می‌کند.

این شبکه اسرائیلی گزارش داد در روزهای گذشته دو نارنجک در نیمه شب به سمت سفارت اسرائیل در بلژیک پرتاب شده که هیچ تلفات یا خساراتی به بار نیاورده است.

این اولین بار نیست که جمهوری اسلامی به حمله به سفارت‌ها یا شهروندان اسرائیلی متهم می‌شود.

فروردین امسال، روزنامه دیلی‌میل در گزارشی به شرح تهدیدهای جمهوری اسلامی علیه شبکه ایران‌اینترنشنال در پنج سال گذشته پرداخت و نوشت حکومت ایران از گروه‌های جنایت‌کار سازمان‌یافته برای حمله به اهداف مورد نظر خود در اروپا استفاده می‌کند.

دیلی‌میل در این گزارش، اقدامات خرابکارانه جمهوری اسلامی در بریتانیا را «حقیقتی ترسناک» خواند و افزود تهران به طور مداوم حملاتی را به شیوه‌ گروه‌های تبهکار در خیابان‌های بریتانیا تدارک می‌بیند و هنوز راهی برای مقابله با این عملیات پیدا نشده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها