اسرائیل و سوئد «فعالیت شبکه‌های جنایت برای ایران در اروپا» را فاش کردند

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۱۰

سرویس امنیتی سوئد و موساد اعلام کردند جمهوری اسلامی از شبکه‌های جنایتکار در سوئد و دیگر کشورهای اروپایی برای حمله به سفارت‌‌خانه‌ها و شهروندان اسرائیل استفاده می‌کند.

به گزارش رویترز، سرویس امنیتی سوئد (سپو) روز پنج‌شنبه ۱۰ خرداد اعلام کرد حکومت ایران از شبکه‌های جنایتکار در سوئد برای انجام اقدامات خشونت‌آمیز علیه سایر کشورها، گروه‌ها یا افراد استفاده می‌کند.

سپو در بیانیه‌ای افزود این فعالیت‌ها در درجه اول گروه‌ها و افراد ناراضی از جامعه ایرانیان مهاجر را هدف قرار داده اما به نمایندگان کشورهای دیگر مانند اسرائیل نیز کشیده شده است.

در ادامه این بیانیه آمده است: «این گونه فعالیت‌ها می‌تواند با هدف آسیب رساندن به منافع، اهداف و فعالیت‌های اسرائیل و یهودیان در سوئد انجام شود.»

هم‌زمان و با نزدیک شدن به زمان برگزاری المپیک پاریس، سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیل از جمله موساد، شین بت، اطلاعات نظامی و شورای امنیت ملی این کشور از «پروژه‌های تروریستی جمهوری اسلامی در اروپا» علیه اسرائیلی‌ها و یهودیان از طریق شبکه‌های جنایتکار خبر دادند.

بر اساس گزارش رسانه‌های اسرائیلی، این سازمان‌های اسرائیلی با همکاری همتایان اروپایی خود دو شبکه جنایتکار به نام‌های فاکس‌تروت (FOXTROT) و رومبا (RUMBA) را در پشت «چندین حمله تروریستی اخیر در خاک اروپا» شناسایی کرده‌اند.

تحقیقات اسرائیل از نقش «روا مجید» ملقب به «روباه» و تبعه عراق خبر داده که فردی کلیدی در شبکه FOXTROT است و از سوی اینترپل تعقیب می‌شود.

کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل روز پنج‌شنبه گزارش داد که «مقامات موساد هشدار می‌دهند ایران حملات تروریستی را در اروپا، دو ماه قبل از المپیک پاریس»، ترویج می‌کند.

این شبکه اسرائیلی گزارش داد در روزهای گذشته دو نارنجک در نیمه شب به سمت سفارت اسرائیل در بلژیک پرتاب شده که هیچ تلفات یا خساراتی به بار نیاورده است.

مقام‌های جمهوری اسلامی هنوز به این گزارش واکنشی نشان نداده‌اند.

این اولین بار نیست که جمهوری اسلامی به حمله به سفارت‌ها یا شهروندان اسرائیلی متهم می‌شود.

کانال ۱۲ اسرائیل گزارش داد ویژگی‌های حمله در بلژیک، به‌ویژه انتخاب سفارت اسرائیل و استفاده از سلاح‌های نارنجکی، حمله قبلی را یادآوری می‌کند که در ژانویه سال جاری مقابل سفارت اسرائیل در سوئد انجام شد.

در آن حمله نیز یک نارنجک به سمت ساختمان سفارت اسرائیل در استکهلم پرتاب شد و از آنجا که نارنجک منفجر نشد، خسارتی ایجاد نکرد.

پس از حمله به کنسولگری ایران در دمشق که جمهوری اسلامی، اسرائیل را مسوول آن دانست، نیروهای سپاه پاسداران در اقدامی بی‌سابقه موشک‌ها و پهپادهایی را به سمت اسرائیل پرتاب کردند.

در آن زمان گزارش شد که اسرائيل سفارت‌های خود در ۳۰ کشور دنیا را به دلیل حمله احتمالی وابستگان سپاه تعطیل کرد.

تیر ماه سال گذشته، الی کوهن، وزیر امور خارجه وقت اسرائیل، در واکنش به خنثی شدن طرح «حمله به سفارت اسرائیل در جمهوری آذربایجان»، گفت که جمهوری اسلامی پشت پرده این حمله بوده است.

بر اساس گزارش رسانه‌های آذربایجان، افرادی که «از یک کشور همسایه» وارد جمهوری آذربایجان شده‌ بودند، قصد داشتند با بمب‌گذاری و به آتش کشیدن سفارت اسرائیل، به آن حمله کنند.

در سال ۱۴۰۱ نیز در پی احتمال جدی حمله نیروهای جمهوری اسلامی به سفارت اسرائیل در دهلی‌نو، پلیس هند علاوه بر اتخاذ تدابیر شدید امنیتی، اقدام به برگزاری مانور و تمرینات بی‌سابقه با مشارکت نیروهای اسرائیلی در اطراف این سفارت کرد.

بیش از یک سال قبل از آن، در بهمن ۹۹، انفجاری در نزدیکی سفارت اسرائیل در دهلی‌نو رخ داد و رسانه‌های هندی گزارش دادند پلیس پاکت نامه‌ای خطاب به سفیر اسرائیل در محل انفجار پیدا کرد که در آن به نام‌های قاسم سلیمانی و محسن فخری‌زاده اشاره شده بود.

خبر اقدام پلیس هند در برگزاری تمرین در اطراف سفارت اسرائیل چند روز پس از آن منتشر شد که ایران‌اینترنشنال از خنثی شدن طرح سپاه قدس برای انجام سه ترور در اروپا خبر داد.

ایران‌اینترنشنال نهم اردیبهشت ۱۴۰۱ در گزارشی اختصاصی خبر داد که یک عضو یگان ۸۴۰ نیروی قدس به ماموریت خود برای انجام سه ترور در ترکیه، آلمان و فرانسه اذعان کرده است.

یک روز پس از انتشار این گزارش، رسانه‌های اسرائیلی خبر دادند این طرح را موساد خنثی کرده و از این عضو نیروی قدس سپاه در داخل خاک ایران بازجویی و سپس او را رها کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبرها
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد

شنیداری

پادکست‌ها