افشای عملیات روانی گسترده جمهوری اسلامی علیه شهروندان اسرائیلی

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۱۶

شبکه‌ای از عوامل جمهوری اسلامی در عملیات جنگ روانی خود، روزنامه‌نگاران و معترضان اسرائیلی را هدف قرار داده‌ است. این شبکه، خبرنگاران روزنامه چپ‌گرای هاآرتص و کانال ۱۳ تلویزیون اسرائیل را به مرگ تهدید و آن‌ها را به «همکاری با دشمن» متهم کرده است.

به گزارش هاآرتص، یکی از خبرنگاران این روزنامه، هفته گذشته در تماسی تلفنی با شماره‌ای خارج از اسرائیل، از سوی فردی که به سختی انگلیسی صحبت می‌کرده، تهدید به مرگ شده‌ است.

شرکت نظارت دیجیتال اکتیو اینفو (Active Info) که از سال گذشته بر فعالیت‌های این شبکه نظارت می‌کند، گفت که این شبکه پیچیده، در تلاش برای ایجاد هرج و مرج داخلی در اسرائیل در بحبوحه جنگ در غزه و درخواست‌های سراسری برای استعفای بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و آتش‌بس به منظور آزادی گروگان‌های حماس است.

شبکه نفوذ مورد نظر، دارای یک حساب کاربری با هویت جعلی ایتامار بن گویر، وزیر جنجالی امنیت ملی اسرائیل و یک حساب ایکس به نام «قهرمانان اسرائیل» است که گفته می‌شود در راستای کمپین آتش‌بس و آزادی گروگان‌ها در غزه فعالیت می‌کند.

این حساب کاربری با روزنامه هاآرتص تماس گرفته و به خبرنگاران این روزنامه برای انتشار تصاویر اعتراضات ضد دولتی، پیشنهاد پول داده‌ است.

هفته گذشته متا، شرکت مادر فیس‌بوک نیز اعلام کرد جمهوری اسلامی پشت عملیات نفوذی است که سال گذشته از سوی هاآرتص با همکاری محققان فیک ریپورتر (Fake Reporter) افشا شد.

گزارش هاآرتص نشان داد این شبکه جاسوسی با انبوهی از حساب‌های جعلی از جمله نمایندگی‌ هم‌جنس‌گرایان، گروه‌های مذهبی و سیاسی، در تلاش برای نفوذ در بافت چندوجهی جامعه اسرائیل است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که خبرنگاران شبکه ۱۳ تلویزیون اسرائیل نیز تماس‌های تهدیدآمیزی از شماره‌های خارجی دریافت کرده‌اند که در آن‌ها تهدید به مرگ شده‌اند.

بازنشستگان بخش دفاعی، برخی شخصیت‌ها و حتی خانواده‌های اسرائیلی‌هایی که از سوی حماس در غزه گروگان گرفته شده‌اند نیز اخیرا نامه‌ها و بسته‌های تهدیدآمیزی دریافت کرده‌اند.

جمهوری اسلامی از حدود دو سال قبل استفاده از شبکه‌های نفوذ خارجی را برای گرفتن ارتباط با اسرائیلی‌ها آغاز کرد، به این منظور که آنان را فریب دهد و به عنوان «جاسوسان ناخواسته» به کار بگیرد.

آ‌ن‌ها به گروه‌های فعالان سیاسی واتس‌اپ نفوذ و برخی را متقاعد کردند تا از خانه‌های مقامات ارشد امنیتی عکس بگیرند و حتی به تظاهرات ساختگی بپیوندند.

در بسیاری از موارد نیز از تله‌های جنسی (پرستو) استفاده شده ‌است.

ایران‌اینترنشنال از موارد متعددی اطلاع دارد که حساب‌هایی کاربری با تصاویری از زنان زیبا، با مردان اسرائیلی در رسانه‌های اجتماعی تماس گرفته و از آن‌ها خواسته‌اند که در ترکیه یا دوبی با ایشان ملاقات کنند.

اکتیو اینفو به روزنامه هاآرتص گفت: «ما از سال ۲۰۲۰ از عملکرد شبکه‌های نفوذ خارجی مطلعیم که از شهروندان اسرائیلی‌ درخواست ارسال عکس یا ویدیو دارند.»

فعالیت شبکه نفوذ فرامرزی به دشمن اصلی جمهوری اسلامی یعنی اسرائیل محدود نمی‌شود. روزنامه‌نگاران دگراندیش در خارج از کشور از جمله خبرنگاران ایران‌اینترنشنال، با تهدید شدن به مرگ، هدف جاسوسان حکومت قرار گرفته‌اند.

کارشناسان سازمان ملل نسبت به خشونت، تهدید و ارعاب فراملی از سوی مقامات ایرانی و نیروهای نیابتی آن‌ها در مورد هدف قرار دادن شبکه ایران‌اینترنشنال و خبرنگارانش هشدار داده‌اند.

این کارشناسان نگرانی خود را نسبت به تهدید به مرگ و ارعاب علیه کارکنان ایران‌اینترنشنال و حمله با چاقو به پوریا زراعتی، مجری این شبکه ابراز کردند.

زراعتی روز ۱۰ فرودین امسال در خارج از خانه‌اش در لندن هدف حمله قرار گرفت.

سال گذشته، تهدیدها علیه کارکنان ایران‌اینترنشنال به حدی شدید شد که سرویس‌ امنیتی بریتانیا (اِم‌آی فایو - MI5) اعلام کرد دیگر نمی‌تواند از این تیم محافظت کند.

این امر منجر به انتقال موقت دفتر ایران‌اینترنشنال به واشینگتن شد.

شبکه ایران‌اینترنشنال اوایل مهر سال گذشته و بعد از وقفه‌ای چند ماهه، پخش برنامه‌های خود را از استودیوی جدید در لندن از سر گرفت.

از آغاز سال ۲۰۲۲، اِم‌آی فایو و پلیس بریتانیا موفق به خنثی‌سازی بیش از ۱۵ نقشه و توطئه شده‌اند که دشمنان رژیم جمهوری اسلامی را در خاک انگلستان هدف گرفته بودند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
حرف آخر با پوریا زراعتی
خبر
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها