وزیر امور خارجه اسرائیل: ایران پشت پرده حمله به سفارت اسرائیل در جمهوری آذربایجان بود

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۴/۲۲

الی کوهن، وزیر امور خارجه اسرائیل، در واکنش به خنثی شدن طرح «حمله به سفارت اسرائیل» در جمهوری آذربایجان، گفت که جمهوری اسلامی پشت پرده این حمله بوده است.

کوهن در سفر خود به صربستان در بیانیه‌ای گفت: «همان‌طور که در روزهای اخیر در حمله ناکام علیه سفارت اسرائیل در باکو و نیز طی ماه‌های اخیر در جمهوری آذربایجان، قبرس و یونان شاهد بودیم، تروریسم ایران یک تهدید جهانی است.»

یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل نیز پیش از سفر خود به جمهوری آذربایجان در بیانیه‌ای گفت در سفر به این کشور درباره تهدید جهانی دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای و سایر «فعالیت‌های خطرناک» جمهوری اسلامی «در داخل مرزهای اسرائیل» و سراسر خاورمیانه، با مقام‌های باکو گفت‌وگو خواهد کرد.

اوایل هفته جاری، رسانه‌‌های جمهوری آذربایجان و اسرائیل گزارش دادند دستگاه‌های امنیتی جمهوری آذربایجان طرح یک حمله تروریستی به سفارت اسرائیل در باکو را خنثی کردند.

رسانه‌های آذربایجانی در گزارش‌های خود به نقل از مقام‌های امنیتی این کشور به نام سفارت‌خانه مورد نظر اشاره‌ای نکردند اما رسانه‌های اسرائیلی بر اساس اطلاعات منتشر شده خبر دادند سفارت اسرائیل در باکو هدف این حمله تروریستی بوده است.

بر اساس این اطلاعات و تصاویر، مظنون بازداشت شده هتل حیات را در باکو زیر نظر داشته که سفارت اسرائیل در نزدیکی آن قرار دارد.

در همین زمینه یک شهروند افغانستان به نام فوزان موسی خان، ۲۳ ساله، دستگیر شده است. فوزان در همکاری با افراد دیگری مشغول جمع‌آوری اطلاعات از سفارت اسرائیل در باکو بوده است.

بر اساس گزارش رسانه‌های آذربایجان، این افراد که «از یک کشور همسایه» وارد جمهوری آذربایجان شده‌اند، قصد داشتند با بمب‌گذاری و به آتش کشیدن سفارت اسرائیل به آن حمله کنند.

کانال ۱۱ تلویزیون اسرائیل گزارش داد دستگاه‌های اطلاعاتی این کشور برای خنثی کردن این حمله با همتایان آذربایجانی خود همکاری کرده‌اند.

دستگاه‌های امنیتی جمهوری آذربایجان نیز در بیانیه‌ای که عصر روز دوشنبه منتشر کردند نوشتند ترویست‌ها قصد داشتند با انجام این حمله، «امنیت اجتماعی کشور را تحت‌الشعاع قرار داده و با ایجاد هراس عمومی، روند تصمیم‌گیری در باکو را تحت تاثیر قرار دهند».

آذربایجان و اسرائیل روابط نزدیکی از جمله در زمینه فروش تسلیحات اسرائیل به آذربایجان دارند. اوایل سال جاری، آذربایجان سفارت خود را در تل‌آویو افتتاح کرد.

این روابط اما خشم جمهوری اسلامی را برانگیخته و مقام‌های تهران تاکنون بارها به باکو در زمینه رابطه با اسرائیل هشدار داده‌اند.

با این حال مقام‌های آذربایجانی هنوز جمهوری اسلامی را در زمینه این طرح تروریستی متهم نکرده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
خبرها
اقتصاد و بازار
در بطن

شنیداری

پادکست‌ها