قدرت‌های اروپایی به‌دنبال اقدام علیه تهران در نشست شورای حکام هستند

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۰۹

بریتانیا، فرانسه و آلمان پیش از نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، پیش‌نویس قطعنامه‌ای را علیه تهران منتشر کردند. نشست شورای حکام هفته آینده برگزار می‌شود و به نظر می‌رسد این سه کشور با وجود مخالفت ایالات متحده، مصمم به تصویب این قطعنامه هستند.

سه دیپلمات به رویترز گفتند که پیش‌نویس متن این قطعنامه را با کشورهای عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به اشتراک گذاشته‌اند.

این دیپلمات‌ها گفتند این قطعنامه بر تحقیقات متمرکز است و در آن از رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواسته شده «گزارشی جامع» درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران ارائه کند.

تهدیدی برای ارجاع موضوع به شورای امنیت سازمان ملل در این قطعنامه وجود ندارد.

این کشورها هنوز قطعنامه را به طور رسمی ارائه نکرده‌اند اما احتمالا اوایل هفته آینده آن را ارائه خواهند کرد.

ایالات متحده و شرکای اروپایی آن، بر سر روش برخورد با ایران اختلاف نظر دارند. آمریکا نگران است چنین قطعنامه‌ای تنش‌ها را در منطقه و پیش از برگزاری انتخابات ماه نوامبر ایالات متحده تشدید کند.

روزنامه وال استریت ژورنال با اشاره به گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره پیشرفت‌های قابل توجه جمهوری اسلامی در مسیر دست‌یابی به سلاح هسته‌ای نوشت دولت جو بایدن می‌کوشد این «حقیقت ترسناک‌» را در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا از جامعه جهانی پنهان کند.

یک مقام ارشد اروپایی به خبرگزاری رویترز گفته است: «ما آمریکایی‌ها را تحت فشار قرار می‌دهیم اما آن‌ها همچنان فکر می‌کنند نباید کاری کرد که باعث تشدید تنش‌ها با ایران شود. این روش تاکنون هیچ دستاوردی نداشته و ما معتقدیم که اکنون باید استحکام خود را نشان دهیم.»

تهران عموما در برابر چنین قطعنامه‌هایی مقاومت می‌کند و اغلب با افزایش فعالیت‌های هسته‌ای خود به آن‌ها پاسخ می‌دهد.

۱۸ ماه از آخرین قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه جمهوری اسلامی می‌گذرد. در آن قطعنامه از ایران خواسته شده بود فورا با کارشناسان آژانس در مورد ذرات اورانیوم کشف‌شده در سه سایت اعلام‌نشده که نشان‌دهنده احتمال فعالیت هسته‌ای جمهوری اسلامی است، همکاری کند.

هر چند تعداد سایت‌های مورد بحث به دو مورد کاهش یافته اما مشکلات دیگری ایجاد شده است؛ از جمله این‌که تهران مانع ورود بسیاری از کارشناسان تیم بازرسی آژانس بین‌‌المللی انرژی اتمی به ایران شده است.

جمهوری اسلامی با سرعت ثابتی در حال غنی‌سازی اورانیوم تا نزدیک به درجه‌ای است که برای ساخت سلاح لازم است. ایران سه سال است اورانیوم را با خلوص ۶۰ درصد غنی می‌کند.

طبق برآورد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران در صورت پالایش بیشتر، مواد غنی‌شده لازم برای ساخت سه بمب هسته‌ای را دارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
جهان‌نما
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها