ارتش اسرائیل اجساد ۳ قربانی حمله حماس را از غزه به اسرائیل بازگرداند

جمعه ۱۴۰۳/۰۳/۰۴

ارتش اسرائیل روز جمعه چهارم خرداد خبر داد در یک عملیات مشترک با شین‌بت، سازمان امنیت داخلی این کشور، اجساد سه تن از شهروندان ربوده شده از سوی حماس در حمله هفتم اکتبر را یافته است.

بر اساس این گزارش، اجساد اوریون هرناندز ۳۰ ساله، خنان ایبلونکا ۴۲ ساله و میشل نیسنبائوم ۵۹ ساله از سوی ارتش اسرائیل پیدا شده و از غزه به اسرائیل بازگردانده شده است.

به نظر می‌رسد این افراد در حمله ۱۵ مهر سال گذشته حماس به اسرائیل به قتل رسیدند و اجسادشان از سوی این گروه ربوده و از گذرگاه میفلسیم به غزه منتقل شد.

ارتش اسرائیل گفت این سه نفر همراه با چهار قربانی دیگر که هفته گذشته اجسادشان از یک تونل در منطقه جبالیا کشف شد، در جریان حمله حماس از محل جشنواره موسیقی به منطقه میفلسیم فرار کرده بودند که در همان‌جا کشته شدند.

اوریون هرناندز که به تازگی جسدش پیدا شده ملیتی مکزیکی-فرانسوی دارد و دوست‌پسر شانی لوک، زن جوان آلمانی-اسرائیلی است که جسدش هفته گذشته پیدا شد.

انتشار ویدیویی از بدن نیمه برهنه لوک پشت وانت نیروهای حماس در نخستین روزهای پس از حمله به اسرائیل، واکنش‌های گسترده‌ای از سوی کاربران و رسانه‌ها به دنبال داشت.

امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه گفت «با اندوه فراوان» خبر درگذشت یکی از شهروندان کشورش را شنیده است.

او در ایکس نوشت: «فرانسه همچنان و بیش از هر زمان دیگری به آزادی تمامی گروگان‌ها متعهد است.»

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل روز جمعه در پیامی با تسلیت مرگ این سه گروگان گفت از شنیدن این خبر عمیقا اندوهگین است.

نتانیاهو گفت: «ما وظیفه ملی و اخلاقی داریم که هر کاری می‌توانیم برای بازگرداندن گروگان‌هایمان شامل زنده‌ها و متوفیان، انجام دهیم و این کاری است که می‌کنیم.»

هم‌زمان، دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل در پی انتشار تصاویر بازجویی از گروگان‌گیر شهروندی اسرائیلی به نام متان زنگاوکر، از خانواده‌اش به خاطر «از پیش اطلاع ندادن» در این زمینه عذرخواهی کرد.

ارتش اسرائیل روز پنج‌شنبه دو ویدیوی بازجویی منتشر کرد که نشان می‌داد مردی ۴۷ ساله از نیروهای امنیتی عضو حماس به نام جمال حسین احمدیاری و پسر ۱۸ ساله‌اش عبدالله به قتل، آدم‌ربایی و تجاوز جنسی به گروگان‌ها در جریان حمله هفت اکتبر اعتراف می‌کنند.

این ویدیوها ابتدا از سوی دیلی‌میل منتشر و سپس از سوی ارتش اسرائیل به شکلی غیر‌رسمی بازنشر شدند.

این دو نفر در ویدیوها، اقداماتشان را در هنگام حمله به غیرنظامیان در جشنواره موسیقی جنوب اسرائیل توصیف کردند و از ماتان زنگاوکر، یکی از گروگان‌های اسرائیلی نام بردند.

جمال حسین احمد رادی (سمت چپ) و پسرش عبدالله (سمت راست)

در جریان حمله هفت اکتبر حماس حدود هزار و ۲۰۰ فرد عمدتا غیرنظامی کشته و ۲۵۲ نفر ربوده شدند.

در ماه‌های پس از آن، ارتش اسرائیل ویدیوهای مشابهی را منتشر کرد که در آن‌ها اعضای حماس و جهاد اسلامی فلسطین به قتل و تجاوز به زنان اسرائیلی و گروگان‌ها اعتراف کرده‌اند.

روز چهارشنبه دوم خرداد فیلمی از خشونت افراد حماس علیه زنان در حمله هفتم اکتبر به اسرائیل منتشر شد که بازتاب و واکنش‌های گسترده‌ای به دنبال داشت.

این ویدیوی سه دقیقه‌ای شامل تصاویری از دستگیری پنج سرباز زن اسرائیلی به دست نیروهای حماس در یک پایگاه نظامی در جنوب اسرائیل است. این زنان با صورت‌های خونی و دست‌های بسته روی زمین نشسته‌اند.

انجمن گروگان‌ها و خانواده‌های مفقودان اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کرد این تصاویر برگرفته از ویدیویی دو ساعته متعلق به نیروهای حماس است که نشان‌دهنده «رفتار خشونت‌‌بار و تحقیرآمیز» با سربازان زن اسرائیلی است.

در پایان این ویدیوی کوتاه، زنان سرباز با خشونت به یک جیپ نظامی منتقل می‌شوند.

اواخر فروردین امسال اتحادیه اروپا گردان‌های عزالدین قسام و قدس، شاخه‌های نظامی حماس و جهاد اسلامی را به دلیل خشونت جنسی در حمله هفتم اکتبر به اسرائیل در فهرست تحریم‌های مرتبط به این موضوع قرار داد.

پیش‌تر و در اواسط اسفند سال گذشته گروهی از کارشناسان سازمان ملل گزارش دادند که دلایل منطقی برای باور خشونت جنسی نیروهای حماس در حمله هفت اکتبر به اسرائیل وجود دارد.

بر اساس این گزارش، نیروهای حماس مرتکب اقداماتی از جمله تجاوز جنسی فردی و گروهی و بریدن آلت زنان شدند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
یورو ۲۰۲۴
خبرها
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها