از راست به چپ: شانی لوک، آمیت بوسکیلا و اسحاق گلرنتر

ارتش اسرائیل: جنازه سه گروگان را در غزه یافتیم

شنبه ۱۴۰۳/۰۲/۲۹

دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل، روز جمعه ۲۸ اردیبهشت گفت که نیروهای این کشور پنج‌شنبه شب اجساد سه گروگان را در نوار غزه یافتند.

هاگاری این سه نفر را شانی لوک، آمیت بوسکیلا و اسحاق گلرنتر معرفی کرد و گفت این سه نفر در حمله حماس در روز هفتم اکتبر هنگام فرار از جشنواره موسیقی نوا به قتل رسیدند و اجساد آنها به غزه منتقل شد.

او در این مورد که اجساد در کجا پیدا شده‌اند، توضیحی نداد.

دولت اسرائیل پیشتر مرگ شانی لوک شهروند ۲۳ ساله آلمانی-اسرائیلی، را در اواخر اکتبر تایید کرده بود. ویدئویی که در آن زمان در شبکه های اجتماعی دست به دست شد، بدن نیمه برهنه او را نشان می‌داد که در پشت یک وانت بار آویزان شده است.

اما یاردن پیوکو، دختر اسحاق گلرنتر ۵۷ ساله به کانال ۱۲ اسرائیل گفت تا روز جمعه هیچ اطلاعی از سرنوشت او نداشتند.

او گفت: «ما امیدوار بودیم و به پایانی متفاوت ایمان داشتیم.»

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیراسرائیل، روز جمعه در بیانیه‌ای از عملیات نظامی تمجید کرد و بر تعهد خود برای بازگرداندن همه گروگان‌ها، چه زندگان و چه مردگان تاکید کرد.

پیش از انتشار خبر یافته شدن جسد سه گروگانُ خلیل الحیه، رئیس دفتر روابط اسلامی و عربی حماس از کشته شدن ۷۰ درصد از گروگان‌های اسرائیلی در غزه در جریان بمباران‌های ارتش اسرائیل خبر داد.

او روز پنج‌شنبه ۲۷ اردیبهشت، در گفتگو با شبکه تلویزیونی المنار متعلق به حزب‌الله لبنان، آماری دقیق از گروگان‌هایی که به گفته او در بمباران‌های ارتش اسرائیل کشته شده‌اند نداد و تنها گفت:«ما به دنبال توافقی هستیم که اسرایمان را در مقابل اسرای صهیونیستی آزاد کند. دشمن صهیونیستی می‌خواهد اسرای خود را با زور نظامی آزاد کند اما در بمباران‌ها باعث کشته شدن ۷۰ درصد آنها شده است.»

بر اساس آمارهای دولت اسرائیل، در جریان حمله روز هفتم اکتبر سال گذشته حماس به اسرائیل، نزدیک به ۱۲۰۰ نفر کشته و ۲۵۳ نفر به گروگان گرفته شدند.

حماس در اسفند ماه سال گذشته نیز با انتشار بیانیه‌ای از کشته شدن هفت گروگان دیگر در اثر عملیات نظامی اسرائیل خبر داده و گفته بود که اکنون شمار گروگان‌های کشته شده در اثر عملیات اسرائیل از ۷۰ نفر فراتر رفته است.

در مقابل، مقام‌های وزارت بهداشت غزه که تحت کنترل غزه است می‌گویند که شمار کشته‌شدگان فلسطینی در جنگ غزه به ۳۵ هزار و ۲۷۲ نفر رسیده است.

تا کنون ۱۲۱ گروگان با ۲۴۰ زندانی فلسطینی مبادله شده‌اند. پیشتر نیز منابع اطلاعاتی اسرائیل از کشته شدن دست کم ۳۴ گروگان اسرائیلی سخن گفته بودند، اما اگر اظهارات خلیل الحیه، برخلاف آنچه مقام‌های اسرائیلی جنگ روانی می‌خوانند واقعیت داشته باشد، اکنون حماس تنها حدود ۴۰ گروگان زنده را در اختیار دارد.

شاخه نظامی حماس، روز جمعه در واکنش به بیانیه ارتش اسرائیل بیانیه‌ای منتشر کرد و با ابراز شک و تردید در صحت اظهارات سخنگوی ارتش این کشور گفت که آتش‌بس تنها راه برای زنده برگشتن گروگان‌های باقی‌مانده است.

در این بیانیه آمده است: «مقاومت معتقد است که دشمن، از اسیرانش جز اجسادی بی‌جان چیزی به دست نخواهد آورد مگر آنکه حاضر به مبادله شرافتمندانه آنها شود.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبرها
اقتصاد و بازار
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها