پنج زندانی از جمله یک زن در زندان ارومیه اعدام شدند

شنبه ۱۴۰۳/۰۲/۲۹

به گزارش سازمان حقوق‌بشری هه‌نگاو، پنج زندانی محبوس در زندان مرکزی ارومیه به نام‌های پروین موسوی، یوسف سعیدی‌چهره، رامین لوندی، پرویز قاسمی و منصور ناصری که در ارتباط با جرایم مرتبط با مواد مخدر حکم اعدام گرفته بودند، بامداد روز جمعه، ۲۸ اردیبهشت، در این زندان اعدام شدند.

پروین موسوی، ۵۰ ساله و اهل مراغه، منصور ناصری ۴۵ ساله و اهل بوکان و پرویز قاسمی ۳۵ ساله، یوسف سعیدی‌چهره ۳۲ ساله و رامین لوندی ۲۷ ساله هر سه اهل ارومیه بودند.

این پنج زندانی که در پرونده‌های جداگانه به دست داشتن در خریدوفروش مواد مخدر متهم شده و بین چهار تا پنج سال زندانی بودند، روز پنج‌شنبه ۲۷ اردیبهشت برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بودند.

به گزارش هه‌نگاو، صالح قاسمی، پرویز قاسمی و یک برادر رامین لوندی، سال گذشته با اتهاماتی مشابه در همین زندان اعدام شده بودند.

هه‌نگاو گزارش داده پروین موسوی که در طول دوران زندان چهار ساله خود به سرطان مبتلا شده بود، نهمین زنی است که از ابتدای سال جاری میلادی در زندان‌های ایران اعدام شده است.

روز پنج‌شنبه ۲۷ اردیبهشت و در جریان انتقال پروین موسوی به سلول انفرادی برای اجرای حکم، شماری از زنان زندانی همبند او اعتراض کردند و با ماموران زندان درگیر شدند.

ساره صدیقی همدانی، که پیشتر با پروین موسوی در زندان ارومیه هم‌بند بوده، در گفتگویی با صدای آمریکا گفته موسوی بی‌گناه بود و در حالی‌ به عنوان متهم ردیف سوم یک پرونده به اعدام محکوم شد که متهم ردیف دوم همان پرونده با وجود داشتن سابقه کیفری، تبرئه و از زندان آزاد شده بود.


به گفته ساره صدیقی، پروین موسوی همه اتهامات وارده به خود را رد کرده بود و مقام‌های زندان به او قول آزادی داده بودند.

عفو بین‌الملل در آخرین گزارش سالانه این سازمان درباره اعدام در ایران که ۱۶ فروردین ۱۴۰۳ منتشر شد به افزایش چشمگیر اعدام‌های مرتبط با مواد مخدر اشاره کرد و هشدار داد که بیش از نیمی از ۸۵۳ حکم اعدام صادر شده در سال ۲۰۲۳ در ایران، یعنی ۴۸۱نفر به دلیل جرایم مرتبط با مواد مخدر اعدام شده‌اند.

عفو بین‌الملل در گزارش خود افزایش مجازات اعدام در سال ۲۰۲۳ را بازگشت به سیاست سختگیرانه مبارزه با مواد مخدر در ایران ‌خواند چرا که پیش از آن در فاصله سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ یک دوره سالانه تنها ۲۰ تا ۳۰ نفر برای جرایم مرتبط با مواد مخدر اعدام شدند.

در گزارش تحقیقاتی عفو بین‌الملل که با عنوان «نگذارید ما را بکشند» منتشر شد، تاکید شده بود که برای توقف روند وحشتناک افزایش شمار اعدام‌ها که زندان‌های ‏ایران را در سال ۲۰۲۳به مکان‌هایی برای کشتار دسته‌جمعی تبدیل کرد، اقدام فوری بین‌المللی ضروری است.

در این گزارش همچنین نسبت به تاثیر ویژه سیاست‌های مرگبار مقام‌های حکومتی در مبارزه با مواد مخدر بر جوامع فقیر و به حاشیه رانده‌شده هشدار داده شده بود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفتمان نهاد دفاع - آپارتاید جنسیتی در افغانستان
خبر
حرف آخر با پوریا زراعتی
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها