۱۵ زن بهائی در اصفهان مجموعا به ۷۵ سال زندان محکوم شدند

شنبه ۱۴۰۳/۰۲/۲۹

دادگاه انقلاب اصفهان ۱۵ شهروند زن بهائی را به اتهام «فعالیت آموزشی و تبلیغی مغایر با شرع اسلام» در مجموع به ۷۵ سال زندان، ۷۵۰ میلیون تومان جریمه نقدی و محرومیت‌های اجتماعی محکوم کرد. بر اساس این حکم، هر یک از این شهروندان به پنج سال حبس و ۵۰ میلیون تومان ریمه نقدی محکوم شده‌اند.

سایت خبری هرانا گزارش داده بر اساس حکمی که روز پنج‌شنبه ۲۷ اردیبهشت‌ماه از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب اصفهان صادر و به این شهروندان ابلاغ شده، هر یک از آنها علاوه بر حبس به پنج سال محرومیت از خدمات اجتماعی و دو سال منع خروج از کشور نیز محکوم شده‌اند.

کیفرخواست پرونده این زنان بهائی روز ۲۰ فروردین امسال به اتهام «تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی و مشارکت در انجام فعالیت تبلیغی و آموزشی انحرافی مغایر با شرع مقدس اسلام» در دادسرای اصفهان صادر شده بود.

آنها به دلیل شرکت در مراسم مذهبی بهائیان که با عنوان «ضیافت» شناخته می‌شود، از سوی شعبه ۱۸ بازپرسی دادسرای اصفهان متهم شناخته شدند.

مژگان پورشفیع اردستانی، نسرین خادمی قهقرخی، آزیتا رضوانی خواه، شعله آشوری، مژده بهامین، بشری مطهر، سارا شکیب، سمیرا شکیب، رویا آزادخوش، نوشین همت، شورانگیز بهامین، ساناز راسته، مریم خورسندی، فیروزه راستی‌نژاد و فرخنده رضوان‌پی، این شهروندان بهائی هستند.

هرانا نوشته از میان این افزاد رویا آزادخوش، آزیتا رضوانی‌خواه، سارا شکیب، ساناز راسته، شعله آشوری، شورانگیز بهامین، فیروزه راستی‌نژاد، مریم خورسندی، مژگان پورشفیع، نسرین خادمی و نوشین همت در سال ۱۴۰۰ بازداشت و پس از مدتی با تودیع وثیقه آزاد شدند.

منازل چهار تن دیگر این افراد به نام‌های بهامین، رضوان‌پی، مطهر و شکیب، همراه با شمار دیگری از شهروندان بهائی، در اردیبهشت همان سال به دست نیروهای امنیتی تفتیش شد.

در جریان این بازرسی‌ها، بسیاری از لوازم شخصی آن‌ها از جمله تلفن‌های همراه، کامپیوترها، کتاب‌ها و آثار و تصاویر مربوط به آیین بهائی ضبط شد.

بهائیان بزرگ‌ترین اقلیت دینی غیرمسلمان ایران هستند که از زمان انقلاب اسلامی سال ۱۳۵۷ به طور سیستماتیک هدف آزار و اذیت قرار گرفته‌اند.

در یک سال گذشته فشار نهادهای امنیتی و قضایی بر شهروندان بهائی تشدید شده است.

جامعه جهانی بهائی روز ۱۸ اردیبهشت امسال در بیانیه‌ای با اعلام اینکه از مجموع ۸۵ نفر از بهائیانی که از اواسط اسفند‌ماه ۱۴۰۲ به دادگاه احضار یا زندانی شده‌اند، حدود سه‌چهارم یعنی ۶۵ نفر زن بوده‌اند، نوشت ده‌ها زن بهائی در ایران در سه ماه گذشته احضار شده و هدف برخورد خشونت‌بار دستگاه قضایی جمهوری اسلامی قرار گرفته‌اند.

در این بیانیه ضمن هشدار درباره احتمال صدور احکام زندان طولانی برای ۶۵ زن بهائی تاکید شده بود که آنان در معرض بی‌رحمی و خشونت سیستم قضایی قرار گرفته‌اند.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر روز ۱۳ فروردین امسال در گزارشی با عنوان «چکمه روی گردنم: جنایت مقام‌های ایران در آزار و اذیت بهائیان» اعلام کرد که اقدام‌های جمهوری اسلامی علیه بهائیان، مصداق جنایت علیه بشریت است.

جامعه جهانی بهائی در آذر ۱۴۰۲ هم هشدار داده بود حکومت برای اعمال فشار بر این اقلیت دینی به روش‌های خشن‌تری روی آورده که این موضوع نشان‌دهنده تشدید سیاست سرکوب سیستماتیک علیه بهائیان است.

منابع غیررسمی می‌گویند بیش از ۳۰۰ هزار شهروند بهائی در ایران زندگی می‌کنند.

قانون اساسی جمهوری اسلامی تنها ادیان اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی‌گری را به رسمیت می‌شناسد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما
خبرها
یورو ۲۰۲۴

شنیداری

پادکست‌ها