مجلس نمایندگان آمریکا به ارسال اجباری تسلیحات به اسرائیل رای داد

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۲۷

مجلس نمایندگان آمریکا، که در آن جمهوری‌خواهان منتقد دولت بایدن اکثریت را در دست دارند، روز پنج‌شنبه ۲۷ اردیبهشت طرحی را تصویب کرد که ضمن سرزنش جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، دولت او را مجبور به ارسال تسلیحات به اسرائیل می‌کند.

تصمیم هفته گذشته جو بایدن برای توقف ارسال برخی تسلیحات به اسرائیل با اعتراض گسترده جمهوری‌خواهان و نیز برخی از چهره‌های دموکرات مواجه شده است.

هفته گذشته اعلام شد که واشینگتن تحویل تسلیحاتی را که ممکن است در رفح از آنها استفاده شود، متوقف کرده است.

بایدن بارها به صراحت از اسرائیل خواسته که تلاش بیشتری برای حفظ غیرنظامیان انجام دهد و از حمله زمینی تمام عیار به رفح در جنوب غزه خودداری کند.

در رای‌گیری روز پنج‌شنبه در مجلس نمایندگان آمریکا، قانون حمایت از کمک‌های امنیتی اسرائیل با ۲۲۴ رای موافق در مقابل ۱۸۷ رای مخالف به تصویب رسید.

در این رای‌گیری ۱۶ نماینده دموکرات به اکثریت جمهوری‌خواه پیوستند و سه نماینده جمهوری‌خواه نیز به طرح هم‌حزبی‌های خود رای منفی دادند.

خبرگزاری رویترز در گزارش خود گفته است که انتظار نمی‌رود این طرح به قانون تبدیل شود، اما تصویب آن شکاف عمیق موجود در آمریکا درباره سیاست واشینگتن در قبال اسرائیل را در سالی که قرار است انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود، پررنگ‌تر می‌کند.

پیشتر نیز تام کاتن،سناتور جمهوری‌خواه، طرحی را به سنا ارائه داد که دولت بایدن را موظف می‌کند ارائه همه تسلیحاتی را که بنا بوده در سال‌های ۲۰۲۴ و ۲۰۲۵ به اسرائیل تحویل داده شود، تضمین کند. به موجب این طرح، پرداخت حقوق کسانی که برای توقف ارائه سلاح به اسرائیل تلاش کنند، قطع می‌شود.

به گزارش وب‌سایت واشینگتن فری بیکن، سناتور جمهوری‌خواه تام کاتن با همراهی ۲۰ سناتور دیگر هم حزبی خود روز سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت طرحی قانونی به سنا ارائه داد که در صورت تصویب و تبدیل شدن به قانون، دولت بایدن را موظف می‌کند به ارائه تسلیحات به اسرائیل ادامه دهد.

جمهوری‌خواهان بایدن را متهم کرده‌اند که پس از مواجهه با اعتراضات گسترده حامیان فلسطین، به اسرائیل پشت کرده است.

مایک جانسون، رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان، روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری گفت: «این یک تصمیم فاجعه‌بار با پیامدهایی جهانی است. ما نمی‌توانیم اجازه دهیم که این تصمیم به قوت خود باقی بماند.»

در مقابل، دموکرات‌ها، رقبای جمهوری‌خواه خود را به انجام بازی سیاسی متهم کرده و گفته‌اند که آنها در حال تحریف موضع بایدن در قبال اسرائیل هستند.

حکیم جفریس، رهبر دموکرات مجلس نمایندگان در یک کنفرانس خبری قبل از رای‌گیری روز پنج‌شنبه گفت: «این یک تلاش جدی برای قانون‌گذاری نیست، به همین دلیل است که برخی از طرفداران اسرائیل در گروه دموکرات مجلس نمایندگان به آن رای منفی خواهند داد.»

اسرائیل، دریافت‌کننده اصلی کمک‌های نظامی ایالات متحده در چند دهه اخیر بوده است و با وجود تاخیر در ارسال یک محموله بمب‌های ۹۰۷ کیلوگرمی و ۲۲۷ کیلوگرمی و بررسی سایر تسلیحات، همچنان قرار است میلیاردها دلار تسلیحات آمریکایی را از دولت بایدن دریافت کند.

مقام‌های آمریکایی گفتند که تا روز سه‌شنبه، وزارت امور خارجه بسته یک میلیارد دلاری کمک تسلیحاتی به اسرائیل را به روند بررسی کنگره ارائه کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
جهان‌نما
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها