شرکت اوپن‌اِی‌آی آخرین نسخه از چت‌جی‌پی‌تی را ارائه کرد

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۲۴

شرکت اوپن‌اِی‌آی روز دوشنبه ۲۴ اردیبهشت آخرین نسخه از سامانه هوش مصنوعی «مدل زبانی بزرگ» خود را ارائه کرد.

مدل زبانی بزرگ، موسوم به LLM، آن دسته از سامانه‌های هوش مصنوعی هستند که با هدف درک، پردازش، تولید و پاسخ‌گویی به زبان‌های انسانی طراحی و اجرا می‌شوند.

به گفته اوپن‌اِی‌آی، این مدل جدید که جی‌پی‌تی-۴او نام دارد، نسخه به روز شده جی‌پی‌تی-۴ است که یک سال پیش راه‌اندازی شده بود.

قرار است مدل جدید به صورت رایگان در دسترس عموم قرار گیرد و بدین ترتیب همگان می‌توانند از پیشرفته‌ترین فناوری اوپن‌اِی‌آی استفاده کنند.

به گفته این شرکت، استفاده از جی‌پی‌تی-۴او در مقایسه با نسخه پیش از آن ساده‌تر خواهد بود.

نسخه جدید چت‌جی‌پی‌تی را قادر می‌سازد تا با استفاده از متن، صدا و تصاویر، ارتباط برقرار کند. این بدان معنا است که جی‌پی‌تی-۴او می‎‌تواند اسکرین‌شات‌ها، عکس‌ها، اسناد یا نمودارهای بارگذاری شده توسط کاربران را مشاهده و درباره آن‌ها گفت‌وگو کند.

میرا موراتی، مدیر ارشد فن‌آوری اوپن‌اِی‌آی در همین رابطه گفت چت‌جی‌پی‌تی اکنون از قابلیت‌های مربوط به حافظه برخوردار است و می‌تواند از مکالمات پیشین خود با کاربران بیاموزد و همچنین ترجمه هم‌زمان انجام دهد.

موراتی افزود این برای اولین بار است که در مسیر سهولت استفاده از چت‌جی‌پی‌تی، گامی بدین بزرگی برداشته می‌شود.

به گفته او، تعامل با هوش مصنوعی در نسخه جدید ساده‌تر و طبیعی‌تر خواهد بود.

شبکه خبری سی‌ان‌ان نوشت اوپن‌اِی‌آی در تلاش است تا از رقابت با دیگر شرکت‌های بزرگ در زمینه هوش مصنوعی عقب نماند.

رقیبانی از جمله گوگل و متا در حال کار بر روی تولید مدل‌های زبانی بزرگ قدرتمند هستند تا بتوانند از ابزارهای هوش مصنوعی در محصولات خود استفاده کنند.

آخرین نسخه جی‌پی‌تی می‌تواند امتیازی برای مایکروسافت تلقی شود. مایکروسافت پیش‌تر میلیاردها دلار در اوپن‌اِی‌آی سرمایه‌گذاری کرده بود تا این شرکت فن‌آوری هوش مصنوعی را در محصولات مایکروسافت بگنجاند.

روز ۲۳ اردیبهشت اعلام شد شرکت اپل در راستای ارائه امکانات هوش مصنوعی در تلفن‌های آیفون، تفاهم‌نامه‌ای را با اوپن‌اِی‌آی به امضا رسانده است.

جیمی دایمن، یکی از تاثیرگذارترین چهره‌های دنیای کسب‌وکار روز ۲۰ فروردین تاکید کرد هوش مصنوعی می‌تواند در سال جاری تاثیرات گسترده‌ای بر تجارت جهانی داشته باشد.

این میلیاردر آمریکایی که مدیرعامل جی‌پی مورگان چیس، بزر

گ‌ترین بانک ایالات متحده است، افزود هرچند هنوز نمی‌توان درباره میزان دقیق تاثیرات هوش مصنوعی بر تجارت، اقتصاد و جامعه اظهارنظر کرد اما مشخص است که این تاثیرات قابل توجه خواهند بود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبرها
اقتصاد و بازار
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها