اسرائیل برای واکنش احتمالی ایران در حالت آماده‌باش قرار گرفت

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۱۵

رسانه‌های اسرائیل از آماده‌باش نظامی این کشور برای واکنش احتمالی جمهوری اسلامی به حمله به کنسولگری خود در سوریه خبر دادند و اعلام کردند روزهای پیش‌رو برای این کشور حساس خواهند بود.

کانال ۱۱ تلویزیون اسرائیل روز چهارشنبه ۱۵ فروردین‌ماه به نقل از مقام‌های این کشور گزارش داد روزهای آینده، هم به دلیل تهدیدات ایران و هم نزدیک شدن به پایان ماه «رمضان» بسیار حساس خواهند بود و نیروی هوایی اسرائیل در حالت آماده‌باش به سر می‌برد.

بر اساس این گزارش، تمهیدات امنیتی در نمایندگی‌های دیپلماتیک اسرائیل افزایش یافته است.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه در نخستین سخنرانی خود پس از حمله به کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق، گفت که اسرائیل «سیلی این اقدام را خواهد خورد.»

مقام‌های نظامی و دولتی ایران از جمله ابراهیم رئیسی همگی هشدار داده‌اند که جمهوری اسلامی به این حمله اسرائیل پاسخ خواهد داد، اما جزییاتی درباره چگونگی و زمان آن نگفتند.

با افزایش این تهدیدها، رسانه‌های اسرائیل از فراخوان نیروهای ذخیره نیروی هوایی ارتش این کشور خبر داده‌اند.

کانال ۱۲ اسرائیل اشاره کرد اسرائیل برای واکنش احتمالی ایران به حمله به کنسولگری جمهوری اسلامی در سوریه در حالت آماده‌باش قرار دارد.

این رسانه نوشت «حمله تلافی‌جویانه‌ای که از خاک ایران صورت بگیرد، نیاز به واکنش بزرگتری از سوی اسرائیل دارد.»

منابع ایران‌اینترنشنال ظهر روز سه‌شنبه فاش کردند حمله اسرائیل به فرماندهان سپاه پاسداران در سوریه در پاسخ به حملات روزافزون و مکرر جمهوری اسلامی و نیروهای نیابتی آن علیه اسرائیل از جمله پرتاب پهپاد به پایگاه دریایی ایلات انجام گرفته ‌است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد شامگاه سه‌شنبه برای بررسی این حمله تشکیل جلسه داد و در آن برخی اعضای شورای امنیت حمله به ساختمان کنسولی ایران در دمشق را محکوم کردند. نمایندگان آمریکا و بریتانیا نیز به انتقاد از تحرکات تنش‌زای ایران و گروه‌های نیابتی‌اش در منطقه پرداختند.

با افزایش گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال پاسخ نظامی ایران و چگونگی آن خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت ایران پس از حمله اسرائیل به کنسولگری این کشور در دمشق با معضلی بزرگ روبه‌رو شده است.

معضل به وجود آمده درباره نحوه تلافی است و اینکه تهران چگونه بدون تشدید درگیری‌ها در منطقه که به عقیده بسیاری از تحلیل‌گران در دستور کارش نیست، دست به عمل بزند.

مقام‌های حکومت ایران علاوه بر تاکید بر پاسخ به حمله اسرائیل، روز چهارشنبه بیلبوردهایی را در سطح تهران نصب کرده و تهدید به کشتن پنج فرمانده ارشد ارتش اسرائیل کردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها