آزادی مجید نوری، پسر حمید نوری، پس از بازداشت موقت در سوئد

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۱/۱۴

مجید نوری، پسر حمید نوری، مقام سابق قضایی جمهوری اسلامی که در سوئد به حبس ابد محکوم شده، از سوی پلیس این کشور بازداشت و پس از چند روز آزاد شد.

عطیه نوری، دختر حمید نوری، روز جمعه ۱۰ فروردین در رسانه اجتماعی ایکس نوشت: «پس از ساعت‌ها بی‌اطلاعی از برادرم که برای ملاقات با پدرم رفته بود، متوجه شدیم ظاهرا مجید توسط پلیس سوئد بازداشت شده. فعلا از جزییات ماجرا بی‌خبریم.»

سفارت جمهوری اسلامی در استکهلم روز یک‌شنبه ١٢ فروردین با انتشار عکسی از مجید نوری و کاردار سفارت جمهوری اسلامی، خبر از آزادی او داد و در بیانیه‌ای کوتاه اعلام کرد مجید نوری با پیگیری‌های وزارت امور خارجه و سفارت جمهوری اسلامی آزاد شده است.

مجید نوری روز ۱۳ فروردین با انتشار یک رشته پیام در شبکه ایکس دستگیری خود را چنین روایت کرد: «چهارشنبه هشت فروردین به سمت سوئد بلیط گرفتم و پنج‌شنبه ظهر راهی بازداشتگاه شدم تا پدرم را ملاقات کنم. جلوی در به من اجازه ورود ندادند و گفتند اسم تو در لیست ملاقات‌های امروز نیست. ناراحت شدم و برای اطلاع‌رسانی به خانواده شروع به ضبط ویدیویی کردم که بعد حدود چند ثانیه چندین پلیس دوره‌ام کردند و بعد از دو ساعت تفتیش در خیابان و انتظار، بازداشت شدم.»

او افزود دادگاهش روز یک‌شنبه ۱۲ فروردین برگزار شده و قاضی حکم به آزادی او داده است.

به گفته مجید نوری، گوشی تلفن همراه او در جریان این فرآیند ضبط شده است.

بر اساس قوانین سوئد، پلیس این کشور نمی‌تواند مظنونی را بیش از ۴۸ ساعت در بازداشت نگه دارد. در این بازه زمانی، پلیس با استفاده از مدارک و مستندات موجود، پرونده را برای ارسال به دادگاه تکمیل می‌کند و محاکمه مظنون ممکن است روزها بعد انجام شود.

با توجه به صحبت‌های مجید نوری مبنی بر ضبط تلفن همراهش، هنوز دادگاهی برای رسیدگی به اتهام یا اتهامات او برگزار نشده است.

مشخص نیست که آیا گوشی او برای تحقیقات بیشتر نزد پلیس سوئد باقی مانده است یا دلیل دیگری در میان است.

پدر او، حمید نوری، دادیار سابق زندان گوهردشت، به اتهام دست داشتن در اعدام‌ زندانیان سیاسی دهه ۶۰، در سوئد به حبس ابد محکوم شده است.

حمید نوری با نام مستعار «حمید عباسی» ۱۸ آبان ۱۳۹۸ در فرودگاه آرلاندا در استکهلم بازداشت شد و ۲۳ تیر ۱۴۰۱ با رای دادگاه بدوی منطقه‌ای استکهلم، برای دو اتهام «جنایت جنگی» و «قتل» حکم حبس ابد گرفت که در سوئد برابر با ۲۵ سال زندان است.

دادگاه استیناف استکهلم روز ۲۸ آذر ۱۴۰۲ رای دادگاه بدوی و حکم حبس ابد صادر شده برای نوری را تایید کرد.

دیوان عالی سوئد روز ۱۶ اسفند سال گذشته فرجام‌خواهی حمید نوری را رد کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

اقتصاد و بازار
پوشش ویژه
تیتر اول
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.