تهدید شهروند ایرانی-سوئدی در سوئد از سوی نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۰۹

فایلی صوتی از تماس نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی با سامان طاهرپور، شهروند ایرانی-سوئدی، نشان می‌دهد او به دلیل حضور در خیزش انقلابی، از سوی این نهاد‌ها تهدید می‌شود. در این ارتباط تلفنی، ضمن تهدید اعضای خانواده‌‌، از طاهرپور خواسته می‌شود فعالیت‌های اعتراضی خود را متوقف کند.

حدود دو هفته پیش و در اواخر اسفند ۱۴۰۲، مقام‌های امنیتی جمهوری اسلامی با نزدیکان سامان طاهرپور، بنیان‌گذار کیانی کانسپت، برند محصولاتی شامل پوشاک، جواهرات و زیورآلات تماس گرفتند و تهدید کردند به سوئد می‌آیند و با او دیدار خواهند کرد.

پیش از این ارتباط، نهادهای امنیتی با اعضای خانواده او در ایران و نزدیکانش در سوئد تماس گرفته و گفته بودند در حال تحقیق درباره سامان طاهرپور هستند.

ارتباط تلفنی این مقام امنیتی با خود طاهرپور حدود ۱۷ دقیقه طول کشیده که بخش‌هایی از آن منتشر شده است.

در فایل صوتی کوتاه از این گفت‌وگو، فردی که با طاهرپور ارتباط گرفته، می‌گوید او مرتکب جرایمی علیه امنیت ایران شده است و در تجمع‌های ضد جمهوری اسلامی در سوئد حضور داشته است.

فرد تماس‌گیرنده می‌گوید: «شما نقش رهبری را در تجمعات داشتید ... دوستان شما تصاویرتان را به ما دادند.»

این فرد در ادامه خبر می‌دهد که در ایران برای طاهرپور پرونده تشکیل شده و قرار است دادگاهی شود.

او به طاهرپور می‌گوید: «با پدر شما صحبت کردیم. نظر دولت این است که با ایرانیان خارج از کشور با مسامحه بیشتری برخورد شود اما به شرط اینکه اظهار ندامت کنند و فعالیتشان را در چارچوبی که ما می‌گوییم ادامه دهند.»

به نظر می‌رسد در پی مقاومت طاهرپور و اظهارات صریح او مبنی بر ادامه فعالیت‌ علیه جمهوری اسلامی این گفت‌وگو به تنش کشیده می‌شود چرا که در بخشی از این فایل صوتی، فرد تماس‌گیرنده می‌گوید شما تحت رصد ما هستید و اصرار می‌کند تا طاهرپور به ایران برگردد.

در بخشی دیگر هم فرد تماس‌گیرنده با لحنی تهدیدآمیز خطاب به طاهرپور می‌گوید به زودی به سوئد می‌آید: «حتما می‌آیم و آنجا همدیگر را خواهیم دید. منتظر باش.»

طاهرپور به ایران‌اینترنشنال گفت تماس‌گیرندگان خیلی واضح اعلام کردند نیروهایی در سوئد دارند و می‌توانند او را تحت فشار گذاشته یا اقداماتی علیه او انجام دهند.

به گفته این شهروند ایرانی-سوئدی، نهادهای امنیتی از جزییات محل زندگی و اعضای خانواده و دوستان نزدیک او در سوئد باخبر بوده‌اند.

طاهرپور پس از این تماس تلفنی تهدیدآمیز با پلیس امنیت سوئد تماس گرفته است. آن‌ها تحقیقاتشان را در این زمینه آغاز کرده‌اند و از او خواسته‌اند تا تدابیر امنیتی خاصی را رعایت کند.

پلیس امنیت سوئد (سِپو) به او گفته است چنین تهدیدهایی اتفاقی پرتکرار در مورد ایرانیان مقیم سوئد است.

به نظر می‌رسد نهادهای امنیتی با شمار زیادی از ایرانیان مقیم سوئد تماس گرفته و آن‌ها را تهدید کرده‌اند که نباید در اعتراضات خارج از کشور علیه جمهوری اسلامی شرکت کنند اما برخی از کسانی که تهدید شده‌اند توان اطلاع‌رسانی در این زمینه یا ثبت شکایت نزد پلیس را نداشته‌اند.

پیش‌تر سپو در گزارشی تاکید کرده بود ایران در کنار روسیه و چین از بزرگ‌ترین تهدیدهای امنیتی برای سوئد است.

این نخستین‌باری نیست که شهروندان ایرانی یا دوتابعیتی خارج از کشور از سوی نهادهای امنیتی تهدید شده یا هدف حمله قرار می‌گیرند.

روزنامه گاردین اواخر شهریور سال گذشته در گزارشی به تهدید، آزار و اذیت فعالان سیاسی مخالف جمهوری اسلامی در سراسر اروپا پرداخت و به نقل از ۱۵ تن از آنان که ساکن فرانسه، آلمان و اسپانیا هستند، نوشت حکومت ایران پشت این کارزار سرکوب قرار دارد.

اواخر آذر سال ۱۴۰۱، اسماعیل خطیب، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی، فعالان ایرانی در خارج از کشور را تهدید کرد و در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفت آن‌ها هر کجای دنیا باشند، «مجازات» می‌شوند.

روابط ایران و سوئد که پیش از این دوستانه بود، در سال‌های گذشته و مخصوصا پس از بازداشت، دادگاهی و محکوم شدن حمید نوری، مقام سابق قضایی جمهوری اسلامی به اتهام مشارکت در کشتار زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ تیره شد.

از زمان آغاز روند رسیدگی به اتهامات نوری در سوئد، جمهوری اسلامی اقدامات تلافی‌جویانه علیه استکهلم و منافعش را در دستور کار قرار داد. در این راستا تا کنون چندین تبعه سوئد در خاک ایران بازداشت شده‌اند.

یکی از این افراد یوهان فلودروس، شهروند سوئدی و دیپلمات اتحادیه اروپاست که از زمان بازداشت در فروردین سال ۱۴۰۱ در زندان به سر می‌برد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که در ماه‌های گذشته دو تبعه سوئدی دیگر نیز به دست نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی دستگیر شده‌اند اما وزارت امور خارجه سوئد بهمن ماه سال گذشته به ایران‌اینترنشنال اعلام کرد فعلا نمی‌تواند آمار دقیقی از بازداشت‌شدگان این کشور در ایران ارائه کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
نمادهای قرن بیستم ۱۹۳۳- ۱۹۰۰
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.