کمبود سوخت در نوروز و افزایش ۴۵ درصدی کرایه تاکسی‌ در تهران

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۲۹

کرایه‌های حمل‌ونقل عمومی تهران برای سال جدید افزایش یافت. بیشترین درصد افزایش مربوط به تاکسی‌ها با ۴۵ درصد است. هم‌زمان شماری از شهروندان با ارسال پیام به ایران‌اینترنشنال از کمبود سوخت و اتمام سهمیه بنزین کارت آزاد در جایگاه‌های سوخت خبر دادند.

سعید بشیری، معاون فرمانداری تهران روز سه‌شنبه ۲۹ اسفند از بررسی و تایید لایحه شورای شهر تهران درباره افزایش نرخ کرایه‌های حمل‌ونقل عمومی خبر داد.

بر این اساس، کرایه‌ها در بخش مترو ۲۸ درصد، اتوبوس ۲۶ درصد و تاکسی‌ها ۴۵ درصد افزایش خواهند داشت.

جعفر تشکری هاشمی، رییس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر تهران روز ۲۲ اسفند و در آخرین جلسه این شورا گفته بود نرخ ورودی در مترو داخل تهران تنها ۱۶ درصد افزایش می‌یابد.

او در عین حال گفته بود نرخ بلیت تک‌سفره از سه هزار و ۳۰۰ تومان به چهار هزار و ۳۰۰ تومان می‌رسد که برابر با افزایش ۳۰ درصدی است.

در سال جاری افزایش قیمت خطوط تاکسی‌رانی نسبت به سال ۱۴۰۱، به طور متوسط از حداقل ۴۵ درصد تا حداکثر ۶۰ درصد تعیین شده بود.

افزایش کرایه‌های جدید قرار است از اردیبهشت سال ۱۴۰۳ اجرایی شود.

محدودیت عرضه سوخت در نوروز و افزایش میانگین مصرف بنزین

هم‌زمان با افزایش کرایه‌ها، اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال حاکی از محدودیت سوخت‌رسانی موسوم به طرح کدینگ در دست‌کم ۱۳ استان مسافرپذیر ایران است.

شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران روز ۲۳ اسفند اعلام کرد عرضه سوخت به مسافران نوروزی در استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان و جنوب شرقی هرمزگان تنها از طریق تعدادی از جایگاه‌های منتخب امکان‌پذیر خواهد بود.

بر اساس اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال، در صورتی که مصرف بنزین در تعطیلات نوروز از میزان مشخص‌ شده فراتر رود، طرح کدینگ در استان‌های خراسان رضوی، اصفهان، فارس، همدان و برخی استان‌های شمالی و جنوبی کشور نیز اجرا خواهد شد.

بنا بر این اطلاعات، قیمت سوم برای بنزین مازاد بر سهمیه‌ دولتی و آزاد، لیتری ۱۲ هزار تومان تعیین شده است اما نهادهای امنیتی و سپاه پاسداران هنوز مجوز اعلام عمومی آن را صادر نکرده‌اند.

شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران هدف از اجرای طرح کدینگ را صیانت از سرمایه‌های ملی، جلوگیری از عرضه خارج از شبکه سوخت و پیشگیری از ورود کارت‌های مهاجر عنوان کرده است.

خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران، به تازگی در گزارشی نوشت که در ابتدای بهمن امسال با کاهش یک‌باره سهمیه بنزین آزاد از ۱۵۰ لیتر به ۱۰۰ لیتر در هر کارت سوخت، دوباره تعداد کارت‌های سوخت آزاد جایگاه‌ها افزایش یافت.

این گزارش یادآور شد در اسفند امسال «کارت‌های سوخت نخی» به کنار نازل‌های پمپ بنزین‌ها برمی‌گردند.

تاثیر افزایش قیمت‌ها و حذف سهمیه بنزین بر سفرهای نوروزی

جواد اوجی، وزیر نفت دولت ابراهیم رئیسی روز ۱۹ اسفند گفته بود: «امسال سهمیه نوروزی بنزین نداریم اما تلاش می‌کنیم هم‌وطنان بدون سوخت نمانند.»

جعفر سالاری‌نسب، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی نیز پیش از اوجی اطمینان داده بود نوروز امسال مردم با کمبود بنزین مواجه نمی‌شوند چرا که به اندازه کافی ذخایر بنزین وجود دارد.

سالاری‌نسب اوایل اسفند امسال در اظهاراتی متفاوت از بررسی گزینه «واردات بنزین برای ایام نوروز» خبر داده بود.

با آغاز سفرهای نوروزی در چند روز گذشته، ‌به گفته مقامات جمهوری اسلامی «رکورد مصرف بنزین» شکسته شد.

به گفته سالاری‌نسب، در چند روز اخیر رکورد مصرف بنزین در اسفند امسال با رقم «۱۳۳ میلیون لیتر» شکسته شد.

میانگین مصرف بنزین امسال تا ۲۳ اسفند ۱۱۵ میلیون لیتر در روز و پیش از آغاز سفرهای نوروزی ۱۱۷/۴ میلیون لیتر بود.

رکورد مصرف بنزین سال گذشته و در روز ۲۸ اسفند برابر با ۱۴۳ میلیون لیتر بود.

هم‌زمان با انتشار خبرهایی درباره رکوردشکنی مصرف بنزین، ایران‌اینترنشنال از شهروندان پرسیده است اختصاص ندادن سهمیه بنزین چه تاثیری روی سفرهای نوروزی می‌گذارد؟

بخشی از مخاطبان در پاسخ به این سوال تاکید کردند با وجود مشکلات اقتصادی و معیشتی، پول و انگیزه‌ای برای سفر نوروزی ندارند چرا که بسیاری، اکنون «محتاج نان شب» خود هستند.

شهروندی گفته است: «مردم پول همان بنزین هزار و ۵۰۰ تومانی را هم ندارند که به سفر بروند. رفت و برگشت با خودرو نیاز به حدود ۳۰۰ لیتر بنزین دارد که معادل ۴۵۰ هزار تومان است. این پول را می‌دهیم نیم کیلو گوشت قرمز می‌خریم و دو هفته آن را مصرف می‌کنیم.»

یکی از مخاطبان نیز تاکید کرده است طی روزهای گذشته به چندین جایگاه سوخت مراجعه کرده و پاسخ شنیده که سهمیه بنزین کارت آزادشان تمام شده است.

به گفته او، با چنین وضعیتی سفر کردن، ریسک در جاده ماندن را به دنبال دارد.

شماری از شهروندان نیز با اشاره به افزایش قیمت‌ها که نگرانی درباره سهمیه بنزین را به حاشیه برده است، تاکید کردند جمهوری اسلامی از هر راهی استفاده می‌کند تا مردم را خانه‌نشین کند، خنده را از روی لبشان بردارد و شادی را از خانه‌هایشان دور کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها