احتمال اجرای طرح محدودیت سوخت‌رسانی به مسافران نوروزی در ۱۰ استان دیگر

دوشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۲۸

اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال حاکی از آن است که در صورت افزایش مصرف بنزین در دوران تعطیلات نوروزی، ۱۰ استان مسافرپذیر دیگر نیز مشمول طرح محدودیت سوخت‌رسانی به مسافران، موسوم به طرح کدینگ، خواهند شد.

شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران روز ۲۳ اسفند اعلام کرد عرضه سوخت به مسافران نوروزی در استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان و جنوب شرقی هرمزگان، تنها از طریق تعدادی از جایگاه‌های منتخب امکان‌پذیر خواهد بود.

خبرگزاری ایسنا در این رابطه نوشت: «با اجرای این طرح در این شهرها، فقط خودروهایی که دارای شماره پلاک یا آدرس این شهرها باشند، مجاز به سوخت‌گیری در جایگاه‌های سوخت هستند و دیگر خودروها از جمله خودروهای مهمان و فاقد کارت می‌توانند در جایگاه‌های منتخبی که اطلاع‌رسانی شده‌ است، سوخت‌گیری کنند.»

بر اساس اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال، در صورتی که مصرف بنزین در تعطیلات نوروز از میزان مشخص‌شده فراتر رود، طرح کدینگ در استان‌های خراسان رضوی، اصفهان، فارس، همدان و برخی استان‌های شمالی و جنوبی کشور نیز به اجرا در خواهد آمد.

بنا بر این اطلاعات، قیمت سوم برای بنزین مازاد بر سهمیه‌ دولتی و آزاد، لیتری ۱۲هزار تومان تعیین شده اما مجوز اعلام عمومی آن هنوز از سوی نهادهای امنیتی و سپاه پاسداران صادر نشده است.

شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران هدف از اجرای طرح کدینگ را «صیانت از سرمایه‌های ملی»، «جلوگیری از عرضه خارج از شبکه سوخت» و «پیشگیری از ورود کارت‌های مهاجر» عنوان کرده است.

فضل‌الله اکبری، قائم مقام این شرکت روز ۲۳ اسفند گفت در صورت افزایش تقاضا و نیاز به عرضه بیشتر سوخت به مسافران نوروزی در استان‌های مشمول طرح کدینگ، امکان تجهیز و افزودن جایگاه‌های جدید برای سوخت‌رسانی به مسافران وجود دارد.

اکبری تاکید کرد: «این طرح به ‌دقت و با نظارت کامل در این مناطق اجرایی می‌شود و کارت آزاد به میزان کافی برای مسافران در این جایگاه‌ها نیز توزیع شده است.»

ایران‌اینترنشنال روز ۱۵ بهمن گزارش داد موضوع سه نرخی شدن بنزین در ایران با حضور نماینده دستگاه‌های امنیتی و شورای امنیت ملی مورد بررسی قرار گرفت و بر اساس آخرین تصمیم، این طرح از فروردین سال ۱۴۰۳ در استان‌های مسافرپذیر کشور به اجرا در خواهد آمد.

خبرگزاری ایلنا هم در بهمن‌ماه از احتمال اجرای طرح سه‌ نرخی شدن بنزین در ایران خبر داد و نوشت بنزینِ نرخ سوم برای «پرمصرف‌هایی که بیشتر از سهمیه یارانه و سهمیه آزادِ در نظر گرفته شده به‌ازای هر خودرو مصرف دارند»، عرضه خواهد شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
تیتر اول با نیوشا صارمی
خبر
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد

شنیداری

پادکست‌ها