تجمعات در شهرهای مختلف جهان علیه اعدام‌ها در ایران

شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۲

تصاویر رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهند، روز شنبه ۱۲ اسفند ماه، تعدادی از ایرانیان در شهرهای بریزبن استرالیا، استکهلم سوئد و آمستردام هلند، به کارزار جهانی «نه به اعدام در ایران» پیوستند و در اعتراض به اعدام‌های جمهوری اسلامی تجمع کردند.

تصاویر رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهند تعدادی از ایرانیان مقیم شهر بریزبن در استرالیا، روز شنبه در مرکز این شهر تجمع کردند.

این تجمع با هدف اعتراض به احکام اعدام در ایران از ابتدای انقلاب سال ۵۷ تاکنون برگزار شد.

تجمع‌کنندگان گفتند اعتراضشان به اعدام اگر چه در چند سال گذشته اشاره بیشتری به احکام صادر شده و اجرای آن برای کنشگران سیاسی و اجتماعی داشته،اما تمامی احکام اعدام با هر اتهام و دلیلی را شامل می‌شود.

آن‌ها خواستار بر چیده شدن حکم اعدام به صورت عمومی شدند.

حاضران در این تجمع تاکید کردند این برنامه وابسته به هیچ دسته یا گروه سیاسی خاصی نبوده و تنها همگام با کارزار عمومی «نه به اعدام» بر پا شده است.

ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد روز شنبه گروهی از ایرانیان مقیم هلند هم در اعتراض به احکام اعدام‌ها در ایران در شهر آمستردام تجمع کردند.

در استکهلم نیز روز شنبه ایرانیان مقابل وزارت خارجه و پارلمان سوئد تجمعی اعتراضی در ادامه کارزار بین‌المللی «نه به اعدام» برگزار کردند.

هرمز رها، مسوول کمیته بین‌المللی علیه اعدام، در گفت‌وگو با مهران عباسیان، خبرنگار ایران‌اینترنشنال درباره اهداف و دلایل شکل‌گیری این تجمع گفت که ما اینجا جلوی وزارت امور خارجه جمع شده‌ایم که بگوییم جمهوری اسلامی نماینده مردم ایران نیست. آمده‌ایم به دولت‌های غربی و به‌خصوص سوئد بگوییم روابط‌تان را با جمهوری اسلامی محدود کنید.

در ماه‌های گذشته و به دنبال شدت گرفتن موج اعدام‌ها در ایران، تجمعات بسیاری در نقاط مختلف جهان علیه این اعدام‌ها برگزار شده است.

روز ۲۲ بهمن امسال، گروه‌هایی از ایرانیان هم‌زمان با سالگرد انقلاب ۵۷، در کشورهای مختلف جهان با برگزاری تجمع‌هایی به نقض حقوق بشر در ایران و به ویژه افزایش اجرای حکم اعدام اعتراض کردند.

پیش از آن در روز ۱۴ بهمن، به دنبال صدور فراخوان دوم «قیام علیه اعدام» از سوی ۲۴ نهاد و کلکتیو، شماری از ایرانیان ساکن شهرهای مختلف جهان برای اعتراض به اعدام‌های اخیر در ایران تجمع کردند.

روز شنبه هفت بهمن، به دنبال صدور فراخوان دوم کارزار جهانی علیه اعدام‌ها در ایران، شماری از ساکنان دست‌کم ۳۷ شهر و ۱۱ کشور جهان برای اعتراض به اعدام‌های اخیر در ایران تجمع کردند.

در تاریخ ۳۰ دی و در پاسخ به فراخوان نخست کارزار جهانی علیه اعدام‌ها در ایران، ایرانیان ساکن ۴۳ شهر در ۱۵ کشور جهان در حمایت از محکومان به اعدام در ایران تجمع برگزار کردند.

بر اساس آماربرداری سالانه سایت هرانا، در سال ۲۰۲۳ دست کم ۷۹۱ شهروند از جمله ۲۵ زن و دو کودک-مجرم اعدام شدند که در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن، اعدام‌ها بیش از ۳۳ درصد افزایش داشته است.

روند اجرای احکام اعدام‌ همچنان در مقیاس گسترده در ایران ادامه دارد و بر اساس آمار سازمان حقوق بشر ایران، از ابتدای سال میلادی جاری تا کنون، دست‌کم ۸۲ زندانی با اتهامات مختلف در ایران اعدام شده‌اند.

ایران به تناسب سرانه جمعیت، رتبه نخست را در اعدام شهروندان خود در دنیا دارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.