اعتراض ایرانیان به جمهوری اسلامی در کشورهای مختلف همزمان با سالگرد انقلاب ۵۷

دوشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۲۳

گروه‌هایی از ایرانیان همزمان با سالگرد انقلاب ۵۷ در کشورهای مختلف جهان از جمله بلژیک، سوئد، استرالیا، آلمان، فرانسه، آمریکا، بریتانیا، دانمارک، آمریکا و کانادا با برگزاری تجمع‌هایی به نقض حقوق بشر در ایران و به ویژه افزایش اجرای حکم اعدام اعتراض کردند.

بر اساس گزارش‌ها و ویدیوهای رسیده به ایران اینترنشنال، جمعی از ایرانیان ساکن استکهلم در سوئد روز یکشنبه هم‌زمان با ۲۲ بهمن با حضور در خیابان اعتراض خود را به حکومت نشان داده و شعارهایی از جمله «زن زندگی آزادی» و «دموکراسی برای ایران» سر دادند.

در ونکوور کانادا، ایرانیان همزمان با چهل‌وپنجمین سالگرد انقلاب اسلامی مقابل آرت گالری در این شهر تجمع کردند و اعتراض خود را به حکومت ایران نشان دادند.

معترضان در شهر ساکرامنتو در ایالت کالیفرنیای ‌آمریکا در تجمعی عاملان اقدام‌های تروریستی سپاه پاسداران را شدیدا محکوم کردند.

ایرانیان ساکن بلژیک با سردادن شعارهایی از جمله «ایرانی داد بزن، حقت رو فریاد بزن» و «تجاوز، جنایت، مرگ بر این ولایت» در شهر آنتورپ دست به تجمع اعتراضی زدند.

در برلین آلمان نیز معترضان ایرانی با برگزاری تجمعی خواستار پایان یافتن نقض حقوق بشر در ایران از جمله اعدام‌ها شدند. معترضان همچنین خواستار پایان یافتن حکومت جمهوری اسلامی در ایران شدند.

برخی از معترضان در این تجمع عکس‌هایی از زندانیان سیاسی در ایران در دست داشتند و از مقام‌های اتحادیه اروپا خواستند که در گفت‌وگوهای خود با مقام‌های ایرانی خواستار پایان یافتن نقض حقوق بشر شوند.

اضافه شدن نام سپاه پاسداران به فهرست گروه‌های تروریستی از سوی اتحادیه اروپا از دیگر خواسته‌های معترضان بود.

علاوه بر برلین، هامبورگ نیز دیگر شهر آلمان بود که ایرانیان در آن تجمع اعتراضی برگزار کردند.

تجمع مشابهی نیز همزمان در کپنهاگ دانمارک برگزار شد و برخی ایرانیان سوئد در آن حضور یافتند.

ویدیوهای رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد روز یکشنبه ایرانیان مقیم بلژیک مقابل سفارت جمهوری اسلامی در بروکسل تجمع اعتراضی برگزار کردند.

شامگاه شنبه نیز گروهی از معترضان بنری را با تصاویری از توماج صالحی، رپر زندانی، روی دیوار سفارت جمهوری اسلامی در بروکسل بلژیک نصب کرده‌اند که رویش نوشته شده: «با ضامن نارنجک انقلاب بازی نکنید.»

در این تجمع، شعارهایی علیه مقام‌های جمهوری اسلامی سر داده شد.

ویدیوهای رسیده به ایران اینترنشنال حاکی است روز یکشنبه گروهی از ایرانیان و اسرائیلی‌های مقیم شهر سیدنی در استرالیا علیه جمهورى اسلامى تجمع اعتراضی برگزار كردند.

تجمع‌کنندگان در این مراسم خواستار تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران از سوی استرالیا شدند.

ایرانیان مقیم قبرس اروپایی(جنوبی) نیز در نیکوزیا مقابل سفارت جمهوری اسلامی تجمع اعتراضی برگزار کردند.

در شهر برن سوئیس تجمع مشابهی در روز یکشنبه مقابل سفارت جمهوری اسلامی برگزار شد.

روز شنبه به مناسبت اعتراض به سالگرد انقلاب ۵۷ ایران در واشینگتن‌ دی‌سی آمریکا تجمع برگزار کردند.

به آذین، خواننده و فعال حقوق زنان در این تجمع به ایران اینترنشنال گفت: «تنها راه آزادی ما، اتحادمان است. باید به جهان نشان دهیم که از ایرانیان داخل کشور حمایت می‌کنیم و تا پیروزی از پا نمی‌نشینیم.»

ایرانیان فرانسه در پاریس پایتخت این کشور با در دست داشتن پرچم شیر و خورشید و شعارهایی همچون «نامش را فریاد بزن: مهسا امینی» و «زن زندگی آزادی» تا سفارت جمهوری اسلامی راهپیمایی کردند.

در ایران گزارش‌های مردمی و کاربران شبکه‌های اجتماعی و همچنین تصاویر منتشر شده در رسانه‌ها حاکی است که حکومت برای کشاندن مردم به راهپیمایی حکومتی ۲۲ بهمن به شیوه‌های مختلفی از جمله بی‌توجهی به حجاب اجباری و فراهم کردن امکانات تفریحی در خیابان از جمله غرفه‌های فوتبال دستی متوسل شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
جهان‌نما
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها