دور دوم کارزار جهانی «نه به اعدام» در شهرهای مختلف جهان برگزار شد

شنبه ۱۴۰۲/۱۱/۰۷

تصاویر رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهند به دنبال صدور فراخوان دوم کارزار جهانی علیه اعدام‌ها در ایران، روز شنبه هفت بهمن شماری از ساکنان شهرهای مختلف جهان برای اعتراض به اعدام‌های اخیر در ایران تجمع کردند.

این تجمعات در دست‌کم ۳۷ شهر و ۱۱ کشور جهان شکل گرفت و حاضران در آن‌ها، صدور و اجرای احکام اعدام در ایران را محکوم کردند.

در آلمان، ایرانیان مقیم شهرهای برلین، فرانکفورت، نورنبرگ، گوتینگن، هایدلبرگ، دارمشتات، اسن، هانوفر و کاسل، تجمعاتی در محکومیت اعدام‌ها در ایران برگزار کردند.

ایرانیان و فعالان علیه اعدام ساکن شهرهای کپنهاگ در دانمارک، گوتنبرگ، مالمو، هلسینگبورگ و استکهلم در سوئد، گرونوبل و واترلو در فرانسه، وین در اتریش، تورکو در فنلاند، میلان و تورین در ایتالیا و سیدنی در استرالیا در تجمع‌هایی علیه اعدام حاضر شدند.

در کانادا، ایرانیان ساکن شهرهای تورنتو، ونکوور، کبک سیتی، مونترال، ادمونتون و الیفکس (نوااسکوشیا) در شهرهای محل سکونت خود تجمعاتی در مخالفت با صدور و اجرای احکام اعدام در ایران برگزار کردند.

در آمریکا، شهرهای مینیاپولیس، شیکاگو، سیاتل، سان فرانسیسکو، پورتلند، واشینگتن دی‌سی و فیلادلفیا شاهد تجمعات ایرانیان مخالفت اعدام ساکن این شهرها و دیگر مخالفان مجازات اعدام بودند.

شرکت‌کنندگان در این تجمع‌ها با نمایش عکس‌های افراد زیر حکم اعدام در یک دست و طناب دار در دست دیگر، اعتراض خود را به احکام این زندانیان نشان دادند.

در فراخوان این دور از کارزار جهانی علیه اعدام در ایران آمده است: «این‌بار بگذار که شهرهای بیشتری علیه اعدام محمد قبادلو و فرهاد سلیمی و تهدید به اعدام دیگر زندانیان به پا خیزند و پاسخ محکمی به رژیم جنایتکار اسلامی بدهیم.»

شماری از ایرانیان مقیم نیوزیلند روز شنبه در شهرهای ولینگتون، اوکلند و کرایست‌چرچ تجمع کرده و با در دست داشتن تصاویر قربانیان جنایات رژیم جمهوری اسلامی از جمله مهسا ژینا امینی، محمد قبادلو، نیکا شاکرمی، خدانور لجه‌اى و نوشته‌هایی در حمایت از جنبش «زن، زندگی، آزادی»، صدور و اجرای احکام اعدام در ایران را محکوم کردند.

در شهر ولینگتون، پایتخت نیوزیلند، معترضان با پخش اسامی جان‌باختگان خیزش انقلابی و قربانیان جنایات رژیم جمهوری اسلامی از جمله پخش صدای نوید افکاری، یاد آنان را گرامی داشتند.

در شهر اوکلند، سخنرانان به بیان حمایت‌های جمهوری اسلامی از تروریسم و بى‌توجهى رژيم به جان شهروندان ايرانى، اعدام‌ها و برخوردهای خشونت‌آمیز با زنان و دختران، تنها به خاطر نشان دادن موی سرشان پرداختند.

روز شنبه ۳۰ دی و در پاسخ به فراخوان نخست کارزار جهانی علیه اعدام‌ها در ایران، ایرانیان ساکن ۴۳ شهر در ۱۵ کشور جهان در حمایت از محکومان به اعدام در ایران تجمع برگزار کردند.

سوئد، کانادا، آلمان، آمریکا، انگلیس، فرانسه، اتریش، بلژیک، ایتالیا، دانمارک، هلند، استرالیا، فنلاند و عراق، کشورهایی بودند که ایرانیان در شهرهای مختلف آن‌ها تجمع کردند.

در این کارزار جهانی بیش از ۱۰۰ گروه و حزب سیاسی و بیش از ۸۰۰ کنشگر ایرانی و غیر‌ایرانی علاوه بر برگزاری تجمع‌ها، در ارتباط با اعدام‌ها در ایران با مقام‌های این کشورها دیدار کردند.

بر اساس آماربرداری سالانه هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در سال ۲۰۲۳ دست‌کم ۷۹۱ شهروند از جمله ۲۵ زن و دو کودک-مجرم اعدام شدند که این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن، بیش از ۳۳ درصد افزایش داشته است.

بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل، از یک ژانویه ۲۰۱۲ تا ۳۱ ژوییه ۲۰۲۳ بیش از پنج هزار نفر شامل دست‌کم ۵۷ کودک در ایران به دار آویخته شدند.

آنتونیو گوترش، دبیر‌کل سازمان ملل متحد در گزارش ماه آبان خود به مجمع عمومی این سازمان درباره نقض حقوق بشر در ایران، درباره سرعت و میزان رشد نگران‌ کننده اجرای احکام اعدام هشدار داد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبر
گفتمان نهاد دفاع - آپارتاید جنسیتی در افغانستان

شنیداری

پادکست‌ها