۲۰ نفر در آنکارا به اتهام همکاری با داعش بازداشت شدند

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۸

دادستانی آنکارا از بازداشت ۲۰ نفر در این استان به اتهام همکاری با داعش خبر داد.

بر اساس بیانیه دادستانی کل ترکیه، در بررسی‌های انجام شده از سوی اداره رسیدگی به جرایم تروریستی مشخص شده است بازداشت‌شدگان از افراد فعال داعش در آنکارا بوده‌اند که تحت عنوان «مجله توحید» فعالیت‌های خود را سازماندهی می‌کردند.

مجله توحید از سال ۲۰۱۲ در ترکیه منتشر می‌شود و ۱۰ شعبه در شهرهای مختلف این کشور دارد.

سه شعبه این مجله در استانبول واقع شده است.

توحید یک مجله دینی و مذهبی است که با شعارهایی چون «کفر به تاریکی می‌رود و وحی به روشنایی می‌آید» در یک دهه گذشته به نشر مضامین دینی اسلامی پرداخته است.

مدیر مسئول این مجله که جمعیتی به نام «توحید و سنت» را مدیریت می‌کرد و پیش‌تر برای مدت کوتاهی به ظن همکاری با داعش بازداشت شده بود.

بر اساس گزارش‌ها، این ۲۰ نفر اتباع ترکیه هستند.

عملیات‌های داعش در ترکیه عمدتا با مشارکت مهاجران خارجی مانند سوری‌ها و حتی روس‌ها انجام شده است.

یک ماه پیش گروه حکومت اسلامی موسوم به داعش به کلیسای ایتالیایی سانتا ماریا (مریم مقدس) در استانبول حمله کرد که در جریان آن یک نفر کشته شد.

این گروه ساعاتی پس از این حمله در شامگاه هشتم دی تصاویر دو نفر از اعضای خود را منتشر و در بیانیه‌ای اعلام کرد حمله به کلیسا در راستای خواسته‌های سرکرده‌های این گروه مبنی بر حمله به مسیحیان و یهودیان انجام گرفته است.

وزارت کشور ترکیه از بازداشت دو فرد مظنون به دست داشتن در این حمله خبر داد و گفت یکی از آنان شهروند تاجیکستان و دیگری شهروند روسیه است.

اوایل دی و پیش از این حمله، نیروهای امنیتی ترکیه از بازداشت ۳۲ مظنون به اتهام ارتباط با گروه داعش خبر داده و گفتند این افراد در حال برنامه‌ریزی برای حمله به کلیساها، کنیسه‌ها و سفارت عراق در ترکیه بودند.

سازمان‌های امنیتی ترکیه در دو ماه گذشته هشت عملیات انجام داده و حدود هزار نفر را به ظن همکاری با داعش دستگیر کرده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

امروز
۲۴
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.