بارش سنگین برف و کمبود گاز نیمی از ایران را به حالت نیمه‌تعطیل درآورد

دوشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۷

بارش سنگین برف در بسیاری از مناطق ایران در کنار کمبود گاز، روز دوشنبه هفتم اسفند مدارس را غیرحضوری، پروازها را لغو و ادارات را تعطیل کرد. بر اساس گزارش سازمان هواشناسی، بارش‌ها تا روز جمعه ادامه خواهد داشت.

گزارش‌های رسانه‌ای و اظهارات مقام‌ها حاکی از این است که مدارس نیمی از استان‌های ایران به دلیل سرما، کمبود گاز و دشواری برای گرم کردن تعطیل یا غیرحضوری شده‌اند.

خراسان رضوی، گیلان، تهران، اردبیل، زنجان، اصفهان، یزد، قم، کرمان، کاشان، همدان، مرکزی، خراسان شمالی و چهارمحال و بختیاری ۱۴ استانی هستند که روز دوشنبه مدارسشان غیرحضوری شدند.

علاوه بر مدارس، ادارات شماری از استان‌ها مانند گیلان و خراسان شمالی نیز روز دوشنبه به دلیل برودت هوا و کمبود گاز تعطیل شدند.

اسدالله عباسی، استاندار گیلان اعلام کرد در مناطق کوهستانی این استان بیش از یک متر برف باریده و بازگشایی راه‌ها همچنان ادامه دارد.

به گفته او، در منطقه سراوان رشت به دلیل آسیب دیدن ترانس، قطعی برق به وجود آمده است.

در پایتخت، اداره‌کل مدیریت بحران خبر داد که «با هدف تداوم گازرسانی به بخش خانگی» گاز ادارات دولتی و صنایع استان تهران تا اطلاع ثانوی با محدودیت روبه‌رو خواهد شد.

این اداره‌کل هشدار داد که در صورت اعمال نشدن محدودیت‌های ضروری، جریان گازرسانی در ادارات و صنایع قطع می‌شود.

پیش‌بینی مقامات حاکی از آن است که احتمال قطع گاز خانگی در برخی مناطق ایران وجود دارد.

سعید عقلی، مدیر مرکز راهبری شبکه گاز ایران، روز دوشنبه بخش خانگی را بیشترین مصرف‌کننده گاز با صرف بیش از ۵۰ درصد تولید کشور اعلام کرد.

او پیش‌بینی کرد مصرف گاز در بخش خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده طی هفته جاری افزایش ۱۰۰ میلیون مترمکعبی را تجربه کند.

به گفته عقلی، مصرف گاز روز شنبه در بخش خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده به ۵۴۶ میلیون متر مکعب در روز رسید.

این مقام مسئول تخمین زد با توجه به ورود سامانه هوای سرد به کشور که تمامی غرب، شمال‌غرب و شمال کشور و استان‌های مرکزی را در برگرفته، مصرف در این بخش‌ها طی روز دوشنبه به حدود ۶۵۰ میلیون مترمکعب در روز برسد.

علاوه بر این، اداره‌کل فرودگاه گیلان اعلام کرد به علت بارش برف و کاهش دید پروازی، شش پرواز تهران، مشهد و کیش فرودگاه سردار جنگل طی روز دوشنبه کنسل شده است.

شامگاه یکشنبه نیز دو پرواز از فرودگاه تهران به کرمان به دلیل کاهش شرایط دید بر اثر کولاک و برف، به مبدا بازگشتند.

سازمان هواشناسی ایران اعلام کرد که بر اساس پیش‌بینی‌ها، بارش باران و برف در نقاط ایران تا پایان هفته و روز جمعه ادامه خواهد یافت.

بر اساس این گزارش، روز دوشنبه بیشترین بارش‌ها در نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، شرق هرمزگان، جنوب کرمان، غرب سواحل دریای خزر و قم، اصفهان و مرکزی رخ می‌دهد.

روز پنج‌شنبه صبح نیز کاهش شدید دما در کشور احساس خواهد شد.

در چند سال گذشته، کمبود گاز به بحرانی اساسی در ایران تبدیل شده و تعطیلی یا کاهش ساعات کار ادارات و شهرک‌های صنعتی و تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها را در فصل‌های سرد سال به دنبال داشته است.

مقام‌ها و سیاستمداران جمهوری اسلامی سال گذشته بارها از «زمستان سخت اروپا» به دنبال تنش‌های جنگ اوکراین گفته بودند اما با آغاز زمستان و افزایش مصرف گاز، دی و بهمن ۱۴۰۱ گاز صنایع و صدها سازمان و نهاد دولتی و عمومی در استان‌های مختلف قطع شد.

مقام‌ها و مسئولان، در واکنش به کمبودها مردم را تهدید به قطع گاز در زمستان کردند.

این کمبودها در شرایطی رخ می‌دهد که نیروگاه‌های ایران از ماه‌ها پیش از زمستان برای صرفه‌جویی در مصرف گاز، مازوت مصرف می‌کنند و این موضوع همچون سال‌های گذشته باعث آلودگی شدید هوا در شهرهای بزرگ شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.