«زمستان سخت» در ایران؛ تعطیلی جایگاه‌های سوخت، مدارس، ادارات و قطع گاز خانگی ادامه دارد

شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۴

با تداوم بحران انرژی در ایران در حالی که مقام‌های جمهوری اسلامی پیش‌بینی «زمستان سخت» برای اروپا کرده بودند، اداره‌ها و مدرسه‌های شهرهای مختلف همچنان تعطیل هستند. از سوی دیگر قطع گاز خانگی در شهرهای بیشتری اتفاق افتاده و ادامه دارد که شهروندان را با مشکلات جدی مواجه کرده است.

در کنار قطع برق و تعطیلی برخی جایگاه‌های سوخت به دلیل کمبود بنزین در شرایطی که بحران روز به روز بزرگ‌تر می‌شود و پیش‌بینی‌ها حاکی از قطع گاز خانگی مناطق بیشتری از ایران در هفته جاری است، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، روز جمعه ۲۳ دی در دیدار خود با مقام‌های لبنانی بار دیگر از آمادگی ایران برای ارسال سوخت به لبنان خبر داد و گفت ایران به عراق و برخی از کشورها گاز صادر می‌کند.

شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی در ایران در واکنش به سخنان امیرعبداللهیان گفتند جمهوری اسلامی با تضرع از لبنان می‌خواهد سوخت ایران را قبول کند در حالی که مردم در ایران در سرما و یخبندان، گاز ندارند.

شهروندان ایرانی، ارسال سوخت به لبنان را در شرایطی که ایران با بحران انرژی روبه‌روست، ماجراجویی و یارکشی جمهوری اسلامی در منطقه می‌دانند.

تداوم تعطیلی مدارس و ادارات

کمبود گاز که در روزهای گذشته بیش از نیمی از شهرها را در حالت نیمه تعطیل قرار داده بود در روز شنبه ۲۴ دی‌ ماه ادامه یافت و در تهران علاوه ‌بر مدارس و مراکز آموزشی، اداره‌ها و دستگاه‌های اجرایی دولتی این استان، به جز بانک‌ها تعطیل شدند.

شیفت شب کتابخانه ملی هم به علت «لزوم مصرف بهینه انرژی» تا اطلاع ثانوی تعطیل شد.

در استان‌های مازندران، اصفهان، قزوین، آذربایجان شرقی، البرز، گیلان، قم، خراسان جنوبی و ... نیز با تصمیم مقام‌های استان و در پی بحران گاز، ادارات، سازمان‌ها، مدارس و دانشگاه‌ها تعطیل و غیرحضوری شدند.

کمبود بنزین در جایگاه‌های سوخت

بحران کمبود انرژی اما محدود به تعطیلی مدارس و ادارات نمانده و در روزهای گذشته گزارش‌هایی از قطع گاز خانگی، قطع برق و تعطیلی جایگاه‌های سوخت نیز منتشر شده است.

از جمله در تهران، برخی شهروندان با ارسال ویدیوهایی به ایران‌اینترنشنال گفتند برخی از جایگاه‌های سوخت این شهر تعطیل یا با اختلال عملکرد مواجه شده‌اند.

در بابل در استان مازندران هم تعطیلی جایگاه‌های سوخت، تامین بنزین خودروها را با مشکل مواجه کرده است.

یکی از مخاطبان با ارسال ویدیویی به ایران‌اینترنشنال با طعنه به هشدارها و تهدیدهای مسوولان جمهوری اسلامی درباره «زمستان سخت در اروپا»، گفته است شامگاه جمعه ۲۳ دی‌ ماه با آمدن این زمستان، پمپ‌بنزین‌های بابل تعطیل شده‌اند.

هم‌زمان، شرکت گاز گیلان هم اعلام کرد جایگاه‌های سی‌ان‌جی این استان برای صرفه‌جویی در مصرف گاز از مدار خارج شده‌اند.

قطع گاز و برق خانگی

صبح روز شنبه، گاز خانگی ۱۶ هزار مشترک در سبزوار بر اثر افت فشار قطع شد.

روز گذشته نیز فرماندار خواف اعلام کرده بود در پی افت فشار گاز در خراسان رضوی، گاز برخی منازل شهروندان قطع شده است.

قاسم مایلی رستمی، مدیر‌عامل شرکت گاز مازندران هم از احتمال قطع گاز خانگی مردم در چهار شهرستان این استان در صورت تداوم افزایشی مصرف خبر داد.

شهروندانی از تهران نیز با ارسال ویدیو به ایران‌اینترنشنال از قطع گاز خانگی خود در برخی مناطق از جمله منطقه ۱۷ خبر دادند.

قطع گاز خانگی در حالی است که سازمان هواشناسی اعلام کرده بود امروز (شنبه) در ۲۷ مرکز استان کشور، کمینه دما صفر و زیر صفر درجه سانتی‌گراد خواهد بود.

از سوی دیگر برخی کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند با تداوم بحران انرژی، در هفته جاری گاز خانگی مناطق بیشتری از ایران قطع شود و به ویژه استان‌های شمالی و شمال‌غربی ایران، این بحران را در ابعاد بزرگ‌تری تجربه کنند.

ظرفیت تولید و استخراج گاز ایران محدود و حدود روزی ۸۰۰ میلیون متر مکعب است که به گفته وزارت نیرو، حدود ۶۵۰ میلیون متر مکعب از آن در بخش خانگی، تجاری و اداری مصرف می‌شود. اما این داده‌ها در سال‌های متفاوت تغییر زیادی داشته و در تناقض با داده‌های سازمان جهانی انرژی است.

سازمان جهانی انرژی می‌گوید کمتر از ۴۰ درصد از گاز ایران در بخش خانگی مصرف می‌شود اما جمهوری اسلامی در تلاش است کمبود گاز را بر گردن بخش خانگی بیاندازد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.