تداوم «زمستان سخت» در ایران؛ افزایش قطعی گاز خانه‌ها و اصناف در اوج سرما و برف

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۵

در حالی که مقام‌های جمهوری اسلامی پیشتر نسبت به وقوع «زمستان سخت» در اروپا هشدار داده بودند، در روزهای اخیر تعداد مناطقی از ایران که دچار قطعی گاز شده افزایش یافته و مسئولان نسبت به تامین گاز برای مردم ابراز ناتوانی کرده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها و ویدئوهای رسیده به ایران اینترنشنال، یکشنبه ۲۵ دی برای دومین روز پیاپی کسبه در قوچان به علت قطع گاز تعطیل شدند.

همچنین در برخی از روستاهای تربت‌جام به دلیل قطعی گاز چند روزی است که مردم مجبورند در صف‌های طولانی نفت بایستند.

گزارش‌ها همچنین حاکی از قطعی گاز در برخی مناطق استان‌های خراسان رضوی، قزوین و گلستان است.

علی‌اکبر رحیمی، فرماندار طبس در استان خراسان جنوبی، روز یکشنبه ۲۵ دی دلیل قطعی گاز در نقاطی از این شهر در روز شنبه را «افت فشار» و «قطع اتوماتیک رگلاتور ورودی» خانه‌ها اعلام کرد.

همزمان جواد قناعت، استاندار خراسان جنوبی، گفت که به دلیل افت فشار گاز، احتمال قطع گاز در برخی نقاط استان وجود دارد.

همچنین محمود هاشمی مدیرعامل شرکت گاز خراسان شمالی روز یکشنبه گفت: جریان گاز پنج هزار مشترک از اصناف در این استان به دلیل تداوم سرما و افت فشار گاز قطع شده است.

مدیرعامل شرکت گاز خراسان شمالی همچنین قطعی گاز در شهر استفراین را تایید کرد و علت آن را «جمع شدن دوده و ناخالصی» اعلام کرد.

همچنین حسن افتخاری، مدیرعامل شرکت گاز خراسان رضوی گفت: «از صبح شنبه به‌دلیل افت فشار در شهرستان‌های کاشمر، نیشابور، سبزوار، بردسکن و تربت‌جام قطعی گاز داریم.»

پیشتر محمدرضا جولایی، مدیر مرکز راهبری گاز کشور اعلام کرده بود که اگر میزان مصرف گاز به همین روال ادامه داشته باشد استان‌های خراسان رضوی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی، گلستان و مازندران «با چالش مواجه خواهند شد».

در این شرایط، مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق روز یکشنبه از مردم خواست «با صرفه‌جویی در مصرف گاز و برق از قطع شدن این دو انرژی گران‌بها در این روزها» جلوگیری کنند.

او تایید کرد که «محدودیت‌های سوخت‌رسانی به نیروگاه‌های مناطق شمالی کشور» اعمال شده است.

این در حالی است که پیشتر مسوولان و عوامل جمهوری اسلامی با پیش‌بینی «زمستان سخت» برای اروپا به دنبال تجاوز نظامی روسیه به اوکراین، کشورهای غربی را تمسخر می‌کردند.

جواد اوجی وزیر نفت از «زمستان سخت» در اروپا به دلیل قطع انتقال گاز روسیه گفته بود و مدعی شده بود جمهوری اسلامی می‌تواند به اروپایی‌ها در زمینه عبور از «زمستان سخت» کمک کند.

اما او اکنون از مردم خواسته از وسایل گرمایشی کمتری استفاده کنند و «همکاری کنند تا هیچ کجای کشور دچار قطعی گاز نشود.»

وزیر نفت در جمع خبرنگاران گفت: «من به محض این که وارد خانه می شوم سریع لباس گرم و جوراب می‌پوشم و نمی‌گذارم اصرافی شود.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
خبرها
اقتصاد و بازار
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.