قطع گاز خانگی در مناطقی از ایران؛ «زمستان سخت» گریبانگیر جمهوری اسلامی شده است

جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۲۳

در حالی که بحران کمبود گاز در ایران ادامه دارد و مقام‌ها از قطع گاز خانگی در برخی مناطق خبر می‌دهند، مردم معترض به ناتوانی حکومت در تامین گاز، اظهارات مسوولان و عوامل جمهوری اسلامی را درباره پیش‌بینی «زمستان سخت» برای اروپا به دنبال تجاوز نظامی روسیه به اوکراین تمسخر می‌کنند.

بر اساس اظهارات فرماندار شهرستان خواف در استان خراسان رضوی، روز جمعه ۲۳ دی، افت فشار گاز در این منطقه موجب شد گاز خانگی برخی خانوارها قطع شود.

همچنین استانداری خراسان رضوی اعلام کرد با توجه به کمبود گاز و سرما، همه مدارس و مراکز آموزشی و همچنین اداره‌های این استان روز شنبه تعطیل خواهد بود.

در استان خراسان شمالی نیز با دستور استاندار، تعطیلی اداره‌ها،‌ دستگاه‌های اجرایی،‌ دانشگاه‌ها و مدارس این استان به دلیل کمبود گاز و سرما تا روز یک‌شنبه ۲۵ دی تمدید شد.

محمدرضا رضوی‌راد، رییس انجمن صنفی جایگاه‌داران سی‌ان‌جی خراسان رضوی نیز خبر داد که این جایگاه‌ها در شهرهای استان از شامگاه چهارشنبه به دلیل افت شدید فشار گاز تعطیل شده‌اند.

همزمان محمدرضا جولایی، مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز با بحرانی خواندن میزان مصرف گاز در کشور گفت:‌ «در کل اگر مصرف از عدد ۶۵۰ میلیون متر مکعب بالاتر برود، وارد شرایط بحرانی گاز شده‌ایم.»

پیشتر جواد اوجی،‌ وزیر نفت نیز از مردم خواسته بود «همکاری کنند تا هیچ کجای کشور دچار قطعی گاز نشود».

او از مردم خواسته بود از وسایل گرمایشی کمتری استفاده کنند و گفته بود: «من به محض این که وارد خانه می شوم سریع لباس گرم و جوراب می‌پوشم و نمی‌گذارم اصرافی شود.»

این اظهارات در حالی است که پیشتر خود وزیر نفت از «زمستان سخت» در اروپا به دلیل قطع انتقال گاز روسیه گفته بود و مدعی شده بود جمهوری اسلامی می‌تواند به اروپایی‌ها در زمینه عبور از «زمستان سخت» کمک کند.

همزمان با افزایش مصرف گاز در فصل زمستان اما مقام‌های جمهوری اسلامی، مردم را به برخورد با «مشترکان پرمصرف» تهدید کردند.

از سوی دیگر گاز صنایع و ۸۴۰ سازمان و نهاد دولتی و عمومی در استان‌های مختلف قطع شد.

مقام‌های جمهوری اسلامی ناکارآمدی خود را در زمینه مدیریت کشور بر عهده نمی‌گیرند و تلاش می‌کنند بحران انرژی به وجود آمده را به «سرمای بی‌سابقه» و ادعای افزایش مصرف از سوی مردم ربط دهند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
جهان‌نما
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید