رییس دانشگاه خواجه نصیر اعتراض‌ها به تفکیک جنسیتی را جنجال چند دانشجو نامید

جمعه ۱۴۰۲/۱۲/۰۴

رییس دانشگاه خواجه‌نصیرالدین طوسی با گذشت حدود یک هفته از اعتصاب و اعتراض شماری از دانشجویان این دانشگاه به تفکیک جنسیتی سلف، به آن واکنش نشان داد. امیررضا شاهانی از این اعتراض با عنوان دورهمی چند دانشجو و راه انداختن جنجال یاد کرد.

شماری از دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر، روز ۲۸ بهمن، در واکنش به تفکیک جنسیتی غذاخوری پردیس سیدخندان، در اقدامی اعتراضی سفره‌هایشان را بیرون از سلف پهن و ناهارشان را در محوطه اطراف آن صرف کردند.

این اقدام اعتراضی تا دوم اسفند ادامه داشت و به پنجمین روز خود رسید.

امیررضا شاهانی، رییس دانشگاه خواجه‌ نصیرالدین طوسی روز جمعه چهارم اسفند به خبرگزاری فارس گفت تفکیک جنسیتی سلف موضوع جدیدی نیست و هیچ اتفاق تازه‌ یا تغییری در قانون و مقررات پردیس سیدخندان رخ نداده است.

به گفته شاهانی، نه تنها در این دانشگاه بلکه در دانشگا‌ه‌های دیگر هم «غذاخوری خواهران و برادران» از یکدیگر جدا هستند.

او با اشاره به اعتراض یک هفته‌ای دانشجویان گفت: «چند روزی است که چند دانشجو دور هم جمع شده‌اند و جنجالی تحت عنوان تفکیک جنسیتی در سلف‌ها به راه‌انداخته‌اند.»

افزایش سخت‌گیری‌ها درباره حجاب دانشجویان و ممانعت از اختلاط دانشجویان دختر و پسر از ابتدای سال تحصیلی در مهرماه افزایش یافته و دانشگاه‌ها مقررات جدیدی را به دانشجویان در این زمینه تحمیل کرده‌اند.

در تازه‌ترین مورد، مهدی شهبازی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران روز یکشنبه ۲۹ بهمن‌ماه از استقرار زنان حجاب‌بان در دانشگاه‌ تهران خبر داد و گفت که علاوه بر برخورد با دانشجویان در ارتباط با حجاب اجباری، با استادان و کارمندان دانشگاه نیز به طور «بسیار جدی» برخورد خواهد شد.

او همچنین درباره استقرار ماموران زن برای تذکر حجاب اجباری در دانشگاه گفت: «موضوع خانم‌هایی که در دانشگاه در راستای امر به معروف و نهی از منکر حضور داشته باشند نیز باز از همین مجرا ایجاد شد تا نسبت به کسانی که باید تذکر و مشاوره بگیرند، اقدام کنند.»

دانشگاه‌های ایران در سال‌های اخیر یکی از کانون‌های اصلی اعتراضات علیه حکومت بوده است.

با آغاز خیزش انقلابی ایرانیان در شهریور سال ۱۴۰۱ و شکل‌گیری موج جدیدی از جنبش دانشجویی در همراهی با آن، دانشجویان ده‌ها دانشگاه ایران اعتراض خود را به تفکیک جنسیتی غذاخوری دانشکده‌ها نشان دادند.

در یک سال و نیم گذشته دانشجویان چندین دانشگاه در سراسر کشور از طریق تجمع، اعتصاب و تحصن علاوه بر اعتراض علیه حکومت، توانستند تفکیک جنسیتی رستوران‌های دانشگاه را بشکنند.

در یک نمونه، روز اول آبان سال گذشته بسیجی‌های دانشگاه صنعتی شریف با بستن درهای غذاخوری و گذاشتن میز و صندلی پشت آن، مانع ورود مختلط دانشجویان به سلف شدند اما دانشجوها درها را شکسته و بسیجی‌ها را از غذاخوری دانشگاه بیرون کردند.

دو هفته بعد از آن و در نمونه‌ای دیگر،‌ دانشجويان دانشكده زبان‌ها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران تفکیک جنسیتی در سلف را شکستند و با کوبیدن روی میزها شعار «دانشجو تعلیق بشه، دانشگاه تعطیل‌ می‌شه» سر دادند.

در جریان خیزش انقلابی صدها دانشجو بازداشت، احضار، از ادامه تحصیل تعلیق و تهدید شدند اما کنش‌های اعتراضی باوجود این سرکوب‌های حکومتی همچنان در دانشگاه‌ها ادامه دارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

پوشش ویژه
۲۴
۲۴
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.