تحصن‌ها در دانشگاه‌ها ادامه دارد؛ دانشجویان بار دیگر تفکیک جنسیتی در برخی سلف‌ها را شکستند

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۵

در دومین ماه از خیزش انقلابی علیه جمهوری اسلامی، اعتراض‌ها و تحصن‌های دانشجویان در دانشگاه‌های مختلف همچنان ادامه دارد و آنان توانسته‌اند بار دیگر محدودیت تفکیک جنسیتی در برخی سلف‌ها را بشکنند.

بر اساس گزارش‌ها و ویدیوهای رسیده به ایران اینترنشنال، دانشجویان در دانشگاه‌های مختلف از جمله صنعتی شریف،‌ امیرکبیر، ‌تهران، صنعتی اصفهان، تهران مرکز شمال،‌ علوم تحقیقات روز یکشنبه ۱۵ فراخوان تحصن دادند.

یک ویدیوی دریافتی نشان می‌دهد که دانشجویان دانشگاه آزاد تهران شمال در صحن این دانشگاه اعتصاب کرده‌ و کلاس‌ها تشکیل نشده است.

همزمان دانشجویان پردیس شمالی دانشگاه تهران روز یکشنبه تجمع کردند و شعارهایی از جمله «حیا کنید، دانشجو را آزاد کنید» و «تجاوز توی زندان، اینم بود توی قرآن» سر دادند.

دانشجویان دانشکده‌های مدیریت و اقتصاد و مهندسی کامپیوتر دانشگاه شریف نیز در اعتراض به بازداشت‌ و ممنوع الورود شدن دانشجویان تحصن کردند.

همچنین دانشجویان دانشکده ریاضی دانشگاه بهشتی در اعتراض به ربوده شدن پارسا شجاع الدین، دانشجوی این دانشگاه، تحصن کردند و شعار «دانشجوی زندانی آزاد باید گردد» سر دادند.

در دیگر شهرها نیز دانشجویان دانشگاه شیخ بهایی در اصفهان تجمع کردند و شعار «بسیجی ساندیسا بردار و برو» سر دادند.

همزمان با تحصن دانشجویان، شکستن محدودیت تفکیک جنسیتی در سلف‌ها نیز ادامه دارد.

به عنوان نمونه، دانشجويان دانشكده زبان‌ها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران تفکیک جنسیتی روز یکشنبه در سلف را شکستند و با کوبیدن روی میزها شعار «دانشجو تعلیق بشه، دانشگاه تعطیل‌ می‌شه» سر دادند.

همچنین دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابل بار دیگر در مقابل تفکیک جنسیتی در سلف مقاومت کردند و با یکدیگر غذا خوردند.

این در حالی است که سرکوب دانشجویان از سوی نیروهای امنیتی نیز ادامه دارد.

روز یکشنبه محمدحسین همت‌پور، فعال دانشجویی سابق دانشگاه امیرکبیر، با یورش ماموران امنیتی به خانه‌اش و بدون ارائه حکم بازداشت شد.

همچنین شوراهای صنفی دانشجویان خبر داد که دانشگاه هنر تهران همه دانشجویان کارشناسی ارشد گرایش تئاتر ورودی ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ را مشروط و محروم از امتحان پایان‌ترم اعلام کرده است.

تداوم اعتراضات دانشجویی در ایران همزمان با تداوم خیزش مردم علیه جمهوری اسلامی است.

روز یکشنبه علاوه بر اعتراضات مردم در شهر مریوان در استان کردستان، گروه جوانان محلات ایلام فراخوانی را برای برگزاری تجمع در خیابان‌های این استان در ساعت ۱۷روز یکشنبه صادر و اعلام کرد این تجمع‌ها تا «سرنگونی رژیم کودک‌کش» برگزار خواهد شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
دنیای چین - فصل دوم
خبر
حرف آخر

شنیداری

پادکست‌ها