کارگران گروه ملی فولاد اهواز برای دومین روز متوالی اعتصاب و راهپیمایی کردند

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۲

کارگران گروه ملی فولاد اهواز روز چهارشنبه دوم اسفند برای دومین روز متوالی دست به اعتصاب زدند. آن‌ها به تعلیق از کار شماری از کارگران معترض و اجرای ناقص طرح طبقه‌بندی مشاغل معترض هستند.

بر اساس گزارش‌های رسیده، هم‌اکنون راهپیمایی کارگران گروه ملی فولاد از محوطه این شرکت در اهواز آغاز شده است و تا میدان بقایی واقع در ابتدای جاده خرمشهر ادامه خواهد داشت.

این کارگران روز سه‌شنبه یکم اسفند با اعتصاب گسترده خود، منجر به توقف فعالیت‌های شرکت فولاد اهواز شدند.

خبرگزاری ایلنا در گزارشی نوشت کارگران به مسدود شدن کارت تردد پنج نفر از همکارانشان معترض هستند.

این پنج کارگر روز دوشنبه ۳۰ بهمن در اقدامی اعتراضی، مقابل در ورودی شرکت فولاد اهواز با بر‌پا کردن چادر تحصن کردند.

مدیران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز پیش از این ده‌ها تن از کارگران معترض را از کار معلق کرده‌اند.

برخی منابع خبر دادند علاوه بر ممنوع‌الورودی، دستور اخراج تعدادی از کارگران این شرکت صادر شده است.

دور جدید اعتصاب و تجمع کارگران در هفته‌های اخیر عمدتا در اعتراض به نحوه اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل، همسان‌سازی حقوق‌ها و بازگشت به کار همکاران اخراجی بوده است.

این اعتصاب‌ها از روز شنبه دوم دی در اعتراض به بسته شدن کارت ۲۱ نفر از کارگران این شرکت و انجام نشدن طرح طبقه‌بندی مشاغل آغاز شد.

پیش‌تر مدیران وعده داده بودند اجرای صحیح طرح طبقه‌بندی مشاغل در حقوق دی ماه کارگران اعمال می‌شود اما این وعده تا کنون عملی نشده است.

هفتم دی ماه گروهی به نام صدای مستقل کارگران گروه ملی فولاد اهواز در بیانیه‌ای بر همبستگی و اتحاد میان کارگران و «ادامه اعتصاب باشکوه» تاکید کرد.

نویسندگان بیانیه گفتند در شش روز نخست اعتصاب، تمام ارگان‌های حاکمیت بنا بر سهم خود از غارت شرکت، چشم به اعتراض کارگران دوختند و از هر راه و روشی برای ایجاد تفرقه و بر هم زدن عزم اعتصاب از طریق دادن وعده‌های توخالی و اعمال فشارهای امنیتی و نظامی استفاده کردند.

آنان خطاب به حکومت تاکید کردند اگر قرار باشد «گروه» ملی به «گره‌» ملی تبدیل شود، کارگران با سازماندهی مشخص و تصمیم جمعی سه هزار نفره، اهواز و خوزستان را به لرزه در می‌آورند.

در بخش دیگری از بیانیه صدای مستقل کارگران گروه ملی فولاد اهواز خطاب به بازنشستگان و کارگران دیگر آمده است راه رسیدگی به دغدغه‌های مشترک جز «اعتراضات در سطح خیابان‌ها و شهرها» نیست.

این دور از اعتصاب‌ها، نخستین تجمعات کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران در اهواز نیست. آن‌ها طی ماه‌های گذشته بارها دست از کار کشیده و اعتراض خود را به وضعیت موجود نشان داده‌اند.

پنجم مهر سال جاری قوه قضاییه جمهوری اسلامی ۱۷ کارگر معترض گروه ملی صنعتی فولاد ایران را به شلاق، زندان و جریمه محکوم کرد.

خبرگزاری ایلنا همان زمان نوشت این حکم‌ها از سوی دادگاه انقلاب اهواز در پی گزارش مرجع انتظامی و شکایت «شرکت صنعتی و بازرگانی شفق راهیان اکسین»، کارفرمای شرکت فولاد ایران و حراست آن صادر شده است.

به گفته ایلنا، این کارگران به اخلال در نظم عمومی از طریق ایجاد هیاهو و جنجال در جریان خیزش انقلابی ایرانیان علیه جمهوری اسلامی متهم شدند.

شرکت فولاد ایران سال گذشته نیز از گروهی از کارگران معترض شکایت کرده بود که در نهایت دادگاه برای آنان قرار منع تعقیب صادر کرد.

گروه ملی صنعتی فولاد ایران پیش از این زیر نظر گروه سرمایه‌گذاری امیرمنصور آریا، متهم پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی اداره می‌شد. پس از تشکیل پرونده قضایی و اعدام او، مالکیت شرکت به بخش خصوصی واگذار شد.

کارگران صنایع، فعالان اصناف مختلف و بازنشستگان در ماه‌های اخیر تجمعات اعتراضی زیادی را در راستای رسیدگی به وضع معیشتی خود برگزار کرده‌اند.

شماری از این تجمع‌ها با هجوم نیروهای نظامی و امنیتی و تشکیل پرونده قضایی برای معترضان و تجمع‌کنندگان روبه‌رو شده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
تیتر اول
خبرها
هت‌تریک با مزدک میرزایی

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.