همسر ناوالنی: شوهرم با عامل نوویچوک مسموم شد و جسدش را مخفی کردند

دوشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۳۰

یولیا ناوالنایا، همسر الکسی ناوالنی، گفت همسرش با عامل اعصاب «نوویچوک» مسموم شده و به زودی جزییاتی را درباره علت مرگ او فاش خواهد کرد. تیم نزدیکان ناوالنی نیز اعلام کرد که برای سومین روز متوالی مقام‌های روسیه از تحویل جسد ناوالنی به نزدیکانش خودداری کردند.

ناوالنایا روز دوشنبه ۳۰ بهمن در یک پیام ویدیویی، ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور روسیه را به قتل همسرش و سپس پنهان کردن جسد او برای اطمینان از ناپدید شدن آثار نوویچوک عامل سمی اعصاب متهم کرد.

او قول داد نام کسانی را که در قتل او دخیل بودند، فاش کند و گفت ناوالنی به این دلیل کشته شد که پوتین نتوانست او را در زندان «بشکند».

ناوالنایا گفت: «ما دقیقا می‌دانیم که چرا پوتین سه روز پیش الکسی را کشت. ما به زودی در مورد آن به شما خواهیم گفت. قطعا متوجه خواهیم شد که دقیقا چه کسی و چگونه این جنایت را انجام داده است. اسامی را نام می بریم و چهره‌ها را نشان می دهیم.»

ناوالنی مخالف شماره یک ولادیمیر پوتین روز جمعه در ۴۷ سالگی و در حالی که محکومیت ۱۹ ساله زندان را سپری می‌کرد، به طرز مشکوکی جان باخت و مرگ او موجی از واکنش‌های داخلی و بین‌المللی را برانگیخت.

همزمان تیم نزدیکان ناوالنی بار دیگر حکومت پوتین در روسیه را به «دروغگویی» درباره چگونگی مرگ این رهبر مخالفان کرملین متهم کردند.

بستگان ناوالنی می‌گویند که کرملین او را به قتل رسانده و اکنون تلاش می‌کند ردپای این قتل را پنهان کند و به همین دلیل، از ارائه جسد به نزدیکانش خودداری می‌کند.

کیرا یارمیچ، سخنگوی الکسی ناوالنی در شبکه‌های اجتماعی نوشت: «مادر الکسی و وکلایش امروز صبح زود به سردخانه رسیدند. به آنها اجازه ورود داده نشد. یکی از وکلا به معنای واقعی کلمه بیرون رانده شد.»

او اضافه کرد که مادر این فعال سیاسی جان‌باخته، لیودمیلا ناوالنایا، اجازه ندارد وارد سردخانه‌ای شود که احتمالا ناوالنی در آن نگهداری می‌شود.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، روز دوشنبه در پاسخ به سوالی درباره این موضوع، به گفتن این که تحقیقات در حال انجام است و فعلا هیچ نتیجه‌ای وجود ندارد، اکتفا کرد.

به گفته یارمیچ، کمیته تحقیقات روسیه بدون مشخص کردن مهلت زمانی، اعلام کرده که راستی‌آزمایی‌های مرتبط با مرگ ناوالنی طولانی است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از وکلای دادگستری نوشت که بازرسان می‌توانند جسد فردی را که در زندان مرده تا ۳۰ روز نگه دارند، اما حتی پس از این مدت، مقامات می‌توانند جسد را تا زمانی که بخواهند نگه دارند.

پوتین که هرگز نام ناوالنی را به زبان نیاورده، هنوز در مورد مرگ او مستقیما اظهارنظری نکرده است.

ماه آینده انتخابات ریاست جمهوری روسیه برگزار خواهد شد و پیش‌بینی می‌شود که پوتین بار دیگر در مقام خود ابقا شود.

مرگ ناوالنی موج بزرگی از احساسات و خشم را در روسیه و غرب برانگیخت.

بسیاری از رهبران غربی مسکو را مسوول مرگ او می‌دانند.

سخنگوی دولت آلمان روز دوشنبه گفت که وزارت خارجه آلمان سفیر روسیه در برلین را پس از مرگ ناوالنی، احضار کرده است.

این سخنگوی در یک کنفرانس مطبوعاتی افزود: «ما صراحتا خواستار آزادی همه زندانیان سیاسی در روسیه هستیم، به ویژه از زمان جنگ تجاوزکارانه روسیه علیه اوکراین.»

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز روز دوشنبه اعلام کرد که اتحادیه اروپا تحریم های جدیدی علیه روسیه اعمال خواهد کرد.

او گفت: «ما باید پیام حمایت از مخالفان روسیه را ارسال کنیم. بنا بر این در هر دو جبهه، سیاسی و نظامی، باید به حمایت از اوکراین و مردم روسیه که می‌خواهند در آزادی زندگی کنند، ادامه دهیم.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.