هم‌زمان با آرای غیرمنتظره حزب عمران ‌خان، نواز شریف حزب خود را پیروز انتخابات خواند

جمعه ۱۴۰۲/۱۱/۲۰

هم‌زمان با شمارش آرای انتخابات سراسری در پاکستان، نواز شریف، نخست‌وزیر پیشین این کشور در جمع هواداران خود حاضر شد و حزب متبوعش را پیروز انتخابات معرفی کرد. او هم‌‌زمان گفت حزبش نمی‌تواند بدون ائتلاف با دیگر احزاب، دولت تشکیل دهد.

انتخابات پارلمانی و ایالتی پاکستان روز پنج‌شنبه و در میانه خشونت‌های مرگ‌بار برگزار شد.

دولت برای در دست گرفتن کنترل امنیتی کشور خدمات اینترنت تلفن همراه را تعلیق کرد و مرز با افغانستان و ایران را بست.

با اعلام نتایج اولیه انتخابات پارلمانی، نامزدهای مستقل تحت حمایت حزب عمران خان، نخست‌وزیر پیشین این کشور که اکنون در زندان است، پیشتاز بوده‌اند.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، از میان ۱۲۲ کرسی پارلمان که نتیجه‌ رای‌گیری در مورد آن‌ها از سوی هیات نظارت بر انتخابات کشور اعلام شده است، نامزدهای مورد حمایت حزب تحریک انصاف پاکستان، حزب عمران خان، ۴۹ کرسی را به دست آورده‌اند.

آسوشیتدپرس نوشت با توجه به ادعاهای عمران خان، حامیان او و یک نهاد حقوق بشری مبنی بر تقلب و دستکاری در انتخابات، این نتیجه شگفت‌آور است.

حزب مسلم لیگ پاکستان متعلق به نواز شریف که تا به حال سه بار نخست‌وزیر بوده، تا کنون ۳۹ کرسی به دست آورده است.

حزب مردم پاکستان به رهبری بلاول بوتو زرداری که از یک خانواده پرنفوذ سیاسی است ۳۰ کرسی به دست آورده است.

قرار است نتیجه نهایی انتخابات تا شامگاه جمعه اعلام شود.

اگر هیچ حزبی اکثریت مطلق کرسی‌های پارلمان را به دست نیاورد، حزبی که بیشترین کرسی‌ها را دارد می‌تواند برای تشکیل یک دولت ائتلافی تلاش کند.

آسوشیتدپرس نوشت فضای سیاسی در پاکستان عمیقا چندپاره است و کشور با مشکلاتی چون تورم بالا، قطعی انرژی در طول سال و حملات تروریستی درگیر است.

عمران خان، یک بازیکن سابق کریکت که پیشتر از سوی پارلمان از مقام نخست‌وزیری برکنار شده بود، اکنون با اتهام‌های مختلف در زندان است.

او در کشورش دارای محبوبیت است و هوادارانش اتهام‌ها علیه او را سیاسی می‌دانند.

عمران خان در آستانه انتخابات به زندان افتاد.

پس از اینکه دادگاه عالی و کمیسیون انتخابات گفتند نامزدها نمی‌توانند از نماد حزب عمران خان - چوب کریکت - استفاده کنند، نامزدهای حزب او به عنوان نامزد مستقل در انتخابات شرکت کردند.

در پاکستان، احزاب برای کمک به رای‌دهندگان بی‌سواد از نمادها استفاده می‌کنند تا رای‌دهندگان بتوانند نامزدهای خود را در برگه‌های رای تشخیص دهند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
تیتر اول
خبرها
امروز

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.