تجمع بازنشستگان چند شهر ایران با تاکید بر ضرورت استمرار اعتراض‌های خیابانی

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۷

روز سه‌شنبه ۱۷ بهمن جمعی از فرهنگیان بازنشسته و بازنشستگان تامین اجتماعی در چند شهر ایران تجمع کردند و شعارهایی چون «فقط کف خیابون، به دست میاد حقمون» سر دادند. هم‌زمان تجمع اعتراضی جمعی از کارگران ارکان ثالث مقابل وزارت نفت در تهران برگزار شد.

گروهی از کارگران ارکان ثالث وزارت نفت با برگزاری تجمعی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

حذف پیمانکار تامین نیروی انسانی، اجرای فاز دوم و اصلاحیه طرح طبقه‌بندی مشاغل با در نظر گرفتن عدالت در پرداخت، از جمله مهم‌ترین خواسته‌های تجمع‌کنندگان در شعارها و پلاکاردهایشان بود.

خبرگزاری ایلنا درباره این تجمع نوشت: «کارگران می‌گویند باید عدالت در پرداخت مزد و مزایای مزدی برقرار شود، نه اینکه کارگر ارکان ثالث یک‌سوم یک نیروی رسمی حقوق بگیرد و امیدی هم به آینده نداشته باشد.»

در شهرهایی چون اهواز، یزد و کرمانشاه، بازنشستگان کشوری به روال سه‌شنبه‌های چند ماه اخیر تجمع اعتراضی برگزار کردند.

آنان با مطالباتی چون افزایش سنواتی سالانه بر طبق نرخ تورم واقعی، ‌هم‌ترازی حقوق بازنشستگان با شاغلان متناظر، بیمه کارآمد و تکمیلی و تسری مزایای نقدی و غیرنقدی شاغلان به بازنشستگان تجمع می‌کنند.

بازنشستگان افزایش حقوق ۲۰ درصدی را با وجود نرخ تورم ۷۰ درصدی «غیرقابل قبول» خوانده و خواهان افزایش حقوق هستند.

روز هفدهم بهمن نیز بازنشستگان در چند شهر تجمع کرده و شعارهایی چون «ملت دروغ شنیده، جونش به لب رسیده»، «فقط کف خیابون، به دست میاد حقمون» و «کو مهار تورم، دروغ نگید به مردم» سر دادند.

آنان در تجمع‌های پیشین خود خواستار خروج تامین اجتماعی از انحصار دولت، درمان رایگان، اجرای صحیح ماده‌های ۹۶ و ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی و بهبود وضعیت معیشتی خود شده بودند.

ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی می‌گوید مستمری بازنشستگانی با ۲۰ سال سابقه بیمه و بیشتر نباید از حداقل مزد کارگر عادی، کمتر باشد.

ماده ۹۶ این قانون نیز سازمان تامین اجتماعی را مکلف کرده است با تصویب هیات وزیران، میزان مستمری‌های بازنشستگی، از کار افتادگی و مجموع مستمری بازماندگان را در فواصل زمانی معین (دست‌کم یک‌بار در سال) و با توجه به افزایش هزینه زندگی بالا ببرد.

روز دوشنبه ۱۶ بهمن نیز تجمعاتی با مطالبات صنفی و معیشتی در ایران برگزار شد و جمعی از بازنشستگان مخابرات، کارگران اخراجی نیروگاه سد دز، کارکنان منابع طبیعی فارس، کارگران نیروگاه سهند بناب، مجروحان و اسرای جنگ ایران و عراق و تاکسی‌رانان مشهد در اعتراض به رسیدگی نشدن به خواسته‌هایشان تجمع کردند.

اکنون حداقل دستمزد و مزایای مزدی کارگران حدود ۹ میلیون تومان و دریافتی بازنشستگان بین شش تا هفت میلیون تومان است.

با وجود وعده‌های جمهوری اسلامی، بر اساس گزارش‌هایی که در رسانه‌های داخلی منتشر می‌شوند، وضعیت معیشت بازنشستگان در ایران هر روز وخیم‌تر می‌شود.

گرانی، تورم و مشکلات اقتصادی باعث شده است به جز بازنشستگان، فرهنگیان، کارگران و ‌کارمندان، سایر اصناف و مشاغل نیز دست به برگزار کردن تجمع‌های اعتراضی پیوسته بزنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

۲۴
۲۴
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.