در حمله مسلحانه مقابل دادگاه استانبول، ۲ مهاجم و یک پلیس کشته شدند

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۷

در پی وقوع تیراندازی مقابل دادگاهی در شهر استانبول، شش نفر از جمله سه مامور پلیس زخمی شدند که یک نفرشان بر اثر شدت جراحات وارده جان باخت. وزارت کشور ترکیه از کشته شدن دو ضارب به دست نیروهای امنیتی خبر داد.

پیش از ظهر روز سه‌شنبه ۱۷ بهمن به ایست بازرسی مقابل یکی از درواز‌های ورودی دادگاه چاغلایان استانبول حمله شد.

علی یرلی‌کایا، وزیر کشور ترکیه با انتشار بیانیه‌ای در رسانه اجتماعی ایکس گفت دو عامل این حمله مسلحانه که یکی از آن‌ها زن و دیگری مرد بوده است، کشته شدند.

او این حمله را تروریستی خواند و عامل آن را گروه چپ‌گرای حزب/جبهه آزادی‌بخش انقلابی خلق (د.ح.ک.پ/ج) معرفی کرد.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، د.ح.ک.پ/ج اوایل دهه ۹۰ فعالیتشان را با گرفتن مواضعی ضد امپریالیستی آغاز کردند و دست به ترور نیروهای نظامی، دیپلمات‌های آمریکایی و بمب‌گذاری در مقرهای ناتو و ایالات متحده زدند.

در دو دهه اخیر اعضای این گروه علیه نیروهای پلیس، دادگستری،‌ حزب عدالت و توسعه و ستاد کل امنیت ترکیه، عملیات‌هایی به شکل انتحاری، تیراندازی یا بمب‌گذاری انجام داده‌اند.

آخرین عملیات‌های گزارش شده از این گروه مربوط به سال ۲۰۱۵ و سه حمله مجزا به ایستگاه پلیس، کاخ عدالت و کنسولگری آمریکا در شهر استانبول بود که مرگ دادستان و یک افسر پلیس را در پی داشت.

در حمله روز ۱۹ مرداد سال ۱۳۹۴ به کنسولگری ایالات متحده، هر دو مهاجم زن بودند که یکی از آنان دستگیر شد.

این گروه از سوی دولت ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا به‌عنوان سازمانی تروریستی شناخته شده است.

هفته گذشته نیز دو مرد نقابدار به کلیسای ایتالیایی سانتا ماریا (مریم مقدس) در استانبول حمله کردند که در جریان آن، یک نفر کشته و دو مهاجم بازداشت شدند.

شامگاه هشت بهمن، داعش مسوولیت این حمله را بر عهده گرفت.

ترکیه پیش‌تر از بازداشت ۳۲ نفر به اتهام ارتباط با داعش و برنامه‌ریزی برای حمله به کلیساها، کنیسه‌ها و سفارت عراق در ترکیه خبر داده بود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
یک روز زندگی با عینک دیجیتالی اپل

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.