مخالفت کارگران؛ پرسپولیس ضررده‌ است، تامین اجتماعی پول‌ندارد، چرا اصرار می‌کنید؟

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۱

کانون کارگران بازنشسته و مستمری بگیر تهران در نامه‌ای به محمد مخبر، معاون اول ابراهیم رئیسی با واگذاری ۸۰ درصد سهام پرسپولیس به تامین اجتماعی مخالفت کرد. آنها معتقدند داشتن مالکیت این باشگاه برای تأمین اجتماعی یک تهدید است.

رئیس کانون بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی تهران پیش از این گفته بود: براساس برخی اخبار منتشر شده، ظاهرا دولت مصمم شده تا حدود ۸۰ درصد از سهام شرکت فرهنگی ورزشی پرسپولیس را به سازمان تأمین اجتماعی واگذار کند اما ما مخالف این واگذاری هستیم.

حدود یک ماه پیش، خبر رسید که دولت قصد دارد استقلال و پرسپولیس را به بخش خصوصی واگذار کند. اما مشتری‌های این دو باشگاه، بخش‌های دیگری از نهادهای دولتی و حاکمیتی جمهوری اسلامی هستند.

تسنیم، خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران مدعی است که «کارهای واگذاری پرسپولیس به سازمان تأمین اجتماعی به مرحله نهایی و پایانی رسیده و اگر اتفاق خاصی رخ ندهد به زودی شاهد واگذاری سرخ‌ها خواهیم بود.»

پیش از این فارس، دیگر خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران، در گزارشی درباره پیشنهاد شستا، شرکت سرمایه‌گذاری سازمان تامین اجتماعی، به وزارت ورزش برای خرید سهام عمده باشگاه پرسپولیس نوشته بود که «این پیشنهاد با توجه به سهامدار بودن این شرکت در باشگاه ذوب‌آهن، ترفندی برای فرار از خرید پرسپولیس است.»

فارس نوشته بود که «شستا»، شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی، از خرید سهام پرسپولیس منصرف شده است.

پس از این و چهار روز پس از موعد عرضه دوباره بلوک ۵۱ درصدی استقلال و پرسپولیس، تسنیم خبر داد که دو باشگاه بزرگ دولتی ایران، همچنان بدون مشتری مانده‌اند.

با این حال علی دهقان کیا رئیس کانون بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی تهران دراین‌باره به فارس گفته: «سازمان تأمین اجتماعی درخصوص تملک و نگهداری باشگاه ورزشی هیچ گونه تجربه ای ندارد و تقریبا هیچ یک از هلدینگ های سرمایه گذاری سازمان در حوزه شستا نیز چنین تجربه ای را ندارند.»

او معتقد است که «باشگاه‌داری در راستای استراتژی سرمایه گذاری سازمان نیست و هیچ برنامه مدونی در این مورد ندارد.»

به گفته دهقان‌کیا «تصدی گری سازمان در این زمینه می تواند دامنه مشکلات آن را گسترش دهد.»

اما نکته مهم، اما ضرردهی پرسپولیس است. رئیس کانون بازنشستگان تهران گفته: «با توجه به صورت های مالی این باشگاه ورزشی به نظر می رسد این شرکت برای سازمان جذابیت نداشته و از این نظر منع مالکیت برای سازمان وجود داشته باشد، از این جهت اصرار به واگذاری این شرکت به سازمان تأمین اجتماعی مشخص نیست.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.