سیوان ابراهیمی، مدرس زبان کُردی، برای تحمل حکم حبس به زندان سنندج منتقل شد

شنبه ۱۴۰۲/۱۰/۰۹

آژانس خبری کردپا گزارش داد سیوان ابراهیمی، مدرس زبان کُردی و از بازداشت‌شدگان خیزش انقلابی علیه جمهوری اسلامی، روز شنبه ۹ دی‌ برای اجرای حکم حبس به زندان سنندج منتقل شد. ابراهیمی به حکم دادگاه‌های انقلاب و کیفری سنندج، مجموعا به ۱۲ سال حبس و ٤٠ ضربه شلاق محکوم شده است.

او نخستین بار در تاریخ سیزدهم دی‌ ماه ١٤٠١ در حالی که برای پیگیری پرونده همسرش زهرا محمدی در دادگاه انقلاب سنندج حاضر شده بود به وسیله نیروهای امنیتی بازداشت و دو روز بعد با تودیع قرار کفالت آزاد شد.

ابراهیمی بار دیگر در ۲۸ دی‌ ۱۴۰۱ به دست نیروهای امنیتی در کامیاران بازداشت و در بهمن‌ ماه همان سال با تودیع وثیقه به صورت موقت آزاد شد.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این عضو انجمن فرهنگی اجتماعی نوژین، در تاریخ ۱۲ آبان‌ امسال در شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی محمد کرمی برگزار شد.

ابراهیمی به اتهام «تشکیل گروه و دسته‌جات به قصد بر هم زدن امنیت کشور» به ١٠ سال حبس تعزیری و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس تعزیری محکوم شد.

این فعال مدنی، شهریور ماه امسال در بخش دیگر پرونده خود با حکم دادگاه کیفری سنندج به اتهام «اخلال در نظم عمومی» به یک سال حبس در تبعید در زندان دیزل‌آباد کرمانشاه و ۴۰ ضربه شلاق محکوم شد.

به نوشته کردپا، حکم حبس و شلاق ابراهیمی مدتی بعد از سوی شعبه ۱۲ دادگاه تجدید نظر استان کردستان تایید و حکم تبعید او به زندان دیزل‌آباد کرمانشاه لغو شد.

او باید دوران محکومیت خود را در زندان سنندج سپری کند.

سیوان ابراهیمی عضو هیات مدیره انجمن فرهنگی-اجتماعی نوژین است که در زمینه تدریس زبان و ادبیات کُردی فعایت دارد و به شهروندان در زمینه حفاظت از محیط زیست آموزش می‌دهد.

خیزش سراسری ایرانیان علیه جمهوری اسلامی که از شهریور ماه ۱۴۰۱ در واکنش به کشته شدن مهسا ژینا امینی در بازداشت پلیس گشت ارشاد آغاز شد، با سرکوب شدید معترضان از سوی حکومت مواجه شد.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، رییس قوه قضاییه، اواسط اسفند سال گذشته بدون اشاره به شمار افراد بازداشت شده در جریان خیزش گفت ۲۲ هزار نفر از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ با «عفو علی خامنه‌ای» آزاد شده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

مستند کوتاه - نامه فرهنگستان
جهان‌نما
خبر
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها