کشف دانشمندان چینی روند پیری را کُند و معکوس می‌کند؟

شنبه ۱۴۰۲/۰۹/۲۵

گروهی از دانشمندان چینی مدعی شدند روشی برای معکوس کردن پیری و جهش بزرگ به سوی جاودانگی انسان کشف کرده‌اند که ۴۰ هزار برابر کارآمدتر از تلاش‌های قبلی برای جلوگیری از پیر شدن است.

نشریه سان در گزارشی نوشت که به گفته محققان، شانس تبدیل شدن به بنجامین باتن، می‌تواند به واقعیت تبدیل شود؛ زیرا درمان جدید ضد پیری به‌طور موثری روند پیری را معکوس می‌کند.

بنجامین باتن شخصیت محوری فیلم سینمایی «مورد عجیب بنجامین باتن» اثر دوید فینچر است. این فیلم داستان نوزاد سالخورده‌ای را روایت می‌کند که در آخرین روز جنگ جهانی اول متولد شد. بنجامین با گذر زمان در روندی معکوس رو به جوان شدن می‌رود.

دانشمندان امیدوارند این درمان نه تنها باعث متوقف شدن روند پیری شود بلکه بتواند از بروز بیماری‌های رایج در افراد مسن مانند آلزایمر جلوگیری کند.

نظریه هیدروژن

این فن‌آوری حول محور اتم‌‌های هیدروژن می‌چرخد. این‌که چگونه هیدروژن می‌تواند به کاهش سرعت و بازگرداندن زمان به عقب و ترس اجتناب‌‌ناپذیر از پیر شدن کمک کند.

مدت‌هاست از نظریه هیدروژن با انجام آزمایش‌هایی که نشان‌دهنده اثرات ضد التهابی آن است به عنوان کلیدی برای برگرداندن ساعت بیولوژیک به عقب یاد می‌شود.

این نظریه زمانی به عنوان «جام مقدس» ضد پیری توصیف می‌شد. نکته اساسی این است که دانشمندان بتوانند نحوه استفاده از آن را کشف کنند.

تحقیقات دانشمندان چینی

اکنون گروهی از دانشمندان چینی با انتشار مقالاتشان در مجله Nature Communications مدعی شده‌اند این معمای باستانی را حل کرده‌اند.

در این طرح جذاب، مولکول‌های هیدروژن به طور ایمن در غلظت بالا و مدت زمان طولانی در محل مورد نظر آزاد می‌شوند تا بتوانند اثر درمانی ایجاد کنند.

کارشناسان با استفاده از فن‌آوری نانو، یک ایمپلنت داربستی ساختند که به نظر می‌رسد قادر به ارسال مستقیم هیدروژن به فرد است. آن‌ها ادعا می‌کنند کارایی این روش ۴۰ هزار برابر بیشتر از روش‌های دیگر است.

در گذشته، مردم بر این باور بودند که نوشیدن آب غنی از هیدروژن یا استنشاق گاز آن می‌‌تواند روند پیری را متوقف کند اما این ایده‌ها هرگز موفقیت بلند‌مدتی کسب نکردند.

بر اساس مقاله منتشر شده، این ایمپلنت در طول یک هفته مقدار ثابتی از هیدروژن را به‌طور آهسته آزاد می‌کند. این روش بسیار بیشتر از آب غنی‌شده به بدن هیدروژن می‌رساند.

این مطالعه نشان داده که این روش درمانی در طولانی‌ مدت به ترمیم نقایص استخوانی در موش‌‌های مسن‌‌تر که سنی معادل انسان ۷۰ ساله داشتند، کمک می‌کند.

نتایج نشان داده است در طولانی‌ترین مورد ثبت شده با استفاده از این روش، داربست ایمپلنت شده تا ۹ روز پس از اولین تزریق، هیدروژن آزاد کرده است.

هی کیان جون، از دانشگاه جیاو تانگ شانگهای به‌عنوان نویسنده مسوول پژوهش گفته است: «ما معتقدیم تامین مداوم هیدروژن یک فن‌آوری جهانی ضد پیری خواهد بود و می‌تواند در درمان بیماری‌های مختلف مرتبط با افزایش سن، پیشگیری و درمان بیماری‌هایی مانند آلزایمر موفق عمل کند.»

هیدروژن اساسا به عنوان یک عامل ضد التهابی عمل می‌کند و ذرات سمی موجود روی پوست را که باعث پیری می‌شوند از بین می‌برد.

مشخص شده است که هیدروژن به‌عنوان سبک‌ترین گاز شناخته شده، دارای اثر احیا کننده روی سلول و بافت بدن انسان است.

دلایل پیر شدن

دو علت اصلی که باعث پیری ما می‌شود، التهاب سلول‌ها و از دست دادن توانایی بازسازی بدن در سنین بالا است.

تحقیقات نشان داده‌اند این درمان نه تنها توانایی بدن را برای حل بسیاری از فرآیندهای ضد پیری با تغییر محیط رو به زوال آن «تجدید» می‌کند، بلکه «اثر مستمری بر ترمیم بعدی استخوان» نیز دارد.

کیان جون به South China Morning Post گفته است که اکنون چالش بزرگ برای تیم آن‌ها، افزایش زمان ماندگاری هیدروژن است.

محققان ادعا می‌کنند دوره ۹ روزه انتشار هیدروژن یک پیشرفت بزرگ نسبت به کارهای قبلی در این روش درمان است.

طولانی‌تر شدن دوره انتشار هیدروژن، آن را به یکی از بزرگ‌ترین پیشرفت‌های علمی در سال‌های اخیر تبدیل می‌کند.

قبل از اینکه چنین روشی روی انسان آزمایش شود، تحقیقات بیشتری نیاز دارد اما توسعه فزاینده مواد با کارایی بالا که هیدروژن را تحویل می‌‌دهند، «مهم» است.

در گذشته دانشمندان دانشگاه ناتینگهام پروتئین خاصی را در قسمت خاصی از سلول‌ها یافتند که به نظر می‌رسد عامل پیری باشد.

کشف این پروتئین که کربنیک انیدراز نام دارد، می‌تواند منجر به تولید داروهای جدیدی برای کند کردن اثرات پیری شود یا حتی پیشرفت شرایط ناتوان‌سازی مانند زوال عقل را متوقف کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

چند چند
خبرها
نمادهای قرن بیستم
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها