ادامه اعمال فشار بر بهائیان؛ پرونده‌سازی برای ۲ تن و صدور حکم برای ۶ تن دیگر

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۲۳

در ادامه اعمال فشار حکومت بر بهائیان در ایران، در قائم‌شهر برای کیومرث اکبری و آناهیتا کوشک‌باغی، پرونده قضایی تشکیل شد. سعیده خضوعی، صبا سفیدی، ایرج شکور، سمیرا ابراهیمی، پدرام عبهر و ارسلان یزدانی با حکم دادگاه تجدیدنظر استان تهران مجموعا به ۲۹ سال و ۱۰ ماه حبس محکوم شدند.

بر اساس اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال، در روزهای گذشته برای آناهیتا کوشک‌باغی و کیومرث اکبری، شهروندان بهائی ساکن قائم‌شهر، در شعبه شش بازپرسی دادسرای این شهر پرونده تشکیل شده است.

پیش از این در روندی مشابه برای بنفشه اسدیان، فارس فنائیان، فواد لقایی، زهرا گلابیان، نسیم صمیمی، ملودی صمیمی، حسین فنائیان، سهیل حقدوست و راکوئل عطائیان، ۹ شهروند بهائی دیگر ساکن قائم‌شهر پرونده قضایی تشکیل شده بود.

تمامی این افراد از طریق پیامک‌های دریافتی روی تلفن‌های همراهشان متوجه تشکیل پرونده برای خود شده‌اند و از اتهامات مطرح شده علیه آن‌ها اطلاعی در دست نیست.

خانه‌های این شهروندان بهائی روز ۲۴ مهر ۱۴۰۲ به دنبال یورش نیروهای امنیتی تفتیش شد و ماموران امنیتی شماری از وسایل شخصی آن‌ها از جمله کتاب‌ها و گوشی‌های تلفن همراهشان را ضبط کردند.

شش شهروند بهائی به حبس محکوم شدند

بر اساس گزارش‌های رسیده به ایران‌اینترنشنال، سعیده خضوعی، صبا سفیدی، ایرج شکور، سمیرا ابراهیمی، پدرام عبهر و ارسلان یزدانی، شش شهروند بهائی، با حکم قاضی عباسعلی حوزان، رییس شعبه ۳۶ دادگاه تجدید‌نظر استان تهران مجموعا به ۲۹ سال و ۱۰ ماه حبس محکوم شدند.

بر اساس این حکم که روز یک‌شنبه نوزدهم آذر ماه صادر و به این افراد ابلاغ شده، ایرج شکور و پدرام عبهر هر کدام با اتهام «عضویت در جامعه بهائی» به پنج سال حبس و سعیده خضوعی و ارسلان یزدانی هر کدام با اتهام «عضویت در جامعه بهائی و فعالیت تبلیغی علیه نظام» به شش سال حبس محکوم شده‌اند.

دادگاه برای سمیرا ابراهیمی با اتهام «عضویت در جامعه بهائی و فعالیت تبلیغی علیه نظام»، حکم چهار سال و پنج ماه حبس و برای صبا سفیدی با اتهام «عضویت در جامعه بهائی»، حکم سه سال و پنج ماه حبس صادر کرده است.

با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی پنج سال زندان در خصوص ارسلان یزدی، سعیده خضوعی، ایرج شکور و پدرام عبهر و سه سال و پنج ماه زندان برای سمیرا ابراهیمی و صبا سفیدی قابل اجرا خواهد بود.

این شش شهروند بهائی در آبان‌ ماه امسال با رای شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی سید‌علی مظلوم، مجموعا به ۳۲ سال و ۱۰ ماه حبس محکوم شده بودند.

در حکم دادگاه تجدیدنظر ایرج شکور، صبا سفیدی و پدرام عنبر از اتهام «تبلیغ علیه نظام» تبرئه شده‌اند.

دادگاه علاوه بر این به مصادره اموال ضبط شده این شهروندان در زمان بازداشت، به نفع دولت رای داده است.

این شهروندان بهائی پیش‌تر در بازه زمانی دهم شهریور ۱۴۰۰ تا ۲۲ فروردین ۱۴۰۱ بازداشت و پس از مدتی با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت آزاد شدند.

ماموران در زمان بازداشت اقدام به تفتیش منزل آن‌ها کرده و شماری از وسایل شخصی آن‌ها از جمله لپ‌تاپ، گوشی‌های تلفن همراه، آلبوم‌های عکس خانوادگی، اسناد و مدارکشان را ضبط کردند.

در ماه‌های گذشته فشار نهادهای امنیتی و قضایی بر شهروندان بهائی تشدید شده است.

در همین رابطه جامعه جهانی بهائی روز ١٣ آذر در بیانیه‌ای به شرح «روش‌های جدید و بسیار خشن‌تر» پرداخت که «جمهوری اسلامی برای سرکوب بهائیان» از آن‌ها استفاده می‌کند.

منابع غیررسمی می‌گویند بیش از ۳۰۰ هزار شهروند بهائی در ایران زندگی می‌کنند اما قانون اساسی جمهوری اسلامی تنها ادیان اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی‌گری را به رسمیت می‌شناسد.

بهائیان بزرگ‌ترین اقلیت دینی غیرمسلمان ایران هستند که از زمان انقلاب سال ۱۳۵۷ و استقرار جمهوری‌اسلامی به طور سیستماتیک هدف آزار و اذیت قرار گرفته‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

پوشش ویژه
پوشش ویژه
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.