تشدید سرکوب بهائیان در ایران؛ تفتیش ۳۰ خانه و بازداشت ۲۰ تن در همدان و کرج

شنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۰

بر اساس اطلاعات رسیده به ایران اینترنشنال، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در هفته گذشته نزدیک به ۳۰ خانه متعلق به بهائیان را در همدان تفتیش کرده‌اند. ماموران علاوه بر این، ۱۰ شهروند بهائی را در همدان و ۱۰ تن دیگر را در کرج بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کرده‌اند.

جامعه جهانی بهائی، روز جمعه ۱۹ آبان با انتشار بیانیه‌ای نسبت به افزایش بازداشت‌ها و فشار نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی بر شهروندان بهائی در ایران ابراز نگرانی کرد.

در این بیانیه با اشاره به تفتیش گسترده منازل شهروندان بهائی در شهرهای مختلف، آمده که از ماه گذشته حداقل ۳۲ شهروند بهائی در سراسر کشور بازداشت شدند.

تفتیش ۳۰ خانه متعلق به بهائیان در همدان

یک منبع مطلع در گفت‌وگو با ایران اینترنشنال گفته تنها روز سه‌شنبه شانزدهم آبان نزدیک به ۳۰ خانه متعلق به بهائیان در همدان توسط نیروهای امنیتی تفتیش شده و برخی از آنها به نهادهای امنیتی احضار شده‌اند.

پگاه مبین، فرهنگ معبودی، روحیه عبدی، اکبر نورانی، حمید عزیزی، عطاالله رجبی، افشین راشدی، حمید راشدی، اختر نعیمی، خوشگل رضایی، نعیم اقدسی، مظفر ایوبی، فریده ایوبی، منوچهر ایوبی، رامین مقیمی و امین مقیمی از جمله شهروندانی‌اند که این منبع آگاه به ایران‌اینترنشنال گفته منازل آنها در همدان مورد تفتیش قرار گرفته است.

در بخشی از بیانیه جامعه بهائی در خصوص تفتیش خانه‌های شهروندان بهائی همدان آمده: «خانه‌های پنج زن سالمند ۷۰ تا ۹۰ ساله در همدان مورد یورش قرار گرفت. یکی از این افراد از بیماری آلزایمر رنج می‌برد و دیگری پس از حمله به منزلش به دلیل آشفتگی و اضطراب ناشی از این اتفاق به سرعت به بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان منتقل شد.»

بازداشت ۲۰ شهروند بهائی در همدان و کرج

از میان ۱۰ شهروند بهائی بازداشت شده در همدان تاکنون هویت ۹ تن از آنها به نام‌های نعیم اقدسی، ندا محبی، ژاله رضایی، ژینوس شادابی، عاطفه زاهدی، مسعود آذرنوش، زرین احدزاده، فریده ایوبی و نورا ایوبی، توسط منابع ایران اینترنشنال احراز شده است.

بنا بر اطلاع منابع ایران اینترنشنال، صهبا طائف، بابک زینلی، فواد طائفی، ایمان احسانی، ایرن رحمانی، شروین شبرخ و نیکا اسماعیل‌پور، نیز هفت تن از ۱۰ شهروند بهائی بازداشت شده در کرج هستند که روز سه‌شنبه بازداشت شده‌اند.

روز چهارشنبه ۱۷ آبان، سازمان اطلاعات سپاه در اطلاعیه‌ای از بازداشت ۱۰ شهروند بهائی در غرب تهران و استان البرز خبر داد و بدون ذکر هویت بازداشت‌شدگان آنها را اعضای یک شبکه ضد امنیت و تبلیغی بهائیت نامیده بود.

در بیانیه جامعه جهانی بهائی آمده ماموران امنیتی به صورت مسلحانه به خانه‌های این شهروندان یورش برده و بسیاری از آنها در جریان این حملات مورد آزار و اذیت کلامی و فیزیکی قرار گرفته‌اند.

این نهاد مستقر در ژنو اضافه کرده که «جدیدترین دستگیری‌ها و تفتیش منازل که شامل آزار و اذیت چهار زن سالمند نیز بود، این نگرانی ها را تایید می‌کند که دولت ایران بار دیگر فشارها بر جامعه ستمدیده بهائی در این کشور را مضاعف کرده است.»

بهائیان بازداشت شده در اصفهان

جامعه جهانی بهائی در بیانیه خود به بازداشت ده زن بهائی در روز دوشنبه اول آبان در اصفهان نیز اشاره کرده و نوشته در مجموع، حداقل ۳۲ نفر از شهروندان بهائی از ماه گذشته در سراسر کشور بازداشت شده‌اند.

یگانه روح‌بخش، ندا بدخش، آرزو سبحانیان، مژگان شاه‌رضایی، پرستو حکیم، یگانه_آگاهی، بهاره لطفی، شانا شوقی‌فر، ‎نگین خادمی و ‎بهاره لطفی، ۱۰ زن بهائی ساکن اصفهان هستند که روز یکم آبان به دست نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

بنا بر اطلاعات رسیده به ایران اینترنشنال، از میان این افراد پرستو حکیم و ندا عمادی تاکنون با تودیع وثیقه آزاد شده‌اند.

این بیانیه همچنین به صدور حکم ۱۲۶ سال حبس برای ۲۵ نفر از پیروان این آیین نیز پرداخته است.

ارسلان یزدی، سعیده خضوعی، ایرج شکور، پدرام عبهر، سمیرا ابراهیمی، صبا سفیدی، حسن صالحی، وحید دانا، سعید عابدی، نوشین مصباح، نسیم ثابتی، آزیتا فروغی و رویا قانع عزآبادی از جمله این افراد هستند.

در این بیانیه به نقل از سیمین فهندژ، نماینده جامعه جهانی بهائی در سازمان ملل در ژنو آمده: «حکومت ایران، هر هفته که می‌گذرد و با هر موج جدید دستگیری، شواهد جدیدی را از میزان ظلم خود و قصدش برای آزار و اذیت بهائیان تنها به دلیل اعتقاداتشان، حتی در دوران سالمندی نشان می‌دهد.»

روز پنجم آبان جامعه جهانی بهائی با صدور بیانیه‌ای نسبت به تشدید الگوی آزار جمهوری اسلامی به ویژه در مورد زنان بهائی هشدار داده بود.

اواخر شهریور، جامعه‌ بهائیان آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد سرکوب بهائیان در ایران ادامه داشته و ۶۰ نفر از این شهروندان بازداشت و املاک ۵۹ شهروند بهائی دیگر توقیف شده است.

همان زمان مجلس نمایندگان آمریکا با تصویب قطعنامه‌ای آزار و اذیت بهائیان از سوی حکومت ایران را محکوم کرد و از جمهوری اسلامی خواست زندانیان بهائی و سایر افرادی را که به دلیل مذهبشان بازداشت هستند، آزاد کند.

این قطعنامه از دولت آمریکا خواست ناقضان حقوق بهائیان در ایران را تحریم کند.

منابع غیررسمی می‌گویند بیش از ۳۰۰ هزار شهروند بهائی در ایران زندگی می‌کنند اما قانون اساسی جمهوری اسلامی تنها ادیان اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی‌گری را به رسمیت می‌شناسد.

بهائیان بزرگ‌ترین اقلیت دینی غیرمسلمان ایران هستند که از زمان انقلاب اسلامی سال ۱۳۵۷ به طور سیستماتیک هدف آزار و اذیت قرار گرفته‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها